Blog
Pupilla Libertatis
GPS
GPS Grzegorz P. Świderski
100 obserwujących 1293 notki 1555104 odsłony
GPS, 29 kwietnia 2012 r.

Stronność cz.6 - Pierwszeństwo, samochody, IALA

423 2 0 A A A

Panowie na prawo, panie na lewo…

Wszystkie odcinki:


Stronność cz.5 <- poprzednia część


We wszystkich ważniejszych państwach z ruchem lewostronnym obowiązuje zasada pierwszeństwa z prawej, czyli taka sama jak w państwach z ruchem prawostronnym. Czyli nie ma symetrii. To jest bardzo dziwne i powoduje różne problemy w przepisach ruchu drogowego. Nie udało mi się nic ustalić w sprawie pochodzenia zasady pierwszeństwa z prawej. Podobno w USA nie obowiązuje zasada "prawej ręki", ale nie mam co do tego pewności, bo różne źródła i ludzie mówią różnie – najprawdopodobniej ruch drogowy jest tam tak naturalny i powszechny, że większość nie musi wiedzieć jakie są dokładnie zasady pierwszeństwa.

Kolejnym zaburzeniem symetrii jest to, że układ gazu, hamulca i sprzęgła oraz układ biegów w samochodach z kierownicą z prawej jest taki sam jak z kierownicą z lewej. Zawsze gaz jest z prawej, sprzęgło z lewej, a hamulec na środku. Zawsze jedynkę włączamy przesuwając biegi w lewo i do przodu. Nie udało mi się ustalić jak to było w początkach motoryzacji. Jeśli ktoś to wie, to proszę o informację.

Jeśli chodzi o ruch na wodzie, to obowiązuje zasada ruchu prawostronnego na całym świecie. Oczywiście dotyczy to wąskich przejść o dużym ruchu, kanałów, torów wodnych, przejść pod mostami czy śluz. Są drobne wyjątki - pod niektórymi mostami obowiązuje ruch lewostronny, ale to wynika ze znaków.

Ale co dziwne świat jest podzielony na dwie strefy oznakowania nawigacyjnego. Jest to system IALA i są dwie strefy: A – Europa, Afryka, Australia i większość Azji i B – obie Ameryki, Japonia, Filipiny, Korea. Strefy różnią się tym, że w obu wszelkie oznakowania nawigacyjne są na odwrót – w strefie A lewa strona to kolor czerwony, a prawa to zielony, a w strefie B na odwrót. Dotyczy to oznakowania burt statków i torów wodnych. Widać, że strefa A jest bardziej naturalna, bo przecież wiadomo, że czerwoni to lewacy.

Ale oznakowanie kardynalne w obu strefach jest takie samo, bo nie jest to oznaczenie kolorem, ale kształtem. Są to znaki ustawiana dookoła jakiejś przeszkody – północny znak to dwa trójkąty do góry, a południowy, to dwa trójkąty do doły. A wschód i zachód, czyli lewa i prawa to dwa trójkąty skierowane wierzchołkami do siebie i od siebie. No i tu, by zapamiętać prawą i lewą, czyli wschód i zachód, by te strony odróżnić, stosuje się różne mnemotechniki.

W Polsce lewa, czyli zachodnia to „chuda Francuska” – że niby Francuzki są takie ładne, zgrabne i seksowne, a prawa, czyli wschodnia, to „gruba Ruska” – bo Ruskie to takie grube babuszki jedna w drugiej. To jest ewidentnie zasada kulturowo uwarunkowana. Bardzo jestem ciekaw jakie mnemotechniki na oznaczenie wschodniego i zachodniego znaku kardynalnego stosuje się w innych krajach – bardzo proszę o taką informację tych, którzy mieszkają odległych od Polski krajach.

Niemcy mogą też mieć tak jak my chudą Francuzkę i grubą Ruskę, ale co mają Francuzi i Ruscy? A co Anglicy, Amerykanie czy Australijczycy? Anglicy mogliby mieć chudego Irlandczyka (bo są biedni) i grubego Szweda (bo są bogaci). A co w takim razie mają Szwedzi i Irlandczycy? Bardzo proszę wszystkich o informacje na ten temat.


następna część -> Stronność - cz.7

następna notka -> W dzień pracy o pracy

Opublikowano: 29.04.2012 13:41.
Autor: GPS
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą.


Mój e-mail: gps65(szympans)interia.eu

By wyszukać moje notki należy w guglu wpisać słowo kluczowe "gps65" i dowolną frazę dotyczącą kwestii, którą być może kiedyś poruszałem


Zgadzam się na dowolne rozpowszechnianie, publikowanie, kopiowanie, przeinaczanie i wykorzystanie moich notek, ale proszę przy rozpowszechnianiu, czy publikowaniu w innych miejscach, dołączać na końcu link do oryginalnej strony, z której notka została skopiowana.


Proszę nie zamieszczać w komentarzach pod moimi notkami filmów czy obrazków lub długich tekstów przekopiowanych z innych miejsc, bo to niepotrzebnie obciąża stronę. Traktuję to jako spam. Zamiast tego proszę wstawiać odnośniki do źródła informacji. Polecam tworzenie notek blogowych i gdy są na temat to umieszczanie u mnie linków do nich. Zachęcam do dyskusji merytorycznej. Osoby niegrzeczne wypraszam, a jak to nie poskutkuje blokuję.


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • A ja na dobranoc to przesyłam: "Ustawianie czasu UTC przeprowadza tachnik warsztatu podczas...
  • "Czas uniwersalny i strefy czasowe zostały zaproponowane w 1878 roku przez kanadyjskiego...
  • Strefy czasowe nie były potrzebne przed 1884, bo z uwagi na to, że prędkość i powszechność...

Tematy w dziale Rozmaitości