1 obserwujący
87 notek
91k odsłon
856 odsłon

Upadek Berlina - Śmierć prezydenta

Wykop Skomentuj

Politycy ustalili, że Berlin zostanie podzielony na strefy okupacyjne bez względu na to, kto zdobędzie to miasto. W praktyce oznaczało to, że żołnierze danego państwa będą ginąć po to, żeby inne wojska mogły zająć część miasta nie ponosząc żadnych strat. Dla Sowietów nie stanowiło to problemu – nie odpowiadali przed opinią publiczną. Wręcz przeciwnie – to opinia publiczna odpowiadała przed nimi. Natomiast dla Amerykanów czy Brytyjczyków 100 tys. zabitych i rannych podczas szturmu jednego miasta było nie do zaakceptowania. A na tyle oceniali możliwe straty własnych żołnierzy generałowie Eisenhower i Bradley. Teraz pozostało już tylko powiadomić dowódców, że nie muszą się spieszyć – dla aliantów zachodnich wojna w Europie właściwie dobiegła już końca.

W armii amerykańskiej nie brakowało ambicjonerów w stylu generała Pattona z jego słynnymi bon motami w stylu: „Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, żeby tamci skurwiele umierali za swoją”, albo „Niech Bóg zlituje się nad naszymi wrogami, będzie im to potrzebne”. Amerykanie mieli tak dużą przewagę nad Niemcami, że pozwolenie Pattonowi, Bollingowi czy Simpsonowi na szturmowanie Berlina, zakończyłoby się niewątpliwie ich sukcesem. 15 kwietnia samolot z generałem Simpsonem wylądował na lotnisku w Wiesbaden. Generał oczekiwał dalszych rozkazów dotyczących ofensywy w kierunku wschodnim. Zamiast tego usłyszał od swojego przełożonego generała Bradleya, że jego 9. Armia musi się zatrzymać na linii rzeki Elbe. Wracając do swojej kwatery głównej Simpson zastanawiał się jak przekazać tę wiadomość swoim żołnierzom.

Generał Reymann był trzecim dowódcą obrony Berlina od lutego, kiedy Hitler ogłosił stolicę twierdzą - w zamyśle nie do zdobycia. Reymann nie otrzymał dodatkowych ludzi i uzbrojenia, oprócz tego co zastał obejmując dowództwo. Według Goebbelsa Armia Czerwona miała zostać zatrzymana na Odrze, więc dodatkowe siły do obrony stolicy nie były potrzebne. Reymann mógł się osobiście przekonać o stopniu oderwania od rzeczywistości Führera i ministra propagandy, gdy podczas rozmów z nimi podniósł problem wyżywienia 120 tys. niemowląt znajdujących się w Berlinie (w kwietniu 1945 roku populacja miasta liczyła od 3 do 3.5 mln ludzi). Według Hitlera niemowlęta zostały już dawno ewakuowane ze stolicy. Goebbels tymczasem upierał się, że pozostały jeszcze zapasy zakonserwowanego mleka, a w przypadku otoczenia miasta przez Sowietów, krowy miały zostać przeniesione do jego centrum. Na pytanie czym te krowy miałyby być karmione, minister propagandy nie umiał odpowiedzieć. Ponieważ według Reymanna Berlin był nie do obrony, zaproponował on ewakuację kobiet i dzieci, żeby zaoszczędzić im losu jaki spotkał ludność cywilną w Prusach Wschodnich. Goebbels zgodził się, że to dobry pomysł, ale ewakuacja powinna zostać przeprowadzona w ostateczności. Na razie gauleiter Berlina nie widział potrzeby do wydawania takiego rozkazu.

12 kwietnia umarł prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt. Gdy Goebbels się o tym dowiedział, natychmiast zadzwonił do Hitlera z gratulacjami. Według niego właśnie nastąpił punkt zwrotny wojny, co sprawdzało się z przepowiedniami pracujących dla nazistów astrologów, według których druga połowa kwietnia przyniesie odwrócenie sytuacji na froncie. Kilka dni wcześniej Goebbels czytał Hitlerowi fragmenty biografii Fryderyka Wielkiego, który także przegrywał Wojnę Siedmioletnią, ale po śmierci carycy Elżbiety nowy rosyjski monarcha Piotr III pośpiesznie zawarł pokój z Prusami. Kiedy Hitler słuchał fragmentów opisujących „cud domu branderburskiego” miał podobno łzy w oczach. Führer był przekonany, że po śmierci „największego wojennego zbrodniarza” jak nazywał prezydenta Stanów Zjednoczonych, usunięta została ostatnia przeszkoda, która uniemożliwiała Niemcom wygranie wojny. Specjalnie dla Hitlera do bunkra zniesiono portret Fryderyka Wielkiego, by wódz III Rzeszy mógł się w niego wpatrywać w chwilach zadumy.

Tej samej nocy, kiedy wiadomość o śmierci Roosevelta dotarła do bunkra Führera, Brytyjczycy zbombardowali Poczdam – miejsce pochówku pruskiego króla.


Na podstawie:

"The Second World War" Antony Beevor, Phoenix, 2013

"The Downfall of Berlin" Antony Beevor, Viking, 2002

"Hitler's War 1939-1942" David Irving, Papermac, 1983 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura