15 obserwujących
148 notek
95k odsłon
609 odsłon

Czy Prezydent pójdzie, czy nie pójdzie?

Wykop Skomentuj73

Pan prezydent pójdzie, nie pójdzie?
cisza - 27 Października, 2019 - 21:04

Pisałam już na temat Marszu Niepodległości. Jaki będzie, kto się dołączy?

Czy pan Prezydent pójdzie, nie pójdzie…. oto jest pytanie.

„Kancelaria Prezydenta nie potwierdza, ale również nie zaprzecza możliwości wzięcia udział Andrzeja Dudy w tegorocznym Marszu Niepodległości. Prezydencki minister Paweł Mucha podkreśla, że jest za wcześnie, aby komunikować ostateczną decyzję./…/

Błażej Spychalski. W rozmowie z Wirtualną Polską stwierdził, że w tym roku Marsz Niepodległości nie będzie miał charakteru państwowego, dlatego nie wiadomo, czy prezydent weźmie w nim udział. „Prezydent szedł na czele marszu w zeszłym roku dlatego, że tamten marsz był absolutnie wyjątkowy; to był marsz zorganizowany na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości"

https://www.pch24.pl/prezydent-wezmie-udzial-w-marszu-niepodleglosci--wciaz-jest-na-to-szansa,71732,i.html (link is external)

Pytanie czy marsz, jako „impreza cykliczna” nie mający charakteru państwowego jest zagrożony. Wszak wielu nazywa go marszem faszystów. Gdy w maju odbył się Marsz przeciw 447 w mediach było cicho ale po czasie poprawni zatytułowali go jako „Ekstremiści przeciwko roszczeniom” i to zostało zapamiętane.

 Parę dni temu GW ochoczo opublikowała wywiad z nowym ambasadorem Izraela w Polsce, cytuję z Salonu24:

„Nowy ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi nie jest zadowolony z wyniku wyborów parlamentarnych w Polsce. Szczególnie nie podoba mu się, że do Sejmu dostała się Konfederacja, którą uważa za partię głoszącą antysemickie hasła.

Podczas wyborów dostrzegałem przejawy antysemityzmu ze strony partii skrajnie prawicowych, Konfederacji i innych. Widziałem to i właśnie z tym musimy walczyć. Jest to trochę dla mnie smutne, że taka partia jak Konfederacja będzie teraz w Sejmie. (...) Oni mają otwarcie antysemickie stanowisko. To mnie niepokoi. Będziemy to śledzić i o każdym przejawie antysemityzmu w mediach i w Sejmie otwarcie mówić – powiedział Ben Zvi /.../

Jednym z haseł Konfederacji w wyborach było krytykowanie amerykańskiej ustawy 447, dotyczącej zwrotu mienia ofiar Holokaustu i majątku pożydowskiego ( (tzw. mienia bezspadkowego) ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom, bądź przez międzynarodowe organizacje żydowskie.”

https://www.salon24.pl/newsroom/995858,ambasador-izraela-obawia-sie-konfederacji-w-sejmie-oni-maja-antysemickie-stanowisko#comment-17249728 (link is external)

Już we wrześniu, gdy mianowano nowego ambasadora w portalu Tysol.pl wyrażano nadzieję, że będzie on przychylny Polsce. Do wyborów zapadło w tej sprawie milczenie, nowo mianowany wypowiedział się dopiero po wyborach albo też  media odczekały z publikacją?

Gdyby, załóżmy, wywiad ten ukazał się przed 13 października może wpłynąłby na wynik wyborów – wystarczy poczytać komentarze na salon.24. Czytelnicy oburzeni…..
Tak więc atmosfera  zgęstniała, następca pani Azari zapamiętanej z antypolskich występów w Auschwitz, podczas swego entrée w kraju goszczącym go od razu dostrzegł „przejawy antysemityzmu” i zaniepokoił się. Teraz niechybnie do etykiety maszerujących „faszystów” może dołączyć groźna etykieta „antysemitów”.
Nie dziwota więc, że pan prezydent się waha. Jest jeszcze czas, wiele może się wydarzyć...np. w mediach.

Czy odważy się i pójdzie lub też rozważnie nie pójdzie (iście hamletowskie pytanie) jest tak naprawdę nie najważniejsze.

Byleby Marsz Niepodległości mimo problemów odbył się; tegoroczne hasło „Miej w opiece Naród cały /Maryjo/” jest boże, mocne, piękne i patriotyczne.
Jest więc nadzieja…Wykop Skomentuj73
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka