Niepoprawny jak zawsze
"Gdy wszyscy mają już pewność, że coś jest niemożliwe do wykonania, zawsze przychodzi ktoś, kto o tym nie wie i po prostu to robi". / Albert Einstein /
6 obserwujących
62 notki
13k odsłon
  194   1

Janusz Waluś - Ostatni żołnierz wyklęty

Mimo upływu 28lat od chwili zastrzelenia Chrisa Haniego, czarnoskórego terrorysty,komunisty,mordercy szkolonego w Rosji i byłej NRD to nazwisko Polaka nadal budzi spore emocje w RPA ale i w Polsce

image


Mimo upływu 28lat od chwili zastrzelenia Chrisa Haniego, czarnoskórego terrorysty,komunisty,mordercy szkolonego w Rosji i byłej NRD to nazwisko Polaka nadal budzi spore emocje w RPA ale i w Polsce.

Za ten czyn skazany zostaje na karę śmierci wraz z inspiratorem tego zamachu Clive Derby-Lewisem. Wobec zniesienia tej kary w RPA, wyroki zamieniono im na dożywotnie więzienie. W 2015 Sąd Najwyższy nakazał uwolnienie Derby’ego-Lewisa z więzienia. Dość powiedzieć że kara dożywocia w RPA też została zniesiona. Wszyscy skazani na dożywocie które zamieniono na 25 lat pozbawienia wolności już dawno temu zostali uwolnieni. Jedynym nadal pozbawionym wolności jest Polak Janusz Waluś. Pamietajmy ze Waluś kilka lat temu zrezygnował z obywatelstwa RPA i na dziś jest tylko polskim obywatelem

Po spędzeniu ponad 28 lat za kratkami za zabójstwo lidera SACP Chrisa Haniego w 1993 roku, Janusz Waluś po raz kolejny wystąpi w lutym do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą zwolnienie warunkowe.

Waluś, który wyraził żal za to, co zrobił, powiedział, że od czasu uwięzienia powrócił do wiary rzymskokatolickiej i w pełni zrozumiał swoje złe uczynki. Zaakceptował także obecną RPA i jej konstytucje

Sąd apelacyjny zgodził się rozpatrzyć jego wniosek po tym, jak na początku tego roku przepadł jego kolejny wniosek o zezwolenie na apelację od odmowy zwolnienia warunkowego do Najwyższego Sądu Apelacyjnego (SCA).

Waluś napisał w uzasadnieni nowego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, że jest teraz w pełni zrehabilitowany, nie stanowi zagrożenia dla nikogo i naprawdę wyraża wielką skruchę za swoje czyny.

Czarnoskóra sedzina Elizabeth Kubushi, zasiadająca w Gauteng High Court w Pretorii, w kwietniu odrzuciła jego wniosek o zwolnienie warunkowe i powiedziała, że ​​nie ma szans na sukces w SCA, jeśli Waluś ponownie zwróci się do tego sądu ze swoją sytuacją.


image


Waluś poprosił o pozwolenie na apelację od całego wyroku i nakazu wydanego przez sędzine Kubushi. Jego zespół prawników argumentował, że oprócz przekonania, że ​​SCA orzeka na jego korzyść, wierzyli, że jego prawa konstytucyjne zostały podeptane przez dalsze uwięzienie. Waluś zakwestionował w swoim wniosku, czy przesłanki odmowy zwolnienia warunkowego są zgodne z prawem. Odrzucając jego wniosek o zwolnienie warunkowe, Kubushi powiedziała wcześniej, że argument, iż dalsze jego uwięzienie było okrutną i poniżającą karą, był nie do utrzymania.

We wniosku o zezwolenie na apelację powiedziała, że ​​sędziowie mogą przyznać takie uprawnienia tylko wtedy, gdy są zdania, że ​​są szansę, że proces się powiedzie. Powiedziała, że ​​w tym przypadku nie ma takich szans. Zespół prawników Walusia w tamtym czasie powiedział sędziemu, że po tyłu latach spędzonych w więzieniu i kilku bezowocnych próbach uzyskania zwolnienia warunkowego, nadszedł czas, aby sąd zdecydował w tej sprawie.

Stwierdzono, że zapłacił za swoje czyny, miał prawdziwy żal za to, co zrobił i że przez lata zrehabilitował się i stał się wzorowym więźniem.

Zespół prawników ministra sprawiedliwości i służb więziennych Ronalda Lamoli na początku tego roku kwestionował, dlaczego Waluś wyraził żal za zabójstwo dopiero 20 lat po incydencie, kiedy po raz pierwszy złożył wniosek o zwolnienie warunkowe.

Wdowa po Hanim, Limpho Hani, jak również Afrykański Kongres Narodowy, przez lata sprzeciwiały się każdej próbie Walusa o zwolnienie warunkowe. Hani dawała jasno do zrozumienia podczas każdej aplikacji, że nie przyjęła przeprosin Walusia. Powiedziała, że ​​ani ona, ani Afrykański Kongres Narodowy (SACP) nie zaakceptowali jego wyrzutów sumienia. Utrzymywali, że musi pozostać za kratkami.

Należy pamiętać że prośby o warunkowe zwolnienie składane przez Walusia były odrzucane przez lata.

W listopadzie 2017 roku ówczesny minister sprawiedliwości Michael Masutha odmówił Walusiowi zwolnienia warunkowego między innymi dlatego, że raport psychologa wykazał, że zabójca nie widział nic złego w wyeliminowaniu komunisty, który był ojcem i mężem.

Wdowa i córka Haniego były i są nadal integralną częścią blokowania zwolnienia warunkowego. Przemawiając na ceremonii upamiętniającej Haniego w 2018 roku, jego córka Lindiwe powiedziała, że ​​nie może wyjść z apartheidu, ponieważ ci, którzy za nim stoją, nigdy nie przeprosili za wyrządzone krzywdy.

Walus utrzymywał jednak, że wielokrotnie wyrażał żal wdowie. Walus w liście z 6 października 2014 r. napisał: „Od bardzo dawna jestem ci winien przeprosiny. Pani Hani, wiem, że cokolwiek bym zrobił, nie zrekompensuje tego, co pani zrobiłam. Jedyne, co mogę zrobić, to powiedzieć, że bardzo przepraszam za to, czym cię poddawałem przez te wszystkie lata."

Z uwagi na to kto obecnie sprawuje władzę w RPA (Afrykański Kongres Narodowy) to szansę na warunkowe zwolnienie Walusia są nadal znikome.Na dziś w/g prasy w RPA to żadneTekst ten opublikowałem również na portalu Nasze Blogi


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale