GPS GPS
1089
BLOG

Sztuczna inteligencja a dusza

GPS GPS Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 53

       Od kilkunastu lat programy komputerowe rozwiązują trudne zadania wymagające inteligencji, takie jak granie w gry logiczne, przewidywanie pogody, wygrywanie teleturniejów, kierowanie samochodem i samolotem czy stawianie diagnoz medycznych. Nie działają one tak, że realizują zaprogramowany algorytm. Powstają programy samouczące się i znajdują coraz więcej zastosowań. One ewoluują! Nie tylko ich silniki, ale one same! Już od dawna istnieją programy, których działania nie rozumieją ci, którzy je zaprogramowali.

---------------------------------

Starzenie się psychiki <- poprzednia część serii

następna część serii -> Nieśmiertelność

---------------------------------

       Jeszcze dokładnie nie wiemy jak działa ludzki mózg, ale już potrafimy to działanie nieudolnie naśladować. Te programy samouczące się to sztuczne sieci neuronowe. To się nazywa „uczenie maszynowe” i jest już osobną prężnie rozwijającą się dziedziną interdyscyplinarną.

       Jeśli wiadomo, że wszystko, co służy sztucznej inteligencji rozwija się wykładniczo, to musi to wkrótce doprowadzić do takiej symulacji, że przewyższy ona sprawność mózgu człowieka. To może się stać nawet bez dokładnego zrozumienia jak mózg działa - po prostu jakiejś symulacji mózgu zapuści się ewolucję samej siebie. Algorytmy genetyczne są już znane od dawna

***

       W nauce i technice nie było żadnych przełomowych odkryć, które by nie były oparte o setki jakichś poprzednich odkryć. Najlepiej ujął to Newton, który powiedział, że widział dalej, bo stał na barkach gigantów. Nauka, a jeszcze bardziej technika, to jest powolna ewolucja, a nie jakieś gwałtowne przełomy jakościowe. Ten rozwój jest powolny, mimo, że wykładniczy, bo funkcja wykładnicza w swojej początkowej fazie może być nieodróżnialna od liniowej. Więc funkcja jest wykładnicza, ale ciągła, nie następują żadne skoki czy wyrwy.

       Gdy wymyślono maszynę parową, to nie stało się tak, że nagle podróże stały się wielokroć tańsze i szybsze - jeszcze długo maszyna parowa konkurowała z koniem i żaglowcami. A sama maszyna to też nie było jakieś gwałtowne natchnienie Watta - on tylko udoskonalił znany już wcześniej silnik parowy. To była ewolucja!

       Milion lat temu wymyślono koło, potem oswojono konia, potem rozwinięto powozy, potem żaglowce, parowozy, samochody, samoloty, aż w końcu ludzkość dotarła na Księżyc. To była zbiorowa praca miliona ludzi a nie jakieś natchnienie geniusza. Metodą prób i błędów, metodą myślenia i kombinowania. To była ewolucja wykładnicza. Tak samo ewoluuje inteligencja - najpierw biologicznie, a potem przechodzi na technologię.  

***

       Jako katolik wierzę w to, że człowiek ma nieśmiertelną duszę. Ale nie wiem jak to się dokładnie realizuje w praktyce. Możliwa jest różnorodna interpretacja zgodna z nauką Kościoła. Wielu teologów to rozważało i dochodzili do różnych wniosków - niektóre zostały uznane za heretyckie, niektóre nie. Ja też to rozważam i uważam, że moja szczegółowa interpretacja jest w pełni zgodna z ogólniejszą interpretacją św. Tomasza, a zatem jest niesprzeczna z nauką Kościoła.

       Uważam, że dusza to jest informacja, którą mamy w mózgu. W tych notkach to rozważałem:

       Tak rozumianą duszę mają też zwierzęta. Świadomość, dusza i inteligencja to pojęcia pokrewne - nie są zero-jedynkowe, ale ciągłe i wszystkie siedzą w mózgu. Zwierzęta mają mniejszą świadomość, mniejszą inteligencję, mniejszą duszę, niż ludzie. A maszyny będą wkrótce mieć tego wszystkiego więcej. Nie od razu – powoli coraz więcej.

       Człowiek mieszając się z maszyną, tworząc hybrydę, nowy gatunek, osiągnie to, w co na razie tylko wierzymy - w praktyce będziemy mieć nieśmiertelną duszę, bo będziemy potrafili w nieskończoność utrzymywać nośnik na jakim działa.

       Dusza to kwestia ewolucji. Mają ją wszystkie żywe organizmy. Ta ewolucja nie skończyła się na człowieku. Ona trwa i dusza będzie się rozwijać w maszynach i hybrydach.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

Negacjonizm antropogenicznego globalnego ocieplenia <- poprzednia notka   

następna notka -> Nieśmiertelność

Tagi: gps65, sztuczna inteligencja, futurologia, postęp wykładniczy, ewolucja, dusza.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę
GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta AI. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję, łapówki przyjmuję: suppi.pl/gps65

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie