GPS GPS
1099
BLOG

Polskie litery

GPS GPS Rozmaitości Obserwuj notkę 32

Wiele osób pisze w Internecie bez polskich liter. Kiedyś, w latach 90-tych XX wieku, można było to tłumaczyć przyczynami technicznymi - komputery i Internet rozwijały się w USA, a tam używają standardowych liter łacińskich i nie zależało im by inne narody mogły używać swoich alfabetów, więc trzeba było używać różnych nakładek i trzeba było być biegłym w używaniu komputera by sobie skonfigurować możliwość pisania przy użyciu narodowych alfabetów.

Ale dziś to nie jest już problemem - wszystkie systemy operacyjne dają możliwość używania dowolnego alfabetu - nawet cyrylicy, czy liter chińskich. Bardzo łatwo jest pisać po polsku i można to technicznie skonfigurować sobie na wiele sposobów na dowolnym komputerze. Więc jeśli ktoś dziś pisze bez polskich liter, to po prostu należy to uznać za błąd ortograficzny.

Jeśli ktoś nagminnie zapomina o polskich literach, a gdy się mu zwraca uwagę, to się tłumaczy własną głupotą, czyli nieumiejętnością ustawienia prostych opcji, to w istocie wyraża tym pogardę dla języka polskiego. Tym wszystkim polecam tę piosenkę:

 


Libertarianizm a chrześcijaństwo <- poprzednia notka
następna notka -> Bóg stworzył trajka!

 

GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości