Fot. zagraniczna domena publiczna
Fot. zagraniczna domena publiczna
Romuald Kałwa Romuald Kałwa
355
BLOG

Prezydent „samozwaniec” Wenezueli wzywa do amerykańskiej interwencji

Romuald Kałwa Romuald Kałwa Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Trudno uznać prezydenta Maduro i cały system rządzący Wenezuelą za dobry i nikomu takiej władzy nie życzę. Czy jednak receptą na problemy może być wezwanie lidera opozycji i samozwańczego prezydenta Juana Guaido do amerykańskiej interwencji zbrojnej w Wenezueli?

Oczywiście, naród wenezuelski jest podobnie gnębiony przez obecne komunistyczne władze jak Polacy w stanie wojennym przez „jaruzelszczyznę”, ale czy receptą na wielki kryzys może być finansowana z zewnątrz wojna – amerykańska interwencja? Wszyscy wiemy, jak te „amerykańskie interwencje” się kończą.

Pozwolą Państwo, że zacytuję umieszczone na stronie Gulf Business dane dotyczące zasobów ropy na świecie. dane są podane w liczbie baryłek:

1. Venezuela

Proven oil reserves in 2013 (billion barrels): 297.6

Całkowita podaż ropy w 2012 r. (w tys. baryłek dziennie): 2,489.2

Wenezuela wyprzedziła Arabię Saudyjską w zeszłym roku, stając się posiadaczem największych rezerw ropy naftowej na świecie. Jednak roczna produkcja ropy naftowej dostawcy OPEC jest znacznie mniejsza niż w przypadku Królestwa.

2. Arabia Saudyjska

Proven oil reserves (billion barrels): 267.91

Całkowita podaż ropy w 2012 r. (w tys. baryłek dziennie): 11,545.7

Arabia Saudyjska ma prawie jedną piątą światowych zasobów ropy naftowej i jest największym producentem i eksporterem ropy naftowej na świecie.

3. Kanada

Proven oil reserves: 173.105

Całkowita podaż ropy w 2012 r. (w tys. baryłek dziennie): 3,854.4

Kanadyjskie piaski roponośne mają znaczący udział w ostatnim wzroście światowego zaopatrzenia w paliwa płynne i obejmują zdecydowaną większość potwierdzonych w kraju rezerw ropy naftowej.

4. Iran

Proven oil reserves: 154.58

Całkowita podaż ropy w 2012 r. (w tys. baryłek dziennie): 3,538.4

Międzynarodowe sankcje drastycznie wpłynęły na sektor energetyczny Iranu - produkcja ropy naftowej w kraju dramatycznie spadła w 2012 r., Z ponad 35 milionów baryłek dziennie w 2011 r. Do nieco ponad 3,5 miliona baryłek dziennie w 2012 r. (Przyczyną są m.in. sankcje – przyp. R.K.)

5. Irak

Proven oil reserves: 141.35

Całkowita podaż ropy w 2012 r. (w tys. baryłek dziennie): 2,986.6

Pomimo dużych potwierdzonych rezerw ropy naftowej, wzrost produkcji ropy naftowej spadł ze względu na ograniczenia infrastrukturalne i spory polityczne.

6. Kuwejt

Proven oil reserves: 104

Całkowita podaż ropy w 2012 r. (w tys. baryłek dziennie): 2,796.8

Kuwejt może poszczycić się drugą co do wielkości rezerwą ropy w GCC, za Arabią Saudyjską, a także jednym z 10 największych eksporterów światowych produktów naftowych.

7. Zjednoczone emiraty Arabskie

Proven oil reserves: 97.8

Całkowita podaż ropy w 2012 r. (w tys. baryłek dziennie): 3,213.2

Ulepszone techniki odzyskiwania ropy nadal potwierdzają wysokie wartości wydobycia ropy naftowej i stanowią ważną strategię przedłużającą żywotność starzejących się pól naftowych w tym kraju, stwierdza EIA.

8. Rosja

Proven oil reserves: 80

Całkowita podaż ropy w 2012 r. (w tys. baryłek dziennie): 10,397

Rosja, która posiada również największe na świecie zasoby gazu ziemnego i drugi co do wielkości zasób węgla, jest drugim co do wielkości dostawcą ropy na świecie po Arabii Saudyjskiej.

9. Libia

Proven oil reserves: 48.01

Całkowita podaż ropy w 2012 r. (w tys. baryłek dziennie): 1,483

Jako posiadacz największych potwierdzonych w Afryce rezerw ropy naftowej, w Libii w 2011 r. Doszło do zakłóceń w produkcji ropy z powodu konfliktu, ale kraj odzyskał, a następnie zaczął zwiększać dostawy.

10. Nigeria

Proven oil reserves: 37.2

Zasoby węglowodorów Nigerii są podstawą gospodarki kraju, ale OOŚ stwierdza, że rozwój tego sektora jest często ograniczony niestabilnością w Delcie Nigru.

Całkowita podaż ropy w 2012 r. (w tys. baryłek dziennie): 2,524.1

Źródło: https://gulfbusiness.com/top-10-countries-with-the-worlds-biggest-oil-reserves/

Czy nie powinno zastanawiać, że aż z sześcioma wymienionymi powyżej państwami, Stany Zjednoczone mają złe polityczne relacje a z pozostałymi (oprócz Kanady), w istocie tylko udają, że te stosunki są poprawne?

Owszem, wydobycie ropy w Wenezueli może obniżyć ceny ropy na świecie i osłabić kraje arabskie oraz Rosję, co z punktu widzenia Amerykanów i Chińczyków oraz wszystkich konsumentów paliwa jest korzystne, ale wojna domowa w Wenezueli nie rozwiąże tamtejszego problemu politycznego, tylko go zaostrzy.

Podchwytliwie zapytam, czy demokracja nie jest systemem, w którym to wyłącznie mieszkańcy danego kraju powinni decydować o zmiany władzy? Nie zadałbym tego pytania, gdyby nasza totalna opozycja, np. partia Biedronia, nie byłaby finansowana z zagranicy. Otóż jeśli przeciwników władzy jest tak dużo, niech zagłosują za zmiana władzy w legalnych wyborach. Przecież są za przestrzeganiem prawa...

Rewolucje są krwawe i nie kończą się dobrze. Sytuacja Ukrainy znacznie pogorszyła się od 2013 roku, gdy w listopadzie rozpoczął się ukraiński majdan. Podobnie w Libii.

Coś tu nie gra...


Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka