36 obserwujących
844 notki
1167k odsłon
  1051   0

W poszukiwaniu prawdy. Katastrofa Smoleńska w relacjach dziennikarzy

Zaproszenie
Zaproszenie

Nie trzeba kłaniać się okolicznościom

A Prawdom kazać, by za progiem stały.

 

                                         Cyprian Kamil Norwid, motto Konferencji Smoleńskich 2012- 2015

 

 

Tytuł:  W poszukiwaniu prawdy. Katastrofa Smoleńska w relacjach dziennikarzy 

Konferencja: 4 kwietnia 2018,  godz. 12.00Dom Dziennikarza ul. Foksal 3/5

 

 

Z okazji  ósmej rocznicy Katastrofy Smoleńskiej Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP organizuje konferencję, której celem jest pokazanie roli dziennikarzy w ujawnianie prawdy o Katastrofie Smoleńskiej.  Od tragicznego dnia 10 kwietnia 2010 roku mija osiem  lat i przez te lata wielu dziennikarzy starało się wszelkimi dostępnymi sobie sposobami docierać do informacji oraz publikować materiały, które odkrywały prawdę  o przyczynach Katastrofy oraz wspierać tych, którzy dążyli do wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej tragedii. Ich dociekliwość,  odwaga i  zawodowy profesjonalizm  sprawiły,  że Katastrofa Smoleńska była tematem stale obecnym w debacie publicznej, a informacje o działaniach i ustaleniach  osób zajmujących się odkrywaniem prawdy o niej były nagłaśniane i przekazywane opinii publicznej.

Zaproszenie CMWP SDP do udziału w dyskusji panelowej przyjęli:  red. Anita Gargas, red. Ewa Stankiewicz, red. Marek Pyza, red. Marcin Wikło, red. Piotr Falkowski.

 

 

prowadzenie spotkania – Jolanta Hajdasz , dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

Gospodarz konferencji – Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 

Transmisja na żywo na cmwp.sdp.pl

 

Anita Gargas dziennikarka śledcza, autorka filmów dokumentalnych dotyczących tragedii z 10 kwietnia 2010. W 2011 powstał jej film pt. 10.04.10, poświęcony wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej, który wydano jako dodatek do Gazety Polskiej z dnia 6 kwietnia 2011 roku. Był to pierwszy film śledczy o katastrofie smoleńskiej. W połowie stycznia 2013 miał premierę jej kolejny film śledczy dotyczący tego zdarzenia, pt. Anatomia upadku, a na przełomie marca i kwietnia 2014 miała swą premierę kontynuacja tej produkcji pt. Anatomia upadku 2. 13 czerwca 2016 odbyła się premiera filmu pt. W imię honoru, w którym zostali przedstawieni generałowie Andrzej Błasik, Andrzej Karweta, Bronisław Kwiatkowski poprzez wypowiedzi ich małżonek.

 

Ewa Stankiewicz autorka filmów, reportaży telewizyjnych i radiowych, w tym dokumentu pt. Solidarni 2010, stanowiącego zapis rozmów prowadzonych pomiędzy ludźmi zgromadzonymi podczas żałoby narodowej po katastrofie na Krakowskim Przedmieścia w Warszawie oraz podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej w Krakowie (współautor Jan Pospieszalski, 2010), Krzyż. Solidarni 2010 część druga (współautor Jan Pospieszalski, 2011) będący niejako kontynuacją filmu Solidarni 2010. Film opowiada o wydarzeniach związanych ze sporem o krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego, który przez wiele tygodni budził w Polsce wielkie emocje oraz Lista pasażerów (także wraz z Janem Pospieszalskim, 2011).

 

Piotr Falkowski dziennikarz, reporter Naszego Dziennika; był dwukrotnie zatrzymywany przez służby rosyjskie jako dziennikarz prowadzący śledztwo w związku z katastrofą smoleńską. Falkowski m.in. odnalazł pułkownika Krasnokutskiego, który odegrał niejasną rolę, przebywając w wieży kontroli lotów w Smoleńsku, w czasie feralnego lotu TU-154 M.

 

Marek Pyza dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Pracował jako reporter polityczny m.in. w TV Puls, Panoramie oraz w Wiadomościach TVP, w których publikował materiały na temat katastrofy smoleńskiej. Aktualnie artykuły poświęcone przyczynom i okolicznościom tej tragedii (pisane najczęściej wraz z Marcinem Wikło regularnie publikuje w tygodniku "Sieci" i na portalu wPolityce.pl .

 

Grzegorz Wierzchołowski dziennikarz, od 2009 r. redaktor naczelny portalu Niezalezna.pl. Publikuje w Gazecie Polskiej, Gazecie Polskiej Codziennie i miesięczniku Nowe Państwo. Współautor książkowego wydania specjalnego Nowego Państwa pt. Smoleńsk: Kulisy katastrofy. Współautor książki Musieli zginąć (wraz z Leszkiem Misiakiem), unikatowego kompendium wiedzy na temat katastrofy w Smoleńsku, wzbogaconego o wywiady i wiele najnowszych na czas wydania książki, ustaleń dotyczących wątków sprawy - pierwsze książkowe podsumowanie dziennikarskiego śledztwa prowadzonego przez Gazetę Polską od 10 kwietnia 2010 roku.

 

Zapraszamy!

 

Źródło: CMWP SDP

Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka