Romuald Kałwa Romuald Kałwa
255
BLOG

Nie ma ojczyzny bez pańszczyzny. Po co są podatki

Romuald Kałwa Romuald Kałwa Gospodarka Obserwuj notkę 2

a jeśli konfederacja została podpuszczona i w to podpuszczenie uwierzyła?

By utrzymywać mafie, służby i loże, jak twierdzi Grzegorz Braun? Zapewne, ale problem jest znacznie szerszy. Generalnie podatki są po to, by utrzymywać elity. Jeden z autentycznych geniuszy polskiej sceny blogerskiej, pisarz i wydawca Gabriel Maciejewski, zauważa, że elit nikt nie wybiera. Na swojej stronie „Szkoła Nawigatorów” pisze: „Przypomnę, że nie ma innych elit niż samozwańcze”.

Będzie to tekst wyjątkowo anarchiczny

Po co istnieją państwa na świecie? Odpowiedzi będzie wiele, zazwyczaj grzecznych i mało odkrywczych. Zadajmy sobie pytanie: „jak państwa powstawały?”. W wielkim skrócie, państwa założyli zorganizowani bandyci, którzy napadając na innych, niewoląc współplemieńców, poszukiwali źródeł utrzymania. Mordowanie i niewolenie jest mniej obciążające fizycznie niż ciężka praca w polu.

Grupy trzymające władzę, to legalne organizacje bandyckie. Pańszczyzna/feudalizm to niewolnictwo, podobnie jak obowiązujący środek płatniczy – jedyna waluta (mogą istnieć waluty lokalne). Tymczasem dzisiejsza idea państwa zakłada służenie obywatelowi i jego akceptację dla takiego systemu. Ideę tę odzwierciedlają jednomandatowe okręgi wyborcze, będącej niemalże synonimem prawdziwej demokracji, i de facto władzy obywateli nad politykiem.

Tymczasem państwo chce kontrolować każdą dziedzinę życia obywatela/niewolnika. Dlaczego niewolnika? Bo bez realnego wpływu na instytucje, jest się jedynie mamionym rzekomą demokracją, frajerem. Służy do tego prawo siły, bo tylko dzięki temu państwo ma możliwość egzekwowania przepisów naruszających podstawowe wolności człowieka, niestety uwłaczające godności jedynie świadomego swojej egzystencji człowieka.

Wystarczy, że człowiek się urodzi, to już de facto staje się niewolnikiem systemu podatkowego i prawa, które zmusza go do podjęcia określonych czynności. Najprostszym przykładem kontroli i opresji państwa było zmuszanie obywateli do wpisywania numerów rejestracyjnych w parkomatach podczas opłaty miejsca parkingowego. Samorządy, w których pracę dostaje się praktycznie wyłącznie po znajomości, chciały wiedzieć co robisz i gdzie się znajdujesz. Na szczęście orzeczono, po obywatelskim oburzeniu, że jest to niezgodne z Konstytucją.

Kłamstwo karier politycznych z ludu

Podobno jeśli chce się zrobić autentyczną karierę polityczną, na delikwenta muszą być prawdziwe „haki”, bo inaczej nie zostanie dopuszczony do pańskiego stołu. Bawią mnie historie o „ministrze z bloku, w dresie”. Należy wspomnieć o karierze jego ojca, który zakolegowany z prezydentem pewnego wojewódzkiego miasta, dawno temu zaczął robić karierę w państwowej spółce należącej później do miasta. Dzisiaj ich synowie-posłowie się nie lubią, chociaż ich ojcowie razem jeździli do pracy. Wiem na pewno, od członka pewnej partii, że syn prezydenta, aby wkupić się na listy partyjne, podobnie jak inni członkowie tejże partii, musiał zapłacić za swoje pierwsze miejsce na liście zaledwie 30.000 zł. To nie dużo, bo w innym ugrupowaniu pierwsze miejsca na liście kosztowały 80.000 zł, a jego lider, przyszłych posłów poznawał dopiero, gdy ci zostali wybrani. I ci dziwni „faceci w czarnych skórach...” towarzyszący mu na spotkaniach.

W nieistniejącym już programie „Młodzież kontra”, w roli młodzieńca do końca programu występował kolejny fuksiarz, 41-letni syn byłego szefa NFZ. Taka stara młodzież… No ale „oni” mają wrodzone talenty, których nie można kwestionować, bo wyjdzie się na frustrata.

Publicysta, którego lubię i szanuję, chodził do szkoły z Moniką Jaruzelską. Syn wojskowego. Inni znani działacze mieli takie fory, że podejmując studia nie musieli należeć do jedynie słusznej wówczas partii.

Karierę robi wnuk Zbigniewa Wodeckiego, a Patrycja Markowska, która nie ma głosu, a śpiewa, jakby miała kartofle w gardle, jest dziś znaną piosenkarką. Kolejny prezydent „stolicy polskiego kiczu i chałtury”, miał ojca należącego do SB, który miał podobno kłopoty z weryfikacją. W jego rodzinnej miejscowości jest tak znienawidzony, że jego rodzice musieli się zdaje wyprowadzić do Niemiec . Ludzie do dziś boją się wypowiadać na ich temat. Pomimo tego jest sojusznikiem politycznym (w wielu sprawach) Patryka Jakiego.

W ogóle, jak obserwuję wiele karier, okazuje się, że wielu z tychże miało wyjątkowo ułatwiony start, i tajemniczych mentorów, a w roli prawicowców występują dzieci notabli, nieźle ustawionych na prywatyzacji, czy pracujących w słusznie minionym systemie.

Gabriel Maciejewski w "Liczne dowody na istnienie rzeczywistości alternatywnych" pisze o Kaji Godek: Otóż pani Kaja, absolwentka anglistyki, jest członkiem zarządu PZL-WZM, spółki, jak najbardziej, skarbu państwa. Po odkryciu powyższego od razu przypomniałem sobie zasadę, którą poznałem w dzieciństwie – wystrzegaj się okazywania współczucia, albowiem może się okazać, że jest to pułapka. Jak to się, przepraszam, robi, żeby po anglistyce zostać członkiem zarządu wielkiego zakładu, produkującego skomplikowane części do aut? Ja nie wiem, ale może Wam coś w głowie zaświta.

(...)

"Wróćmy do Kai Godek, ona z całą pewnością wiedziała, jak wygląda rzeczywistość rzeczywista i dlatego właśnie jest dziś tam gdzie jest. Pytanie istotne brzmi – czy ona jest skłonna podzielić się tą wiedzą z nami? Przypuszczam, że nie. Jej bowiem i osobom jej podobnym nie zależy na tym, by emitować komunikaty prawdziwe, powszechnie ważne i atrakcyjne. Ona aspiruje do władzy i dlatego musi emitować komunikaty, które podwyższają temperaturę emocji i absorbują całą uwagę odbiorcy. Całą podkreślam, to znaczy, że nie ma już, po ich wysłuchaniu, ani w głowie, ani w sercu, miejsca na nic innego. To są komunikaty kreujące podziały polityczne i całe alternatywne światy. Najgorsze co można zrobić to próbować unieważnić znaczenie takiego komunikatu. O tym zaś, przekonamy się niebawem czytając komentarze pod tym tekstem".

gorylisko pod art. G. Maciejewskiego pisze: "Prawda została ukrzyżowana ale zmartwychwstała i żyje nadal...".

**************************************************************************

Pytanie, co zrobić, by uniknąć takiego sceptycyzmu jak mój i zdarzającej się niewiary w państwo oraz tworzących cały klimat polityczny ludzi, po obu stronach barykady. Bez wątpienia należy się zastanowić, po co nam jakiekolwiek organizacje i po co nam państwo polskie. Należy rozpoznać sytuację. Prawda nie pomaga spać, jeśli towarzyszy jej świadomość, że przeciwnicy polityczni, obrzucający się w telewizji, czy stacjach radiowych błotem, po wszystkim palą papierosy i uśmiechają się serdecznie do siebie.

Państwo należące do obywatela, pomimo szczytnych haseł, jest dziś tylko złudzeniem. Państwo nie musi być wrogiem. Właściwie to do dziś poszukiwana jest formuła państwa idealnego. Zostawmy anarchiczną emocjonalną krytykę i poszukajmy rozumnych rozwiązań.

Są jednak spore przeszkody. Na politycznym i edukacyjnym rynku są jednak głupi, kłamiący w sondażach socjolodzy, niepraktyczni politolodzy, niepotrafiący kogokolwiek wychować pedagodzy, utrudniający życie prawnicy i niepraktyczni, oderwani od rzeczywistości lub nierozumiejących jej realiów ekonomiści… Najgłupsi wydają się jednak filozofowie, ale zaznaczyć należy, że jest wśród nich wielu mędrców. Szkoda, że tak słabo pamiętany jest Cyceron. Prawdziwy geniusz, którego myśli są wciąż aktualne, ale ówcześni mu „działacze” byli zbyt beznadziejni aby go zrozumieć. Był mądrzejszy od Platona, Pitagorasa i innych greckich pederastów i sekciarzy. Rzymianin Cyceron pojmował państwo i obywatelstwo, tak jak dzisiaj chcą tego nieco utopijni wizjonerzy prawdziwej demokracji, gdzie referendum nie jest tylko encyklopedycznym terminem.

Cyceron pisząc „O państwie. O prawach”, podejmował realną, uwzględniającą ludzkie słabości konstrukcję rzeczpospolitej (republiki), która choć nigdy nie będzie doskonała, to do tejże doskonałości będzie dążyć. Władza musi być sprawiedliwa, dbająca o godność obywateli. Nieokiełznany dziki motłoch, sprzyja takiemu samemu przywódcy, który później tyranizuje ich samych. Warto przeczytać „O państwie” Cycerona. Czy był pesymistą? Nie, był tylko realistą doskonale znającym ludzką naturę:

„I tak rządy w państwie jak piłkę wyrywają tyrani królom, tyranom możni lub pospólstwo, pospólstwu koterie lub uzurpatorzy. Żaden ustrój nie przetrwa długo”.

Wg Cycerona należy harmonijnie i przemyślanie połączyć elementy trzech form ustrojowych: monarchii, rządy wybrańców-elity, oraz rządu ogółui obywateli-ludowładztwo.

Ideologia nie może być religią, z której dogmatami nie ma dyskusji, co stanowi spory problem w myśleniu komunistów, liberałów, czy libertarian.

„Przy zachowaniu ciągłości zasad stanowiących na początku zawiązek społeczeństwa każda z tych trzech form ustroju może się okazać znośna, bo chociaż w moim przekonaniu każdej daleko jest do ideału i prawdziwej doskonałości, jednak w pewnych określonych sytuacjach każda ma swoje zalety. Król sprawiedliwy i mądry, niewielka grupa wybitnych obywateli i wreszcie ogół obywateli (chociaż jego władza budzi najwięcej wątpliwości) mogą gwarantować stabilność ustroju, o ile unikną zachłanności i bezprawia”.

„Rzeczpospolita (…) to wspólna sprawa, o którą dbamy pospołu, nie jako bezładna gromada, tylko liczne zgromadzenie, jednoczone uznawaniem prawa i pożytków z życia we wspólnocie. Najważniejszą przyczyną owego współistnienia jest nie tyle poczucie bezradności, co wrodzona potrzeba bytowania wśród innych. Ludzka istota nie szuka całkowitej samotności i niechętnie błąka się w pojedynkę…”.

Człowiek jest istotą społeczną, zauważył Cyceron - Człowiek - istota społeczna - Książka autorstwa: Elliota Aronsona została po raz pierwszy wydana w 1972 r. i tu Cyceron wyprzedził, tym razem współczesnych psychologów.


Źródła finansowania na przykładzie firmy Akcess Starosta i Wspólnicy Spółka Jawna   Historia firmy Akcess Starosta i Wspólnicy Spółka Jawna. 

Finansowanie kapitałem własnym firmy

Źródła finansowania firmy kapitałem obcym 

Pożyczki z sektora poza bankowego (Fundacji Rozwoju np. Fundacji Przedsiębiorczości)

Dotacje państwowe (PUP) i Fundusze Europejskie – dotacje z Unii Europejskiej

Nawiazując do naszej rozmowy, firma akcess posiada liczne leasingi między innymi samochody osobowe z salonów forda „biacomex” na ulicy elewatorskiej, samochód audi „sienko i syn” w hurtowni posiadają wózki widłowe które są kredytowane na zasadzie najmu długoterminowego, ojciec współpracuje z dostawcami materiałów, Ceresit, denbraven, blue dolphin, sopro, kerakoll itp mogę wymienić więcej, sami są u nich kredytowani, faktury i płatność do 90 dni oraz w niektórych przypadkach do 30, swoim stałym większym klientem również oferują płatności z średnio 30 dniowym okresem płatności, wiem ze korzystają z kredytów inwestycyjnych, gdy stawiają swoje bloki( zakres deweloperki) kredyty obrotowe jak najbardziej, wiem również ze korzystają z dofinansowania z urzędu pracy, zatrudniają kilku ludzi którzy maja orzeczenie o niepełnosprawności, maja so tego dopłaty. Nie wiem xo jeszcze ?


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.1. Historia i charakterystyka firmy Akcess Starosta i Wspólnicy Spółka Jawna

O firmie - Wyposażenie wnętrz i generalne wykonawstwo ... - Akcess

www.akcess.com.pl/pl/o-firmie/

Przedsiębiorstwo „AKCESS Starosta i Wspólnicy Spółka Jawna” powstało w 1991 r. w Białymstoku. Firmę prowadzą wspólnicy - Jarosław Starosta, Marek Wilczko i Marek Kasjan. Salon firmowy mieści się w Białymstoku przy ul. Radzymińskiej 14, w ofercie którego jest kilkadziesiąt boksów aranżacyjnych na blisko 3 tys. m2 powierzchni.

Dzięki wieloletniemu rozwojowi Obecnie Akcess jest wiodącą w regionie firmą handlową, prowadzącą sprzedaż hurtową i detaliczną materiałów prefabrykatów budowlanych, krajowych oraz importowanych materiałów budowlanych i artykułów z szerokiego zakresu aranżacji wnętrz i architektury. Firma posiada długo budowane kontakty z szanowanymi na rynku krajowym oraz międzynarodowym firmami polskimi i zagranicznymi. Przedsiębiorstwo stara się śledzić i promować najnowsze rozwiązania w technologii i wzornictwie w szeroko pojętej branży budowlanej.

Posiada również biuro projektowe, które zajmuje się tworzeniem oraz aranżacją wnętrz budynków prywatnych jak i obiektów o charakterze komercyjnym, a jej dział techniczny realizuje zlecenia w zakresie prac budowlano-montażowych.

Wielką wagę przykłada się do zatrudniania wykwalifikowanej kadry technicznej, dzięki której można sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów, które w dobie dużej konkurencji na rynku są ważnym argumentem zachęcającym klientów do korzystania z jej usług.

www.akcess.com.pl/pl/ Wyposażenie wnętrz i generalne wykonawstwo Białystok Akcess

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

AKCESS Starosta i wspólnicy spółka jawna, skupiona jest na branżach związanych z budownictwem i wyposażeniem wnętrz. Firma twierdzi, że jest jednej z czołowych firm tej branży w północno-wschodniej Polsce. Skupia się na kompleksowej obsłudze inwestycji budowlanych, sprzedaży materiałów budowlanych i artykułów przeznaczonych do aranżacji wnętrz. Obsługuje klientów instytucjonalnych, jak i detalicznych.

W portfolio przedsiębiorstwa znajdują się:

– budynki użyteczności publicznej

– obiekty handlowe

– budynki biurowe

– hotele

– budynki mieszkalne jedno i wielorodzinne

Przykłada dużą wagę do kadry oraz wysokiej jakość oferowanych usług i towarów. Nie boi się często wyzwań – karkołomnych zleceń. Zwraca uwagę na potrzeby każdego inwestora oraz dbało o wysoki komfort realizowanych obiektów oraz do terminowości realizacji powierzonych zadań, co przekłada się na zadowolonych klientów. Należy wspomnieć, że Akcess otrzymała wiele nagród i wyrożnień.

Doświadczenie firmy było budowane latami, i jak przyznają sami pracownicy, to nie tyko chęć zysku (potrzeba zarabiania), ale również pasja, czyli entuzjazm wynikający z zamiłowania do tego co lubią jej właściciele oraz zatrudnieni, przekłada się na to, że firma tak długo utrzymuje się na skomplikowanym i pełnym konkurencji, białostockim rynku, na którym oferowane są przecież podobne usługi przez podmioty miejscowe i zagraniczne. Oczywiście zdarzają się porażki, trudni klienci, jednakże firma z każdego takiego doświadczenia firma wyciąga wnioski.

 Firma zajmuje się sprzedażą bardzo szeroką gamą produktów:

- Materiałów budowlanych przeznaczonych do wykończeń zewnętrznych (płytki ceramiczne, ceramika sanitarna, chemia budowlana, panele podłogowe, artykuły wykończenia wnętrz);

- materiałów budowlanych przeznaczonych do wykończeń wewnętrznych;

- materiałami budowlanymi takimi jak: surowe, półprodukty i wykończone;

- sprzedażą płytek ceramicznych: ściennych i podłogowych;

- sprzedażą specjalistycznych części zapasowych: hydraulicznych i wodnogrzewczych;

- armaturą i wyposażenie łazienek;

- sprzedażą hurtową artykułów metalowych oraz wyposażenia hydraulicznego i grzejnego.

Salon wyposażenia wnętrz Akcess w Białymstoku oferuje m.in. szafki łazienkowe, zabudowy sanitarne, panele podłogowe, farby dekoracyjne i wiele innych artykułów w różnej rozpiętości cenowej. Firma ma własny salon meblowy

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Marketing:

Firma przykłada wielką wagę do strategii marketingowej. Jej komunikaty są proste i zrozumiałe dla każdego potencjalnego klienta, np.: „Wnętrze domu, to nie tylko zestaw bezdusznych sprzętów. To miejsce z duszą, budujące swym charakterem atmosferę, która zapewnia mieszkańcom poczucie komfortu. Jest centrum życia rodzinnego, spokojną przystanią dla zmęczonych wędrowców, czy szykownym salonem w czasie party organizowanego w gronie przyjaciół. Pamiętamy o tym”. Komunikaty firmy dotyczą dosłownie oferty i każdego akcesoria wszystkich oferowanych produktów:

- Katalog stolarki drzwiowej – Dewro;

- Katalogi i opisy paneli podłogowych firm: Meister, Colonial Vintage, Grande Authentico XXL, Natural Prestrige, Pacific Coast, Studio Essentials, Timeless Impressions, Traditional Vintage, True Nature, Urban Zone

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przetargi:

Firma bierze udział w postępowaniach przetargowych, najczęściej zlokalizowanych w woj. Podlaskim. Suma wszystkich udzielonych zamówień wynosi dużą kwotę 109 182 878,52 zł. W 2011 r. firma wygrała najwięcej, bo aż 11 przetargów. Instytucją, dla której firma pracowała najczęściej jest Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku. Suma najwyższego zamówienia wynosiła aż 12 879 487,80 zł dla Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Prace dotyczyły realizacji w ramach I etapu Osiedla Bacieczki VI – budynku mieszkalnego wielorodzinnego nr 1 oraz nr 4A wraz z zagospodarowaniem terenu. Wartość najniższego przetargu, jaki wygrała firma, wynosiła 30 000 zł. Przetarg ogłoszony był przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, a dotyczył adaptacji wnętrza na potrzeby „Współpracowni” - przestrzeni współpracy klasy kreatywnej miasta Białegostoku w ramach Inkubatora Technologicznego - BPN-T.

http://www.przetargi.egospodarka.pl/kto-wygral/13847114,akcess-starosta-i-wspolnicy-spolka-jawna.html

Wg danych publikowanych przez UZP w Biuletynie Zamówień Publicznych liczba udzielonych zamówień firmie AKCESS wynosi 40 na sumę 109.182.879 zł, których udzieliło 22 zamawiających.

Informacje szczegółowe o wygranych zamówieniach publicznych

Tabela: Liczba udzielonych zamówień w latach (tabela w latach…):

Przetargi najczęściej dotyczą robót budowlanych z następującego zakresu prac:

- Robót instalacyjno-elektrycznych;

- Robót budowlanych;

- Robót wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych;

- Robót instalacyjnych wodno-kanalizacyjnych i sanitarnych;

- Robót remontowych i renowacyjnych.

Miasta, w których firma AKCESS STAROSTA I WSPÓLNICY, SPÓŁKA JAWNA wygrała najwięcej przetargów to:

- Białystok – 29 przetargów na łączną kwotę 75 904 667,04 zł;

- Warszawa – 3 przetargi na łączną kwotę 7 022 031,05 zł;

- Juchnowiec Kościelny – 3 przetargi na łączną kwotę 1 466 620,16 zł;

- Michałowo – 2 przetargi na łączną kwotę 2 885 383,03 zł;

- Giżycko – 2 przetargi na łączną kwotę 4 409 688,82 zł.

Dostępne informacje na temat firmy są bardzo szczegółowe (wielostronicowe), np. lista przetargów, wartość i miasta z podziałem na poszczególne lata, wraz z danymi na temat obiektów. Powyższe dane pokazują jednak działalność firmy w zakresie realizacji zadań obiektów użyteczności publicznej:

1. Budynki użyteczności publicznej:

– W roku 2014 rozbudowywała i przebudowywała Zespół Szkół Społecznych BTO nr 3 w Białymstoku przy ul. Kalinowej. Inwestor było Białostockie Towarzystwo Oświatowe.

– W 2014 r. budowała budynek „Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego w Białymstoku” przy ul. Kościelnej z miejscami parkingowymi podziemnymi i nadziemnymi, położonego w Białymstoku przy ul. Kościelnej. Inwestorem była Archidiecezja Białostocka Kuria Metropolitarna.

– W 2016 r. firma Akcess zajęta była rozbudową i przebudową budynku Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przy ul. Waszyngtona 17 o dodatkowy Dzienny Oddział Onkologiczny i Psychiatryczny oraz zajęta była dostosowaniem UDSK do wymogów Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Inwestorem był UDSK Białystok.

- Firma budowała halę sportową przy Publicznym Gimnazjum nr 9 w Białymstoku przy ul. Antoniuk Fabryczny 5/7 w 2017 roku. Inwestorem był Urząd Miasta Białystok.

2. Budynki usługowo-handlowe:

– W 2013 r. przebudowała i rozbudowała istniejący obiekt usługowo-handlowy (salon sprzedaży sprzętu rowerowego) wraz z parkingiem przy ul. Wasilkowskiej. Inwestor była firma OLYMPIC SPORT Sp. z o.o. Białystok.

– Budowa budynku handlowego w Białymstoku przy ul. Wrocławskiej. Czas prac to 2015 r. Inwestorem był IKP Nieruchomości Sp. c. Białystok.

3. Budynki biurowe:

– w 2012 r. Remontowała i modernizowała budynek biurowy przy ul. Sienkiewicza 82 w Białymstoku. Rok 2012. Inwestor był Habacon Sp. z o.o. Łódź.

– W 2015 r. Akcess budował III Komisariat Policji w Białymstoku przy ul. Wrocławskiej. Inwestorem była Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku.

4. Hotele:

– Inwestycja, z której przedsiębiorstwo jest szczególnie dumne, małą miejsce w 2012 r., a dotyczyła budowy budynku usługowo-handlowego (hotel, restauracja, centrum konferencyjne) wraz z zagospodarowaniem i miejscami parkingowymi w Białymstoku przy ul. Legionowej. Inwestor była spółka Casablanca Catering Sp. z o.o.

5. Budynki mieszkalno-wielorodzinne:

– w 2015 r. Blok mieszkalny wielorodzinny z 73 mieszkaniami i 8 garażami oraz zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu, małą architekturą, wewnętrznymi drogami dojazdowymi, miejscami postojowymi w Białymstoku przy ul. H. Kołłątaja i ul. Gwiezdnej. Inwestorem było Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Białystok.

– W tym samym roku firma budowała budynek mieszkalny wielorodzinny w Choroszczy przy ul. Powstania Styczniowego z częścią usługową (nieuciążliwą) w poziomie parteru, z garażem w podpiwniczeniu wraz z zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu oraz zjazdem na działkę. Inwestor była EMka Development Sp. z o.o. spółka komandytowa Białystok.

– W 2016 r. AKCESS budował budynek mieszkalny wielorodzinny z 69 mieszkaniami i 5 lokalami użytkowymi wraz z zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu, tzw. małą architekturą oraz wewnętrznymi drogami dojazdowymi w Białymstoku przy ul. H. Kołłątaja i Komisji Edukacji Narodowej. Inwestorem było Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Białystok.

– Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym przy ul. Stromej w Białymstoku w 2017 r., Inwestor była firma AKCESS.

Tabela. Liczba udzielonych firmie AKCESS Starosta i wspólnicy, Spółka Jawna zamówień publicznych w poszczególnych latach (wykres słupkowy…):

Tabela. Szacowane przychody z zamówień publicznych firmy AKCESS STAROSTA I WSPÓLNICY, SPÓŁKA JAWNA w poszczególnych latach (wykres słupkowy):

Rys. (koło) Podział udzielonych firmie zamówień publicznych ze względu na kategorię przetargu:

Rys. (koło) Struktura szacunkowych przychodów z przetargów publicznych ze względu na kategorię:


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Finansowanie kapitałem własnym.

Wzrasta liczba bankructw firm budowlanych. ... to ogromne przedsięwzięcia tak finansowe jak i organizacyjne, z długim cyklem realizacji. Dlaczego nie dotyczy to firmy AKCESS????

Koszt kapitału własnego zależy od tego, czy jest to kapitał własny wewnętrzny, czy zewnętrzny. Kapitał własny występuje w przedsiębiorstwie w postaci kapitału zakładowego lub kapitału akcyjnego, którego źródłem jest emisja akcji uprzywilejowanych, bądź zwykłych oraz zysków.

Firma AKCESS, szczególnie w początkowym okresie działalności, poszukiwała różnych źródeł finansowania. Podstawowym źródłem finansowania powstania firmy był kapitał własny wspólników, które przeznaczono na założenie firmy. W dalszym okresie działalności były to już środki, które pochodziły z wypracowanego zysku. Założyciele spółki musieli korzystać także z kapitału obcego. Mieli również świadomość, że fundusze angażowane w to przedsięwzięcie biznesowe nie są bezkosztowe. Ryzyko takie było konieczne, jednak należało je maksymalnie ograniczyć. Najpierw oczywiście regulowano zobowiązania podatkowe względem urzędu skarbowego, potem względem wierzycieli, a środki pozostałe inwestowano w rozwój firmy.

Firma korzystała więc z mieszanej struktury finansowania.

Właściciele firmy zdawali sobie sprawę, że kapitał własny mogą wykorzystywać dowolnie wg własnych potrzeb, a ten daje im władcze możliwości, co przekładało się m.in. na kierunek rozwoju w jakim mogła podążać firma, czy podejmowanie decyzji o charakterze bieżącym, ale i decyzji mających znaczenie strategiczne w dalszym rozwoju firmy, co mogło przełożyć się na prawo do informacji o stanie przedsiębiorstwa, jego finansach czy polityce handlowej, prawo do zysku, choć niosło oczywiste w biznesie ryzyko straty. W czasach gdy powstawała firma, istniało duże ryzyko kredytowe, a sytuację na rynku budowlanych można było nazwać kryzysową. Choć firma zasilana była również kapitałem obcym, ten będzie oczywiście omówiony w kolejnym punkcie.

W związku z powyższym całkowity koszt zaangażowanych kapitałów wyznaczany jest przez tzw. średnioważony koszt kapitału (ang. weighted average cost of capital – WACC). Koszt ten obliczany jest przy zastosowaniu formuły przedstawionej we wzorze

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

re = rf + β(rm – rf), gdzie (rm – rf) = MRP (1)

gdzie: re – stopa koszt kapitału własnego (cost of equity), rf – stopa wolna od

ryzyka (risk-free rate), β – współczynnik ryzyka systematycznego wyznaczony

dla danej spółki, rm – stopa zwrotu z rynkowego portfela akcji (equity

risk premim), MRP – premia za ryzyko rynkowe (market risk premium).

----------------------------------------------------------------------------------

Bez wątpienia, kapitał własny miał duże znaczenie w kreowaniu wartości firmy AKCESS. Wiele danych firma nie chce ujawnić do wiadomości publicznej, więc ich uzyskanie było jest niemożliwe, a dane uzyskane, są skomplikowane.

Oczywiste, że kapitał własny w początkowym okresie działalności był równy tej części aktywów bilansu, która stanowi własność firmy. Z rozmów z pracownikami wynikło, że firma w pierwszym okresie działalności borykało się z nadwyżkami, ale też niedoborami finansowymi. Choć posilano się kapitałem zewnętrzny, dążono do wypracowywani jak największego zysku netto, by dofinansowanie kapitałem obcym było jak najmniejsze.

 Branża budowlana w rozwijającym się kraju stanowi dochodową działalność biznesu, choć prowadzona jest tu spora konkurencja.

Firma modernizowała majątek trwały, lokalne, urządzenia, maszyny, zaopatrywała się w środki obrotowe przeznaczone na zakup wyrobów gotowych, towarów oraz zakup materiałów i surowców.

Firma cieszyła się rosnącym popytem na produkty firmy, co w połączeniu z dobrą opinią o niej, zapewniał firmie na tyle stałe zyski, dzięki czemu chwilowe problemy z płatnościami od kontrahentów, nie przekładały się na negatywne sutki dla działalności firmy.

Zestawienie kosztów

Wyszczególnienie 1 2 3

koszty uruchomienia 500 000 345000 155000

grunty 20000 20000 0

budowle i budynki 100000 100000 0

maszyny i urządzenia 200000 100000 100000

środki transportu 100000 100000 0

inne środki trwałe 80000 25000 55000

Wyszczególnienie Kwota %

Źródła finansowania inwestycji 160000 100%

Środki własne 60000 37,5%

Kredyt 100000 62,5%

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Koszt kapitału z poszczególnych źródeł możemy obliczyć lub oszacować. W przypadku kredytu bankowego koszt kapitału to oprocentowanie kredytu. W przypadku kapitału pochodzącego z emisji obligacji i akcji uprzywilejowanych, kosztem kapitału jest stopa zwrotu, jakiej żądają posiadacze tych instrumentów. Może on być obliczony z odpowiednich modeli wyceny obligacji, akcji uprzywilejowanych. W przypadku akcji zwykłych przepływy pieniężne, jakie otrzymują akcjonariusze nie są wielkością pewną, także tempo wzrostu dywidendy jest tylko wielkością przewidywaną (a nie pewną). Trudne do przewidzenia są również zyski kapitałowe wynikające z różnicy między ceną zakupu, a sprzedaży.

4. NASTAWIENIE

DO ZEWNĘTRZNYCH ŹRÓDEŁ FINANSOWANIA

Kapitał wpływa na przetrwanie i rozwój przedsiębiorstwa. Jego brak powoduje

nie tylko zaniechanie realizacji koniecznych inwestycji, ale także

wpływa negatywnie na bieżącą sytuację przedsiębiorstwa, pogarszając jego

płynność finansową. Firmy rodzinne bazują w większości na zasobach własnych

kapitału (zaoszczędzonych często całymi latami lub pożyczonych od

rodziny i przyjaciół), bardzo niechętnie korzystają z zewnętrznych źródeł

finansowania, w ostateczności decydują się na przekazanie udziałów zewnętrznym

udziałowcom, by nie utracić kontroli nad przedsiębiorstwem

[Family firm…, 2012, s. 11], by nie ograniczać samodzielności decyzyjnej,

a tą pragną (często za wszelką cenę) zatrzymać przy własnej rodzinie.

W wyniku tego firmy rodzinne rzadko wykorzystują efekt dźwigni finansowej

wynikającej z zaangażowania długoterminowych kapitałów obcych,

rozwijają się wolniej, ale stabilniej, ponosząc niższe ryzyko działalności.

Należy jednak podkreślić, że nawet finansowanie działalności z zasobów

własnych, z zatrzymanego zysku, jeżeli jest systematyczne, konsekwentne

i odpowiednio zaplanowane – również może doprowadzić do wysokiego

poziomu zysku i satysfakcjonującego zwrotu z kapitału. Mówi się nawet,

że firmy rodzinne właśnie dlatego mają zdolność do trwania przez pokolenia,

że nie rosną, że zabezpieczenie odpowiedniej, stabilnej, długotrwałej

pozycji na rynku jest dla nich ważniejsze niż szybki, gwałtowny wzrost

[Financing Growth…, 2011].

Badana firma rodzinna została założona wyłącznie z własnych zasobów

kapitałowych ówczesnego założyciela. Były to lata 50. XX w., bardzo

trudne dla rozwoju prywatnego biznesu. Nie oferowano wówczas kredytów,

nie wspierano prywatnych przedsiębiorców, co więcej – generowano

szereg barier utrudniających im funkcjonowanie. Początkowo był to niewielki

zakład stolarski, który nie wymagał dużych nakładów kapitałowych.

Z czasem jednak zaczął się rozwijać głównie dzięki inwestowaniu wypracowanego

zysku. Podobnie było w przypadku przedsiębiorstwa pana Andrzeja – początkowo wykorzystywał on wyłącznie zasoby własne. Kiedy firma zaczęła się rozrastać, kiedy konieczne były inwestycje mające na celu unowocześnienie jej parku maszynowego, wymagające dużych nakładów –

zaciągano także kredyty – zarówno obrotowe, jak i inwestycyjne, choć ich

kwoty nie były zbyt duże, takie, by firmę „stać było na ich obsługę”. Były

one zatem na bieżąco spłacane, firma nigdy nie utraciła z ich powodu płynności

finansowej, nie miała większych problemów z gospodarowaniem

środkami pieniężnymi. Obecny właściciel twierdzi, że „zaciąganie kredytów

bankowych może być ryzykowne, ale w pewnych sytuacjach jest

konieczne. Kiedy brak zasobów własnych kapitału blokuje rozwój przedsiębiorstwa

– należy sięgać po dostępne, zewnętrzne źródła finansowania”.

Jego zdaniem rozsądne gospodarowanie środkami pieniężnymi – własnymi

i obcymi – oraz – co się z tym wiąże – przemyślane, rozsądne inwestycje

zawsze się opłacają. Żona właściciela zapytana o te kwestie potwierdziła

stanowisko męża, choć jednocześnie dodała, że to ona w ich małżeństwie

(a jednocześnie w ich firmie) jest bardziej nieufna i ostrożna. Jako osoba

odpowiedzialna za finanse zawsze bardzo precyzyjnie analizowała, czy stać

ich na kredyt, jeżeli pojawiła się konieczność zasilenia firmy zewnętrznymi

kapitałami. Starała się jednak rozumieć wizjonerskie podejście męża i konieczność

podążania za nowościami, dlatego do tej pory z powodzeniem

udaje im się wypośrodkowywać ich odmienne podejścia, dla dobra firmy

i rodziny. Mąż docenia jej rozsądek w planowaniu finansami, a żona jego

wizjonerstwo w powodzeniu ich przedsiębiorstwa.

Analizowana firma korzysta także z dotacji unijnych (w okresie finansowania

2002–2004 i 2007–2013), leasingu (głównie na środki transportowe)

oraz factoringu. Nie zastanawiano się (nie było takiej konieczności)

nad wsparciem rozwoju firmy za pomocą innych instrumentów, instytucji

(na przykład nie rozważano włączenia firmy w struktury klastrowe, nie korzysta

się z różnych dostępnych form finansowania działalności innowacyjnej).

Nie wyklucza się jednak możliwości wykorzystania ich w przyszłości,

jeżeli pojawią się takie szanse. Pan Andrzej bowiem – wbrew obiegowym

opiniom na temat konformistycznych postaw przedsiębiorców rodzinnych

– jest otwarty na nowe możliwości, a tym samym na nowe źródła

pozyskania kapitału, bo jak twierdzi, tylko dzięki takiej postawie jego firma

może się rozwijać.

Mimo korzystania przez badaną firmę z zewnętrznych źródeł zasobów

kapitałowych (głównie kredytów i pożyczek udzielanych przez sektor bankowy),

przez cały okres jej funkcjonowania podstawę działalności stanowiły

zasoby własne, na przykład wygospodarowany zysk. Zawsze starano się

bardzo rozsądnie gospodarować posiadanymi środkami, by możliwa była

odnowa parku maszynowego, zakup innowacyjnych urządzeń, ale nie kosztem

zachwiania płynności czy utraty zdolności do spłaty zaciągniętych zobowiązań.

Taka polityka – otwartości na zewnętrzne źródła finansowania,

ale odpowiedzialna, bezpieczna, nie za wszelką cenę, podejmując umiarkowane

ryzyko – przez lata sprawdzała się i sprawdza nadal w przypadku

firmy pana A. B arana, dlatego jej właściciel ma zamiar kontynuować tego

typu podejście do wyzwań otoczenia i do sposobów finansowania działalności

swojej firmy.

Teresa Piecuch*

Funkcjonowanie

przedsiębiorstw rodzinnych w Polsce

na przykładzie firmy

A.Baran Sp. z o.o. Sp. K.


Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka