1 obserwujący
209 notek
67k odsłon
  140   0

100 lecie zasadzki w Kilmichael (Irlandzka wojna o niepodległość 1919 – 1921)

 100 lat temu (28 listopada 1920 r.) - Tom Barry urządził zasadzke na oddział RIC (Royal Irish Constabulary) w miejscowości Kilmichael w hrabstwie Cork.

Jego jednostka IRA zniszczyła 2 cieżarówki, oraz zabiła 16 zołnierzy. Zginęło również trzech członków IRA. 

Do zasadzki doszło po wydarzeniu zwanym “krwawą niedzielą”, kiedy to 21 listopada (1920) IRA wykonała egzekucję na 13 agentach tajnej służby brytyjskiej Cairo Gang. Tego samego dnia Black and Tans – brytyjskie oddziały pomocnicze RIC – otoczyły zapełniony kibicami stadion Croke Park i otworzyły w stronę tłumu ogień, zabijając 12 osób, a wiele innych raniąc. Zdarzenie to nazwano „krwawą niedzielą”.

Konflikt był wyczerpujący dla obu stron, ale to głównie strona irlandzka zdała sobie sprawe, że nie jest już dłużej prowadzić walki, bo miała ograniczone zasoby, ale I sami Irlandczycy byli wyczerpani konfliktem mimo, iż większość z nich pragneła niepodległej Irlandii. Dzięki międzynarodowym naciskom, obie strony przystąpiły do rozmów.

Wojne zakończył traktat pokojowy podpisany w lipcu 1921 roku, zgodnie z którym powołane zostało Wolne Państwo Irlandzkie, będące dominium brytyjskim obejmującym 26 hrabstw południowych. Kwestia 6 hrabstw ulsterskich miała być rozstrzygnięta później. Głową Irlandii pozostawał król Wielkiej Brytanii, a marynarka brytyjska miała prawo do baz w kilku irlandzkich portach, ale mimo tych ograniczeń Irlandczycy mogli decydować o swoim losie.

Wielu mieszkańców Wyspy nie było do końca zadowolonych z traktatu, bo marzyli o pełnej niepodległości i jednym kraju. Mimo wszystko zwolennicy Traktatu otrzymali poparcie obywateli. Irlandii.

Część bojowników IRA (tzw. IRA antytraktatowa) nie pogodziła się jednak z Traktatem i doszło do krwawej wojny domowej (1922-1923), która zakończyła się klęską przeciwników Traktatu.

image

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura