Brzmi to nieco absurdalnie, ale właśnie tym zajmie się dziś (i zajmowała się 23 stycznia) sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.
Dziś o 11.00 komisja ponownie spróbuje przeprowadzić pierwsze czytania dwu poselskich projektów uchwał:
- w związku ze 120. rocznicą powstania Polskiej Partii Socjalistycznej (druk nr 994);
- w 120 rocznicę powstania Polskiej Partii Socjalistycznej (druk nr 995).
Te dwa projekty są tak różne jak przedstawiciele popierających je wnioskodawców: pos. Tadeusz Iwiński (SLD, druk nr 994) i pos. Ryszard Terlecki (PiS, druk nr 995).
PiS: [PPS] w swoim programie łączyła ideę sprawiedliwości społecznej z walką o niepodległość Polski.
SLD: [PPS] uważała, że ustrój socjalistyczny można zbudować w odrodzonej Polsce, dlatego też była partią nie tylko socjalistyczną, lecz i niepodległościową. Odróżniało ją to od szeregu formacji prawicowych, nastawionych na ugodę z zaborcami.
SLD: [PPS] wywarła kluczowy wpływ na proces tworzenia oraz respektowania polskiej demokracji parlamentarnej [a] do realizacji swojego programu społeczno-gospodarczego dążyła drogą reform parlamentarnych.
PiS: działacze [PPS] współtworzyli demokratyczny Parlament, a ich zasługą było wprowadzenie nowoczesnego prawodawstwa pracy, jakiego nie miały inne państwa ówczesnej Europy.
SLD: II wojna światowa doprowadziła do faktycznej dekompozycji PPS.
PiS: Po wojnie PPS została zlikwidowana przez komunistów, wielu jej przywódców i działaczy skazano na wieloletnie wyroki więzienia, niektórzy z nich zostali zamordowani. PPS przetrwała jednak na emigracji, współtworząc władze Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie.
To nie dziwi, gdy się wie, że w pamiętnych latach 1980-81 mgr Ryszard Terlecki uzyskał doktorat nauk historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim a dr Tadeusz Iwiński – habilitację z nauk politycznych w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR.
To nie dziwi, gdy się wie, że w tym czasie (oraz wcześniej i później) Ryszard Terlecki antykomunizm aktywnie praktykował a Tadeusz Iwiński na temat antykomunizmu teoretyzował w tonie dla emigracyjnego PPS wybitnie nieprzychylnym.
[Jest to już drugie podejście do pierwszego czytania tych projektów, bo oba miały być omawiane przez komisję już 23 stycznia, lecz w ostatniej chwili zostały wówczas wykreślone z porządku dziennego. Komisja przeprowadziła wtedy jedynie pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie aktu profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie (druk nr 981). Posłowie wysłuchali przedstawiciela wnioskodawców pos. Szymona Giżyńskiego (PiS), po czym głosami 12 za : 9 przeciw przyjęli przedstawiony przez pos. Jarosława Katulskiego (PO) wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu uchwały w sprawie aktu profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.]
P.S. (8 marca, 9:40)
Sejm podjął uchwałę upamiętniającą 120. rocznicę powstania Polskiej Partii Socjalistycznej. Wyrażono w niej "najwyższe uznanie pokoleniom działaczy PPS za ich wkład w budowę niepodległej i sprawiedliwej Polski". Za podjęciem uchwały głosowało 409 posłów, przeciw było dwóch posłów, wstrzymało się 39 posłów.
Posłowie odrzucili wniosek mniejszości SLD. Odnosił się on do fragmentu zdania w tekście uchwały mówiącego o tym, że po wojnie "wielu przywódców i działaczy PPS ówczesne komunistyczne władze skazały na długoletnie więzienie, a niektórzy z nich zostali zamordowani". Poseł Tadeusz Iwiński (SLD) proponował, aby zamiast określenia "komunistyczne władze" w treści uchwały znalazł się przymiotnik "niedemokratyczne". (PAP)
Inne tematy w dziale Polityka