GPS GPS
112
BLOG

Betel. Część 5. Strategia.

GPS GPS Gry Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Dla początkującego gracza „rozgrywka” będzie trudniejsza niż „licytacja”. Ale jeśli pograsz dłużej, to poczujesz, że rozgrywka staje się łatwiejsza, a licytacja coraz trudniejsza. Tak naprawdę w betlu najważniejsza i najtrudniejsza jest licytacja, zwłaszcza wymiana „dubla”.

Betel. Część 4. Punktacja. <- poprzednia część

Strategia

       Licytacja jest strategicznie skomplikowana, ponieważ to, co dzieje się po wymianie, jest bardzo ważne: kiedy zamierzasz grać w betelka, odrzucasz figury, ale wtedy dostanie je następny, a te karty mogą dodać mu dodatkowe lewy. To samo dotyczy sytuacji, w której zamierzasz grać w grę normalną: wyrzucasz blotki, dzięki czemu przeciwnikom daje to możliwość rozegrania coraz wyższego betelka. Rozgrywka jest bardziej zdeterminowana niż w brydżu, bo jest mniej kart, mniej graczy i jest przepis o obowiązku przebijania, więc jest dużo mniej kombinacji przy zagrywaniu, a jeszcze mniej przy dokładaniu do lewy. Dlatego jest w sumie łatwa. Trudne są tylko betelki w obronie, bo często trudno wymyślić obalający wist.

       Licytacja z wymianą dubla może trwać kilka obrotów, więc możesz wymienić nawet wszystkie karty, które otrzymałeś na początku. To jest najtrudniejsze. Na końcu jeden gracz może mieć tylko blotki, a drugi wszystkie figury. Pierwszy chce zagrać betla, a drugi szlema. Oczywiście drugi wygra taką licytację, bo szlem jest na najwyższym poziomie, więc pierwszy gracz nie może dopuścić do tego podczas wymiany. Często nie potrzeba w ogóle rozgrywać, bo licytacja kończy się kontraktem wykładanym.

       Dlatego, jeśli chcesz grać betelka, nie odrzucaj najwyższych kart podczas wymiany, jeśli wiesz, że przeciwnicy chcą grać w grę normalną. Ale przeciwnicy mogą blefować! Więc ty też spróbuj blefować! Ale żeby robić to skutecznie, musisz wiedzieć z kim grasz, na jakim poziomie grają przeciwnicy i jakie mają temperamenty. Dlatego ta gra jest tak ekscytująca! Podczas wymiany kart dzieje jest bardzo ciekawe, wiele się zmienia!

       Warto również zauważyć, że nie zawsze opłaca się zbierać wysokie honory lub niskie blotki. Czasami warto zbudować długi longer. Ale musisz wiedzieć, jakie kolory mają przeciwnicy, a oni chcą poznać twoje. Więc nie zdradzaj swojego longeru w licytacji. No ale jak zalicytujesz krótki kolor, to może przeciwnicy cię z tym zostawią i nie wygrasz takiego kontraktu. W tej grze jest jeszcze więcej takich dylematów.

       Ważną rolę w betlu pełni kontra. Ona nie tylko służy do tego by podwoić punktację, gdy widzisz, że przeciwnik ma małe szanse ugrać zadeklarowany kontrakt. Kontra powoduje też zresetowanie poziomu licytacji, więc możesz kontrować po to, by dokonało się więcej obrotów z wymianą kart, a to pozwoli ci uzbierać coś lepszego niż ma skontrowany przeciwnik, więc może się opłacać kontrować nawet gdy widzisz, że przeciwnik na pewno wygra zadeklarowany kontrakt. Z tego samego powodu warto zaczynać nisko licytację, nawet jak ma się karę na wyższy kontrakt – po to, by było więcej obrotów dających szansę na jeszcze wyższy kontrakt. 

       Jeśli mi idzie gra: "dwa piki", to warto zacząć licytację: "jeden trefl", bo może się okazać, że po wymianie ugram nawet szlemika. Przeciwnicy nie będą wiedzieli, że mam piki, to może mi je dołożą. A jeden z nich może chcieć grać betelka, więc dorzuci mi jeszcze figurę. Jeśli idą mi dwa piki, to figura i pik dodają dwie dodatkowe lewy, więc pójdzie mi szlemik. No ale jeśli sam zrzucę dwie siódemki, to nawet mając wykładanego szlemika przeciwnik przelicytuje mnie wykładanym betlem. Więc trzeba uważać co się zrzuca!

       Reasumując: gra ma w miarę proste reguły, łatwo się jej nauczyć, szczególnie gdy się umie grać w brydża, kierki czy skata, ale jest skomplikowana strategicznie. Najważniejsze w niej jest to, że wygrana nie zależy od tego czy przyjdzie dobra karta, czy zła – z każdego układu da się wycisnąć wygraną. Nie tylko własną wygraną, ale też takim podpuszczeniem przeciwnika, że przegra.

Grzegorz GPS Świderski
t.me/gps65


PS1. Wersja angielska (english version):

PS2. Inne znaczenia słowa "Betel"

  • Betel - po hebrajsku Dom Boży.
  • Betel - miasto biblijne w starożytnej Palestynie.
  • Betel - rodzaj używki popularnej w krajach Dalekiego Wschodu.
  • Betel - pieprz betelowy, roślina, której liście wykorzystywane są jako zewnętrzny składnik betelu.
  • Betel - palma betelowa, areka, roślina, której nasiona wykorzystywane są jako wewnętrzny składnik betelu.
  • Betel - ośrodek koordynujący działalność Świadków Jehowy w danym kraju.
  • Betel - katolicki ruch dobroczynny zajmujący się osobami niepełnosprawnymi.

------------------------------

Betel. Część 4. Punktacja. <- poprzednia notka

następna notka -> Jazda po pijanemu

------------------------------

Tagi: gps65, betel, strategia, rozgrywka, blef

GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie