0 obserwujących
41 notek
19k odsłon
  1054   0

4 lutego 2013 żegnamy Stanisława Janickiego

foto: Halina Morhofer Wojcik SPK DIH - Hamburg
foto: Halina Morhofer Wojcik SPK DIH - Hamburg

LIST OKOLICZNOŚCIOWY

Z  powodu odejścia z naszego Grona Polonijnego ś.p. Stanisława  Janickiego

 

 4 lutego 2013 żegnamy jednego z ostatnich hamburskich Kombatantów

Stanisława  Janickiego ur.6 maja 1927 - zm. 24 stycznia 2013.

Urodził się w Kongresówce niedaleko Torunia.W styczniu 1945 został złapany w kolejnej łapance i wywieziony do Niemiec. Po wojnie został w brytyjskiej strefie okupacyjnej w grupach wartowniczych i transportowych. Następnie rozpoczął pracę w stoczni  zakładając  rodzinę, w której doczekał sie licznych wnuków i prawnuków.

Stanisław Janicki był człowiekiem  konsekwentnie oddanym  swoim zasadom, wierny swojej polskiej parafii,  tradycjom, wierny ojczyźnie którą nosił sercu, rzetelny, uczynny.

Należał do Sodalicji Mariańskiej, prezentując jej sztandar w polskim kościele. Również należał  do Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i Związku Polaków w Niemczech „Rodło”do którego należała też jego żona Irena.

Widzieliśmy Go na wszystkich uroczystościach patriotycznych, zebraniach, gdzie czynnie uczestniczył prezentując z godnością  kombatancką swoją  polską postawę.

Do jego historycznych podróży zaliczyć można  udział w Światowym Zjeździe SPK w Warszawie w 1990 roku  wraz z przewodniczącym SPK w Niemczech Wincentym Broniwojem Orlińskim. Ostatnia jego podróż, to udział w państwowym wojskowym pogrzebie Wincentego Orlińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, w którym uczestniczył nasz  ś.p. proboszcz Jan Śliwański. Był to rok 2006.

1 sierpnia 2010, w kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na niem. cmentarzu w Harburgu przy Pomniku AK, gdzie co roku odbywają się uroczystości rocznicowe,  poświęcony został nowy sztandar kombatancki. Powstał on z okazji ustanowienia przez senat RP tej ważnej dla nas daty jako Świeto Narodowe

Stanisław Janicki został chrzestnym tego sztandaru. 

 

Słowami miłości i podziękowania żegna s.p. Stanisława

 jego żona Irena z Rodziną

 

Do honorowego pożegnania dołącza sie Stowarzyszenie Polskich Kombatantów  w Niemczech i Polonia kombatancka w Hambugu

 

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura