Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
126 obserwujących
1547 notek
1976k odsłon
628 odsłon

Nauka czytania

Wykop Skomentuj33

       Dlaczego ludzie umieją czytać? Mowy uczą się w sposób naturalny, bez ingerencji państwa czy władzy. Dlaczego nie jesteśmy w stanie w taki sam naturalny sposób nauczyć się czytać i pisać? Moim zdaniem jesteśmy w stanie. Rozwój cywilizacji to umożliwia.

       Dawniej dzieci uczyły się czytać i pisać dopiero w szkole. Ja, gdy w wieku 7-miu lat poszedłem do szkoły, to czytać nie umiałem. Ale dziś dzieci uczą się tego w sposób naturalny, zanim pójdą do szkoły publicznej, bo otacza ich dużo więcej napisów niż kilkadziesiąt lat temu. Moje dzieci, wychowywane w środowisku, w którym otaczają je pisane słowa w reklamach, na szyldach, bilbordach, napisach w filmach, w komputerze, gdy te słowa pisane się często zmieniają, a dzieci to obserwują, to one gdy poszły do szkoły w wieku 7-miu lat to umiały już nie tylko mówić, ale i czytać. Ich dzieci, które od małego będą mieć dostęp do Internetu, będą umiały nie tylko odczytać słowa, ale też je napisać – będą, idąc do pierwszej klasy, umiały również pisać na klawiaturze.

       Sposób nauki czytania jest najlepszym przykładem na szkodliwość publicznej, obowiązkowej szkoły państwowej. Centralizm i  przymus powoduje, że wszyscy od kilku stuleci uczymy się czytać w szkole w sposób jednolity: literka po literce. Uczymy się literek, a potem tego jak z nich konstruować znane nam słowa. Uczymy się rozpoznawać litery, a nie słowa. Uczymy się metody szyfrowania, a nie czytania. A tymczasem są już znane lepsze techniki nauki czytania! Są techniki pozwalające nauczyć czytać kilkulatków - tak, że w wieku 7 lat będą czytać ze zrozumieniem kilkukrotnie szybciej niż większość dorosłych uczonych w publicznych szkołach. Czytać trzeba wyrazy w całości! Tylko potrzebne jest indywidualne podejście, nieschematyczne, inne dla każdego dziecka.  

       Ale nauczyciele uczący w publicznych szkołach nawet tego nie wiedzą, nie znają tych technik - bo się tego nigdy nie nauczyli, bo uczyli się w szkołach publicznych, a celem ich nauczycieli nie było nauczyć wiedzy, ale zindoktrynować, nauczyć posłuszeństwa, wytresować niewolnika.

       W szkole powszechnej dziecko uczy się czytać i pisać kilka lat - co najmniej dwa - to jest kompletne marnotrawstwo czasu i energii dzieci, które w normalnym systemie umiałyby już płynnie czytać i pisać w wieku 5 czy 6 lat, czyli zanim pójdą do szkoły. A nieliczny odsetek tych, dla których jest to za trudne, powinien się uczyć innych rzeczy, do których mają zdolności. W istocie szkoła powszechna oducza czytać i pisać. 

       A im dzieci starsze, tym różnice między ich zdolnościami, chęciami, możliwościami, doświadczeniami czy temperamentami się zwiększają i siedząc w szkole powszechnej każde jest coraz bardziej w nieodpowiednim miejscu, bo albo uczy się materiału dla niego za trudnego, albo za łatwego, na lekcjach zbyt krótkich, albo zbyt długich, z nieodpowiednimi kolegami i koleżankami oddziaływującymi na siebie destrukcyjnie, w nieodpowiednim rytmie nauki, sposobie nauki, materiału, którego się uczy, z nieodpowiednim nauczycielem etc.

       Dlatego każde dziecko jest źle wyedukowane, ma kompleksy, jest sfrustrowane, ma złamany charakter, ale za to nauczone jest słuchać bezsensownych rozkazów i bzdurnych poleceń, które są dla niego kompletnie nieodpowiednie i nieracjonalne – jest wytresowane na niewolnika.

       Cały ten socjaldemokratyczny system, który nas zniewala, jest efektem powszechnej, państwowej edukacji i wraz z nią się zaczął. Jesteśmy niewolnikami, godzimy się na niewolnictwo, akceptujemy socjalizm, bo tak zostaliśmy wychowani i nauczeni przez ten system.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

1000+ na edukację na każde dziecko <- poprzednia notka  

następna notka -> Shit in. Shit out.

Tagi: gps65, edukacja, szkolnictwo, nauka, czytanie, pisanie, szkoła

Wykop Skomentuj33
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo