Blog
Pismo biblijnych chrześcijan
Miesięcznik idź Pod Prąd
Miesięcznik idź Pod Prąd Tylko zdrowe ryby płyną pod prąd
74 obserwujących 745 notek 638380 odsłon
Miesięcznik idź Pod Prąd, 13 lipca 2009 r.

MAŁŻEŃSTWA BEZ POSŁUSZEŃSTWA

Encyklopedia Internetowa, Wikipedia, na dzień 24 września podaje lakoniczną informację: 1928 - Kościół katolicki w Polsce zmienił przysięgę ślubną dla kobiet, usuwając fragment zobowiazujący kobietę do posłuszeństwa mężowi. Jako protestant funkcjonujący w kościele, gdzie kobiety nadal ślubują posłuszeństwo swojemu mężowi ośmielę się poruszyć tę – w moim odczuciu – totalnie nierozumianą kwestię. Większość czytelniczek podniesie brwi ze zdumienia, że w XXI wieku są jeszcze ludzie, którzy kwestionują tak postępowy krok wywalczony przez międzywojenny ruch emancypacji kobiet. Zacznijmy jednak od stanu rzeczy...

Perspektywa

Pan Bóg mógł ustanowić w rodzinie przywództwo żony. Mógł, ale zdecydował, że przywódcą będzie mężczyzna. Miał do tego prawo? Miał. W końcu jest naszym Stwórcą. W związku z tym mamy dwa podstawowe problemy: 1. Niezrozumienie co to znaczy „przywództwo” męża w małżeństwie (i w rodzinie) oraz 2. nadużycia tej przywódczej roli.

Zacznę od drugiego. Przyznaję, że są straszliwe nadużycia ze strony mężczyzn i wstyd mi za tych, z powodu których do dziś dzień ciągnie się niekończący łańcuch krzywd wyrządzanych żonom w imię tego, że „mąż jest głową domu”. Nie ma to rzecz jasna nic wspólnego z Bożym zamysłem porządku w rodzinie. Dlatego żywienie urazy do Pana Boga za grzechy męża jest kierowaniem skargi pod zły adres.

Co do pierwszego to sprawa jest bardziej złożona. To co piszę pewnie nie będzie miało większego sensu dla osób sparzonych w więzi z drugim człowiekiem i dlatego dążących do niezależności, autonomii i „walki o swoje prawa” (jak sporo kobiet w ruchu feministycznym). To, że takie dążenia nie dają głębokiej satysfakcji – prędzej czy później dziewczyny te same się o tym przekonją. Ryzykując, że przez część czytelniczek będę niezrozumiany, mimo wszystko chcę sprawę pokrótce nakreślić i tym samym zachęcić Was do poważnego przemyślenia tematu. Stawką jest Wasze szczęście w małżeństwie i dużo więcej ponadto!

Ideałem, o który walczą współczesne kobiety jest tzw. małżeństwo partnerskie. „Nie ma mowy o uległości – jesteśmy równi i razem podejmujemy decyzje” – taka jest w przybliżeniu dewiza tych związków. W praktyce problem z małżeństwem partnerskim jast taki..., że ono nie działa. Oczywiście nie w sensie, że jakoś nie funkcjonuje; jest bowiem wiele takich małżeństw, ale nie są one w stanie dać małżonkom głębokiego poczucia spełnienia i wolności jakie niesie dopiero małżeństwo zbudowane w/g wzoru przedstawionego w Piśmie Św. przez projektanta małżeństwa – samego Pana Boga. I nie pomogą tu mnożące się konferencje i książki chcące ratować partnerski model małżeństwa – problem leży u podstaw: sama istota tak zdefiniowanego partnerstwa jest błędna. 

Bez uległości ani rusz

Zanim możemy mówić o małżeństwie w/g Bożego wzoru trzeba powiedzieć o ludziach w/g Bożego wzoru, którzy chcą wejśc w taki związek. Ludzie z natury są grzeszni, a sednem grzechu jest pragnienie bycia autonomicznym (także, a może przede wszystkim wobec Boga) – prościej nazywamy to buntem. Istotą zaś nawrócenia się do Boga i stania chrześcijaninem jest poddanie (czyli uległość) Chrystusowi, jako swojemu Panu i Zbawicielowi. Bez tego nie możemy mówić o małżeństwie chrześcijańskim.

Kiedy teraz dwie takie osoby wchodzą w związek małżeński, to jest to kolosalna różnica w porównaniu z małżeństwem dwóch nieujarzmionych egoizmów – jakimi jest mężczyzna i kobieta, którzy nigdy nie oddali swojego życia we władanie Jezusowi.

Boży zamysł jest więc taki: Mąż miłuje żonę jak Chrystus umiłował Kościól i wydał zań samego siebie. (Ef 5,25) – mamy tu miłość pełną poświęcenia. Kobieta zaś jest uległa mężowi swojemu jak Panu...(Ef 5,22) i ...poważa swego męża. (Ef 5,33). Niezwykle istotne w takim układzie, w normalnej sytuacji, jest to, że przez ustanowienie jednoosobowego przywództwa wyeliminowany został wewnętrzny czynnik konfliktujący małżonków. Mąż jest odpowiedzialny za podejmowane decyzje, ale przez pełną poświęcenia miłość do żony słucha jej argumentów i zawsze je w taki czy inny sposób uwzględnia. Z kolei żona nie ma poczucia odpowiedzialności za kierunek rodziny, jest pod parasolem przywództwa męża. Czuje się bezpieczna i doceniona, gdy mąż chętnie korzysta z jej rady.

Dla pełni obrazu należy dodać, że rola, jaką przyjmuje mąż w małżeństwie jest wyrazem jego uległości jego Panu Jezusowi. A ponieważ mamy ulegać sobie nawzajem (Ef 5,21) to uleganie męża swojej żonie wyraża się właśnie w tym, że on ją kocha miłością na wzór tej jaką Chrystus kocha Kościół. Wyrazem zaś uległości żony Chrystusowi jest jej chęć do bycia uległą mężowi; nie z musu, ale z miłości do Zbawiciela i zaufania Mu, że to będzie działać ku ich obopólnemu dobru.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

kontakt email: knp@knp.lublin.pl

Trzymasz w ręku gazetę niezwykłą. Już sam tytuł "idź POD PRĄD" sugeruje, że na naszych łamach spotkasz się z poglądami stojącymi w konflikcie z powszechnie lansowanymi opiniami. Najważniejsze jest jednak to, że pragniemy opisywać rzeczywistość nie z perspektywy teologii, dogmatów czy zmiennych nauk kościołów, lecz w oparciu o Słowo Boga, Biblię. Co więcej, uważamy, że Bóg wyposażył Cię we wszystko, abyś samodzielnie mógł ocenić, czy nasze wnioski rzeczywiście z niej wypływają. Bóg nie skierował Pisma Świętego do kasty kapłanów czy profesorów teologii. On napisał je jako list skierowany bezpośrednio do Ciebie! Od wielu lat w naszej Ojczyźnie pojęcia: chrześcijanin, chrześcijański mocno się zdyskredytowały. Stało się tak głównie "dzięki" zastępom faryzeuszy religijnych ochoczo określających się tymi wielce zobowiązującymi tytułami. Naszą ambicją jest przyczynienie się do tego, by słowo chrześcijanin - czyli "należący do Chrystusa" - odzyskało w Polsce należny mu blask!

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Robi się nudno jak w PRL W przestrzeni mediów wróciły stare czasy. S24 szybko doszlusował...
  • @jacekw Tu nie chodzi o konkretną treść... Pozdrawiam Paweł Chojecki
  • Mentalność szarańczy Kilka lat temu napisałem w tym temacie: "Mentalność szarańczy"...

Tematy w dziale