0 obserwujących
236 notek
68k odsłon
  377   0

Warsztaty dziennikarskie dla uczniów i studentów (Krk/Łódź)

Czy istnieje news doskonały? Jak przeprowadzić dobry wywiad? Jak przekonać dziennikarza, by poinformował o naszej inicjatywie? Na te i inne pytania poznacie odpowiedź, uczestnicząc w warsztatach dziennikarskich, realizowanych przez redakcję portalu historycznego Histmag.org podczas Targów Edukacyjnych w Krakowie i Łódzkiej Wiosny Młodych Historyków. Jeśli uczycie się w liceum lub studiujecie, możecie wziąć w nich udział za darmo! Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty odbędą się 24 marca (czwartek), w godz. 10-15, podczas 13. Targów Edukacyjnych w Krakowie (Hala Targów w Krakowie ul. Centralna 41A) oraz 27 marca (niedziela) w godz. 14-19 podczas Łódzkiej Wiosny Młodych Historyków (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ, ul. Kamińskiego 27a).

Program

1. News. Gdzie jest granica między informacją a opinią? Czy istnieje news doskonały? Skąd czerpać informacje? Gdzie kończy się dziennikarstwo, a zaczyna piar? Jak znaleźć dobrego newsa i, co najważniejsze, jak sprawić, by nasz tekst został opublikowany?

Uczestnicy warsztatu samodzielnie przygotują własny tekst dziennikarski. Na przykładach tekstów własnych oraz tych publikowanych w prasie nauczymy się jak pisać i jak nie pisać newsów. Czeka nas ogrom pracy, a sukces nie jest wcale gwarantowany.

Tę część poprowadzi Łukasz Grzesiczak, koordynator działu recenzenckiego "Histmag.org", który w prasie publikuje regularnie od 1997 roku (m.in. „Dziennik Zachodni” i tygodnik „Przegląd”)

2. Wywiad. Główny nacisk położony zostanie na cele, funkcje, sposób przygotowania i przeprowadzania wywiadów. Jak przeprowadzać wywiad? Jak się do niego przygotować? Na co zwracać szczególną uwagę? Na co osoba prowadząca rozmowę może sobie pozwolić, a na co nie? Co zrobić aby nasz gość zbyt wcześnie nie skończył rozmowy?

Uczestnicy na podstawie otrzymanych materiałów (charakterystyki osób, wcześniejszych rozmów z nimi, cytatów) przygotują pytania do wywiadu. Na tej podstawie sporządzona zostanie lista błędów i wypaczeń związanych z przeprowadzaniem rozmowy. Warsztaty wzbogacone zostaną o pomoce multimedialne (fragmenty udanych i mniej udanych wywiadów telewizyjnych i prasowych)

Zajęcia poprowadzi Sebastian Adamkiewicz, wieloletni publicysta i członek redakcji portalu Histmag.org.

3. PR. Jak dotrzeć do mediów z organizowaną przez siebie lub bliskich inicjatywą? Co warto, a czego nie warto robić w kontaktach z dziennikarzami?

Podczas tej części spotkania uczestnicy dowiedzą się o tym, jak przygotować dobrą informację prasową i do kogo przede wszystkim powinni ją kierować. Spróbują również przygotować własną informację kierowaną do mediów.

Spotkanie poprowadzi Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu "Histmag.org", dawniej współpracownik wielu mediów ogólnopolskich (m.in. „Gość Niedzielny”), regionalnych i lokalnych.

Jak wziąć udział w Warsztatach?

Prosimy o przesłanie do 17 marca włącznie maila na adres: m.swigon@histmag.org, zatytułowanego: „Warsztaty - Kraków” lub „Warsztaty - Łódź” (w zależności od tego, gdzie chcielibyście wziąć udział w warsztatach), zawierającego:

Imię, nazwisko, szkołę i klasę lub uczelnię i kierunek studiów oraz uzasadnienie o objętości do 2 tys. znaków, wyjaśniające dlaczego zgłaszająca się osoba chciałaby wziąć udział w naszych warsztatach dziennikarskich.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 20 osób, które zaprosimy na warsztaty. Uczestnicy na zakończenie otrzymają specjalne zaświadczenie o udziale. Organizatorzy nie pokrywają kosztów ewentualnego dojazdu, noclegu lub wyżywienia.

Zapraszamy!

Inicjatywę sfinansowali Czytelnicy Histmag.org.

Dołącz do osób, dzięki którym możemy realizować warsztaty.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura