Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
150 obserwujących
1838 notek
2347k odsłon
  491   0

Mallaig

Mallaig to miejscowość w Szkocji. Nie leży na żadnej wyspie tylko na kontynencie… a nie, sorry, Brytania to wyspa. Niemniej do Mallaig dociera nawet kolej i tam kończy swój bieg! Musimy więc zacząć nasz opis od Brytanii. Jak zwykle w tym cyklu większość informacji zżynam z Wikipedii i wcinam swoje głupie komentarze. Łatwo odróżnicie co jest z Wikipedii, a co ja dodałem.

Tobermory <- poprzednia część cyklu

Brytania (łac. Britannia lub Insula Albionum, czyli znany Albion, który pochodzi od białych klifów wybrzeża hrabstwa Kent, albo syna Posejdona Albiona, który miał jasną karnację), to nazwa stosowana przez Rzymian w odniesieniu do dwóch największych Wysp Brytyjskich. Dzisiejsza Wielka Brytania była określana jako Britannia Maior (Brytania Większa), natomiast dzisiejsza Irlandia przekształciła się z określenia Britannia Hibernia – czyli taka zimowa. Nazwa Brytania jest związana etymologicznie z Bretanią, krainą we Francji. Brytanią nazywano też południową część wyspy, dla odróżnienia od Kaledonii, nigdy nie podbitej przez Rzymian i odgrodzonej od Brytanii Wałem Hadriana.
Poniżej zobaczymy ten wał, czy tam łol (w językach indoeuropejskich można zamieniać „w” z „ł” a potem „ł” z „l” – oraz „a” i „o”).
MallaigA zatem mamy Zimową Brytanię taką mniejszą, czyli Irlandię, i Wielką Brytanię, czyli taką Dużą Brytanię, południową, i Średnią Brytanię, północną, czyli Szkocję. Są więc trzy Brytanie.
Brytanię w czasach rzymskich zasiedlała głównie ludność celtycka: Brytowie na terenach dzisiejszej Anglii i Walii, Irlandczycy w Irlandii, oraz nieindoeuropejski lud Piktów na terenach dzisiejszej Szkocji. Po wycofaniu się Rzymian na początku V wieku, wyspy stały się celem najazdów plemion germańskich: Anglów, Sasów i Jutów.
Co jest w tym najciekawsze? No oczywiście ten lud piktyjski! No bo za Sasa to jeszcze nasi dziadkowie popuszczali pasa. Normalka. A Piktowie dziwni. Nie pochodzą z Indii. Pewnie wcześniej wyszli z Afryki niż my!
Piktowie (łac. picti – "pomalowani", ze względu na ciała pokryte tatuażami) – nazwa stosowana przez starożytnych Rzymian na określenie grupy plemion zamieszkujących ziemie obecnej Szkocji (na północ od rzek Forth i Clyde) w okresie między przybyciem Rzymian do północnej Brytanii (ok. 100 roku n.e.) a połową IX wieku. W okresie panowania rzymskiego dwoma ważnymi plemionami piktyjskimi byli Werturionowie (Verturiones), którzy mieszkali nad górnym Forth i rzeką Earn, oraz Kaledończycy. Źródła piktyjskie używają nazwy Cruithin jako nazwy własnej.Mallaig
Wszelkie pisemne przekazy autorstwa samych Piktów zaginęły. Pozostała pojedyncza kronika, a raczej lista królów piktyjskich. Istnieją jednak materiały rzymskie, irlandzkie i anglosaskie, które dają nam pewne, choć niewielkie, wyobrażenie na temat historii Piktów.
Przynależność etniczna i językowa Piktów nie jest jasna, zapewne jednak byli ludem heterogenicznym, powstałym z przemieszania ludów jafetyckich z Celtami. Prawdopodobnie byli bardziej związkiem militarnym różnych plemion, niż narodem. Historycy rzymscy dzielili Piktów na Kaledonów i Wenturionów, ale zasada tego podziału nie jest jasna.
We wczesMallaignym średniowieczu Piktowie utworzyli państwo oparte na matrylinearnej zasadzie dziedziczenia władzy. W V-VI wieku zostali schrystianizowani, przede wszystkim za sprawą świętego Kolumbana. Zamieszkiwali obszar na północ od Muru Antoninusa, a w 843 roku połączyli się ze Szkotami pod wodzą Kennetha I, tworząc królestwo Alby. Po śmierci Konstantyna II w 943 władcy szkoccy nie przyjmowali już tytułu króla Piktów.
Z wyglądu Piktowie opisywani byli jako niscy, brodaci mężczyźni o krępej budowie ciała. Takie krasnoludy. Krasnoludy stosujące matrylinearną zasadę!
Matrylinearny system pokrewieństwa to system pokrewieństwa, w którym dzieci automatycznie po urodzeniu włączane są do grupy matki i pozostają jej członkami przez całe życie. Przekłada się to np. na dziedziczenie nazwisk rodowych, przywilejów po matce, dziedziczenie majątku po krewnym ze strony matki (np. po jej bracie) itp. A więc ci Piktowie to szkoccy Żydzi.
W systemach matrylinearnych pokrewieństwo oraz wspólnych przodków ustala się idąc po linii matki ("po kądzieli"). W skrajnych przypadkach biologiczny ojciec dziecka nie jest nawet uznawany za krewnego swoich dzieci, a członkowie jego rodziny mogą wchodzić w związki małżeńskie z jego dziećmi.
MallaigNa podstawie badań ponad pięciuset społeczeństw na całym świecie stwierdzono, że system matrylinearny występuje średnio 3 razy rzadziej niż patrylinearny system pokrewieństwa. Przykładami społeczeństw o strukturze matrylinearnej są Naxi, Trobriandczycy, Indianie Pueblo, Hopi, Irokezi lub Lhopu.
Ciekawe, nie? A zatem tam rządzą baby! No ale wróćmy do naszego Mallaig czyli miasteczka portowego w zachodniej Szkocji, na zachodnim krańcu zabytkowej linii kolejowej z Fort William. Mieszka tu około 800 ludzi.
Podróż koleją z Glasgow, przez Fort William, do stacji końcowej w Mallaig trwa niespełna cztery i pół godziny. Polecam film pokazujący całą tę pasjonującą podróż z perspektywy maszynisty - mapa trasy obok
Obejrzyjcie tę podróż w całości by się odprężyć i nabrać odpowiedniego dystansu do świata:
Tu są informacje żeglarskie o: Mallaig 
Port w Mallaig wygląda tak:
Mallaig

 

Grzegorz GPS Świderski
następny odcinek serii -> Kyleakin

Utopia enklaw <- poprzednia notka
następna notka -> Gdzie ta keja

 

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości