4 obserwujących
67 notek
25k odsłon
157 odsłon

Układ monachijski był naiwną próbą powstrzymania wojny a nie przyczyną..

Wykop Skomentuj3

Putin wyraził ocenę, że przyczyną wojny był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski.

    A jak wygląda  sensowność tej propagandowej zagrywki Putina w  świetle  faktów  historycznych   ?

Sam Układ  monachijski  , gdyby  był  dotrzymany  przez Hitler zamykał mu drogę do dalszych pretensji terytorialnych.

Hitler twierdził ., oświadczał , że   jest o ostatni problem do  rozwiązania.

Po podpisaniu uroczystego paktu Hitler powiedział: "Jestem bardzo wdzięczny panu Chamberlain za wszelkie wysiłki. Zapewniam go, że niemiecki naród nie ma innego celu jak tylko pokój. Dalej podkreśliłem i powtarzałem, że rozwiązanie tej sprawy przez Niemcy oznacza, że w Europie nie będzie już terytorialnych problemów".

Oczywiście kłamał, grał, w celu  doraźnych korzyści  ale formalnie , literalnie  Układ  w Monachium  stanowił  zamknięcie  dla dalszej ekspansji  Niemiec:

-  Anglia i Francja  gwarantowały  trwałość granic Czechosłowacji, Niemcy  deklarowały , że przyłączą się  do tych gwarancji jak  tylko  zostaną uregulowane sporne kwestie  Czechosłowacji z Polską  i Węgrami ; także Włochy  miały  podpisać te gwarancje.


Dodatkowo  Hitler  zmuszony  był podpisać deklarację niemiecko-brytyjską,  która  stanowiła  , że:

" również inne kwestie dotyczące  obu naszych krajów będą rozstrzygane na drodze  konsultacji "

gdyż tak uzgodnił w  trakcie negocjacji.


Jak  pisze w książce " Hitler biografia"  Peter Longerich

 w dniu 30 września  gdy  Hitler spotkał sie z  Chamberlainem był "blady  i w złym usposobieniu"  gdyż Układ nie było zgodny z jego planami; już myślał  nad taktyka jak go  złamać , także jak przekonać do dalszych kroków i otoczenie  i .. społeczeństwo. Trzeba  bowiem podkreślić , że gdzieś tak do przełomu 38/39  propaganda  niemiecka  byłą  pokojowa  ! podobnie jak w  stalinowskim  ZSRR militaryzację  uzasadniano  zagrożeniem zewnętrznym a celem  miała być obrona  i  pokój ; dopiero  na początku  1939 roku Hitler  polecił  przestawić propagandę w kierunku  przygotowania  społeczeństwa do nieuchronności  wojny.


Co  do   rozbioru  Czechosłowacji  wskutek Układu  to  trzeba  przypomnieć  , że  Niemcy  zajęły obszar,  który  zamieszkiwało  3,9 mln ludzi  w tym 3,1 mln Niemców !!   Trudno  tu mówić  o wypędzaniu Czechów  czy też o ekspansji na tereny  słowiańskie; politykom Anglii  i Francji  mogło się wydawać , że rzeczywiście chodzi  tu  głównie- jeśli nie tylko- o naprawienie  błędów przy  tworzeniu  granic  po I wojnie  światowej.  -Oczywiście  był to ogromny  błąd Anglii  i Francji, szczególnie,  że uległy  szantażowi- gdyż nie były to normalne rozmowy  dyplomatyczne, działano w pośpiechu- natomiast  przypisywanie temu paktowi decydującej roli  dla wybuchu II wojny jest błędne..

Dopiero złamanie Układu monachijskiego przez  Hitlera  było sygnałem , że  Niemcy  dążą  rzeczywiście  do wojny.

   Tym bardziej, że  Czechosłowacja  mogła i była w stanie podjąć  walkę  i  oczekiwać reakcji  Zachodu  i ...Niemiec ; Wermacht wcale nie był taki silny w 1938 roku a pozycja Hitlera  nie tak mocna jak po wrześniu  1939 roku.

   Gdyby podjęli  walkę,  to  mogło  by się tez okazać,  że byłby to casus ..Hiszpanii i na pomoc  przyszedł by  cały świat w obliczu zagrożenia   faszyzmem.


..


 Decydujący dla wybuchu  i przebiegu  II wojny światowej był Układ Hitler-Stalin;  ZSRR wsparł  faszystowskie Niemcy  nie tylko przez  wsparcie  rozbicia Polski,  ale  też przez  zapewnienie  dostaw  strategicznych surowców , których przy blokadzie  morskiej  prowadzonej przez Anglię bardzo  by brakowało.


https://www.salon24.pl/u/istorias/980587,pomoc-zsrr-umozliwila-hitlerowi-rozpetanie-wojny-artykul-z-nowoj-gaziety
   

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura