z góry i pod górę
Piszę także na: http://przysposobienie.blogspot.com
31 obserwujących
830 notek
837k odsłon
1749 odsłon

Niewolnictwo na ziemiach polskich - od pańszczyzny do współczesnego kapitalizmu

Wykop Skomentuj95

Bloger Starosta Melsztyński raczył zamieścić na S24 notkę pt: Olga Tokarczuk ma rację - w Polsce panowało niewolnictwo

W tekście tym autor stara się pokazać, że system feudalny przymuszający chłopów do wykonywania zobowiązań względem ich pana był formą niewolnictwa.

Cóż... Nie chcę się tu kopać z koniem. Pańszczyzny nie uznaję za "sprawiedliwa" i "normalną" formę stosunków społecznych.

Ale...

Bloger Melsztyński raczył napisać, że pańszczyzna została zniesiona w Księstwie Warszawskim w 1807 r. No cóż... Rzeczywiście dekretem z grudnia 1807 roku uczyniono chłopa osobiście wolnym ale nie znosił ten dekret żadnych obowiązków względem rzeczywistego właściciela ziemi, którą ów chłop musiał nadal uprawiać aby zwyczajnie mieć z czego żyć i czym wykarmić swoją rodzinę.

Układ feudalny (Pan - sługa) zamieniono na kapitalistyczny (właściciel ziemi - siła robocza).


Dopiero Uwłaszczenie - czyli nadanie chłopom ziemi na własność uczyniło ich ludźmi naprawdę wolnymi i równymi w realiach tworzącej się gospodarki kapitalistycznej.


Ale chłopu w Polsce chyba wiatr zawsze w oczy... Bo jak już został przez Carów i Cesarzy uwłaszczony, a odrodzona Rzeczpospolita zniosła resztki archaicznego systemu przywilejów stanowych to...

To p II Wojnie sowieci i ich wasale uczynili z Polski wielki folwark, w którym wprowadzili powszechną pańszczyznę. Tak... Tak właśnie odbieram system jaki panował w PRL. System, w którym obywatel był faktycznie i ekonomicznie pozbawiany wszelkiej wolności i był przymusem zobowiązany do wykonywania pracy na rzecz narzuconej mu władzy oraz obcego mocarstwa.

Tylko, że w PRL "sprawiedliwie" do tego kieratu (pańszczyzny) zaprzężono wszystkich - tak potomków chłopów jak i szlachty.


Na szczęście system PRL upadł bo... był archaiczny gospodarczo. Stosunki w nim panujące były za bardzo podobne do dawnej pańszczyzny.


A dziś?...

Dziś jesteśmy całkowicie wolni.

Ale wystarczy zaciągnąć kredyt na lat 30 lub więcej i... możliwe, ze nawet nasze dzieci będą zmuszone do odrabiania "pańszczyzny" na rzecz faktycznego właściciela "naszego" mieszkania i/lub "naszej" ziemi.

Wykop Skomentuj95
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura