Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
128 obserwujących
1592 notki
2023k odsłony
404 odsłony

Świadomość sztucznej inteligencji

Wykop Skomentuj12

       Silna sztuczna inteligencja mająca świadomość musi się wkrótce narodzić. To wynika z tego, że postęp techniczny jest wykładniczy. Gdyby był liniowy, to można by się tego spodziewać za miliony lat, ale jako, że jest wykładniczy, to się to stanie co najmniej w ciągu 25 lat - co można policzyć. Nie ma żadnych przesłanek, by tak nie było, bo wszystko co obserwujemy ma tempo wykładnicze. Nigdy i w żadnej dziedzinie nie zaobserwowano innej charakterystyki wzrostu, więc po prostu należy założyć, że to będzie kontynuowane. Założenie przeciwne, że jakoby nastąpi jakiś cud i nagle wzrost zmieni charakterystykę, spowolni, wyrówna się, albo zatrzyma, jest po prostu nieracjonalne.

---------------------------------

Jak powstanie silna sztuczna inteligencja? <- poprzednia część serii

następna część serii -> SI sama sobie stawia cele...

---------------------------------

       Jakościowo jest już wszystko wymyślone - znane są maszyny przetwarzające dane, znane są pamięci pozwalające gromadzić dane, teoretycznie znane są nanoroboty pozwalające wnikać w ludzki organizm i są pierwsze próby praktycznych realizacji. Gdy moc obliczeniowa wzrośnie milionkrotnie, gdy pamięć wzrośnie milionkrotnie, a jej upakowanie zmniejszy się milionkrotnie, gdy sprawność nanorobotów wzrośnie milionkrotnie, to będzie można zeskanować działanie ludzkiego mózgu z najwyższą dokładnością, a potem to zasymulować w maszynie mniejszej od tego mózgu o wielokroć większej mocy obliczeniowej. Na dodatek będzie można połączyć w sieć milion takich maszyn. To z pewnością zapewni wielokrotnie większą inteligencję niż ma człowiek.

       Więc problem jest nie w jakościowym przełomie, ale w ilościowym wzroście. Jakościowy przełom już nastąpił, teraz się tylko rozwija to ilościowo. A wszystkie dane mierzone od setek lat wskazują na to, że ten ilościowy wzrost jest zawsze wykładniczy. Więc da się obliczyć kiedy to "milionkroć" będzie. No i naukowcy to obliczyli i wychodzi, że musi się to stać do 2045 roku. Ci, którzy w to nie wierzą po prostu muszą uwierzyć w cuda, w jakieś niespodziewane, niespotykane wydarzenie. Racjonalne jest przyjęcie, że żadnych cudów nie będzie i wszystko potoczy się tak jak zwykle. Powstanie sztucznej inteligencji posiadającej świadomość w ciągu pokolenia jest po prostu milionkroć bardziej prawdopodobne, niż to, że postęp techniczny się nagle zatrzyma, albo cudem zmieni charakterystykę na liniową.

       Świadomość i inteligencja nie jest tym samym, niemniej są to cechy skorelowane i zależne. Nie są to kwestie dyskretne, ale ciągłe. Można być mniej lub bardziej inteligentnym i też mniej lub bardziej świadomym. Zwierzęta są świadome i inteligentne, ale wielokroć mniej niż człowiek. Im ktoś jest bardziej inteligentny, tym jest bardziej świadomy. Gdy pijemy alkohol to najpierw nam świadomość i inteligencja rosną, a potem gwałtownie maleją.

       Niemniej jest pewna dyskretna miara, którą można mierzyć świadomość. To są stopnie intencjonalności, o których napisałem kiedyś serię notek - można zacząć od tej: Stopień intencjonalności

       Ta miara świadomości jest skorelowana nie tylko z inteligencją, ale również ze stopniem rozwoju mózgu, a konkretnie z wielkością kory przedczołowej. Ewolucja hominidów to wzrost względnej wagi kory przedczołowej, który odzwierciedla wzrost inteligencji, a potem wzrost świadomości i stopni intencjonalności. Jedno z drugiego wynika. Można więc śmiało założyć, że tak będzie nadal - wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej, będzie rosła inteligencja, a wraz z nią sztuczna świadomość.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:  

Książki to snobizm! <- poprzednia notka

następna notka ->  LGBT i religie to ideologie!

Tagi: gps65, sztuczna inteligencja, świadomość, postęp wykładniczy, nauka, technika, futurologia, mózg

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie