Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
155 obserwujących
1932 notki
2439k odsłon
  1154   0

Co zamiast państwa?

Ja bardzo często krytykuję państwo [1] jako takie. Jestem antypaństwowcem. Uważam, że państwo należy zniszczyć, zlikwidować, zniwelować. No ale co w zamian? Czy jedyną alternatywą dla państwa jest anarchia, chaos i ciągła walka każdego z każdym?
Otóż w zamian niemoralnych państw socjaldemokratycznych [2], które obecnie okupują Polskę i Europę, proponuję po prostu cywilizację - czyli jedno wielkie mocarstwo europejskie [3] - moralny, wolnościowy, wolnorynkowy obszar stojący na fundamentach naszej europejskiej cywilizacji [4] - terytorium zgodne z naszymi wielowiekowymi tradycjami. Proponuję wolnościową, libertariańską wspólnotę europejską, dla której wzorcem organizacyjnym będzie monarchia watykańska, czyli Kościół katolicki.
Taki związek cywilizacyjny to przede wszystkim ogólne, krótkie, zwięzłe prawo publiczne oparte o zasady nieagresji [5] i samoposiadania, a pod nim hierarchia praw prywatnych opartych o zasadę subsydiarności, oraz konkurencyjne, komercyjne aparaty przemocy [6] wykonujące te prawa oraz prywatne firmy, które zajmą się wszelkimi sprawami potrzebnymi ludziom. Wzorcami, choć niedoskonałym, takiej unii były dawna Rzeczpospolita i średniowieczna Islandia.
Nasza cywilizacja [4] wypracowała dużą różnorodność wspólnot - oswoiła wspólnoty pierwotne, rody i plemiona i wytworzyła na ich bazie tysiące innych różnorodnych wspólnot - typu: rodziny, wsie, folwarki, miasta, grody, gildie, gminy, powiaty, kantony, województwa, prowincje, dzielnice, hrabstwa, księstwa, kraje, unie, konfederacje, kluby, spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia, korporacje, firmy, spółki, syndykaty, konsorcja, koncerny, kooperatywy, zrzeszenia, partie, ligi, stronnictwa, frakcje, kliki, klany, związki, koterie, narody, religie, kościoły itd... Nie potrzeba nic wymyślać, nie potrzeba tworzyć żadnych nowych systemów czy wspólnot - należy po prostu wrócić do naszych cywilizacyjnych tradycji i odrzucić te destrukcyjne tradycje bizantyjskich imperiów opartych o siłę i przemoc, i odrzucić te nowoczesne, nieudane eksperymenty socjaldemokratyczne wymuszane przez terytorialny monopol na przemoc.
Władza powinna być oparta na autorytecie, tak jak to się dzieje w rozproszonej terytorialnie monarchii watykańskiej, a nie na monopolistycznej terytorialnie przemocy, tak jak się to dzieje w państwach. Przemoc powinna być stosowana tylko w obronie przed przemocą innych. Wszelkie ludzkie wspólnoty powinny być oparte o dobrowolność – i w praktyce tak się dzieje – wyjątkiem są tylko państwa. To są wyjątki, ale wyjątkowo destrukcyjne i szkodliwe. Likwidacja współczesnego państwa opartego o przemoc nie oznacza likwidacji aparatu przemocy, nie oznacza likwidacji porządku, nie jest likwidacją wspólnot ludzkich.
Proponuję zaprzestać budowania państw. Państwo to antyutopia. To nie działa i nie może działać. Dwa tysiące lat nieudanych prób [7] powinno wystarczyć by zaprzestać tych eksperymentów z państwami i imperiami. To się udaje w innych cywilizacjach, ale u nas, w Europie, nie działa. My wolimy wolność, różnorodność, mobilność, pluralizm, swobodę i tolerancję. Nasza cywilizacja oparta jest o przykanie miłości [8], które wyklucza inicjowanie przemocy, co jest podstawą wszelkich państw.
Grzegorz GPS Świderski


następna notka -> Siła Polaków

 

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale