Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
125 obserwujących
1570 notek
1997k odsłon
910 odsłon

SI sama sobie stawia cele...

Wykop Skomentuj30

       Właśnie potwierdziła mi się zasada, że wystarczy wyobrazić sobie coś, czego nie ma, a to coś błyskawicznie gdzieś na świecie się objawia w rzeczywistości. To jak w fizyce kwantowej: gdy elektron obserwujemy, to znika, a gdy sobie go tylko wyobrażamy, to się pojawia.

       Otóż napisałem niedawno futurologiczną notkę blogową o tym jak powstanie silna sztuczna inteligencja (SI): Jak powstanie silna sztuczna inteligencja? – w niej wpadłem na pomysł jak to się stanie. Otóż sztuczne sieci neuronowe nie będą się uczyć od ludzi, ale jedna drugą będzie trenować.

---------------------------------

Świadomość sztucznej inteligencji <- poprzednia część serii 

następna część serii -> Nowy człowiek - koniec socjalizmu!

---------------------------------

       No i się okazuje, że to już jest w praktyce realizowane!

       Otóż sieci neuronowe można uczyć, bo jest jasno określona funkcja celu - bardzo łatwo da się napisać algorytm, który stwierdzi czy sieć postąpiła dobrze, czy źle. Tak jest na przykład we wszystkich grach logicznych. Trudno jest napisać program, który wygra w GO, ale bardzo łatwo jest zaimplementować algorytm, który stwierdzi kto w GO wygrał. Więc do wygrywania zaprzęgamy sieć neuronową i ją uczymy, a funkcja celu to prosty, tradycyjny algorytm, z kilkoma pętlami i if’ami.

       Ale są problemy, w których stwierdzenie kto wygrał jest trudniejsze niż wygranie. Weźmy taki boks. W miarę łatwo da się napisać boksera, ale napisać sędziego, który ma orzec, który bokser wygrał, to trudne zadanie, gdy nie było nokautu. Albo taki fikołek w tył. Jak nauczyć sztuczną inteligencję robić fikołki w tył, gdy problem stwierdzenia czy dany ruch był fikołkiem w tył nie da się opisać algorytmicznie? No to jak coś jest trudne, to nie piszemy algorytmu, ale zaprzęgamy do roboty sieć neuronową. Sieć trenuje sieć. Ja to wymyśliłem, a inni wprowadzają w życie:


Grzegorz GPS Świderski

PS. Wszystkie poprzednie notki z tej serii:

Bohaterscy fałszerze <- poprzednia notka

następna notka -> Dlaczego PiS promuje mowę nienawiści?

Tagi: gps65, sztuczna inteligencja, nauka, technika, informatyka, algorytm, sieć neuronowa

Wykop Skomentuj30
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie