z góry i pod górę
Piszę także na: http://przysposobienie.blogspot.com
25 obserwujących
781 notek
651k odsłon
628 odsłon

Elektrownia Ostrołęka - wyciek to nie jedyny problem

Wykop Skomentuj15

Zarząd Elektrociepłowni Ostrołęka oraz odpowiednie służby ogłosiły, że akcja neutralizacji wycieku oleju turbinowego została zakończona w niedzielę i... nie ma już dalszego zagrożenia.

I to wydawałoby się, że można ogłosić sukces. Nie to co w Warszawie... Bo akcja szybka, winny nie unika odpowiedzialności, służby działały sprawnie, procedury zadziałały. Tylko...

Tylko jest kilka pytań, które imo nie powinny pozostać bez odpowiedzi.

Otóż jest problem w rozbieżności podawanych informacji ile oleju turbinowego (smar i chłodziwo turbiny parowej) przedostało się w wyniku awarii do rzeki Narwi. Bo wg elektrowni było to "zaledwie" 0,6 m3, a w pierwszych komunikatach mowa była o wycieku 5 ton oleju turbinowego.

Ministerstwo Środowiska zapowiada kontrolę w EC Ostrołęka i miejmy nadzieję, że wynikiem tej kontroli będzie rzetelna informacja o tym co było powodem wycieku i ile szkodliwej substancji przedostało się do rzeki Narwi. Bo nie trzeba mieć jakiejś szczególnej wiedzy by zorientować się, że 0,6 m3 oleju to nie to samo co 5 ton.

Ale nie jest to jedyny problem...

EC Ostrołęka jest ciągle rozwijana i...powstają nowe bloki, które będą zasilane węglem. A w czasach gdy energetyka węglowa jest "passe" po prostu nie można sobie pozwolić na to by zakład sam się wystawiał na strzał ze strony bojowników za sprawę. Sprawę globalnego ocieplenia. Po prostu elektrownia musi pokazywać, ze dokłada wszelkich starań aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko naturalne.

A poza tym...

Wyobraźmy sobie, że w Polsce już działa elektrownia działająca dzięki ciepłu pochodzącemu z reaktorów atomowych. Wyobraźmy sobie, że w elektrowni takiej doszło do podobnego wycieku... Że wyciekło "tylko" 0,6 m3 oleju plus kilka ton wody z układu chłodzenia...

Czy ja muszę dalej pisać co mogłoby to wywołać?

Takich awarii nie można bagatelizować. Informacje o nich muszą być rzetelne i nie ma prawa dochodzić do takich sytuacji, że służby podają tak rozbieżne informacje jak to miało miejsce w przypadku EC Ostrołęka.

Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości