4 obserwujących
129 notek
43k odsłony
  120   1

21 czerwiec 41r. - Stalin chce ukarać oficerów NKWD, ostrzegających przed agresją...

Ostrzeżenie :

treści  prezentowane na tym blogu - w szczególności na temat przygotowań  Stalina do ofensywy na zachód w 1941 roku są w Polsce szykanowane i osoby , które takie poglądy głoszą , akceptują, czytają mogą podlegać  represjom, np  takim:

image


(podobnie dzieje się na forum historycy.org)

Czytasz dalej na własną odpowiedzialność.


21 czerwca  Beria przygotował listę 40 oficerów NKWD, którzy przekazywali ostrzeżenia , że Niemcy wkrótce  zaatakują ; oficerowie ci mieli być wysłani do łagrów.

17 czerwca 1941Stalin spotkał sie z Mierkułowem- komisarz Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR

i Fitinem- szef wywiadu zagranicznego; w sprawie ich raportu w którym  mówili o tym, że Niemcy szykują się to zaatakowania Związku Radzieckiego.

- Dezinformacja!  stwierdził Stalin

źródło: Max Hastings "Tajna wojna  1939-1945"

*

Jak opisywałem to we wcześniejszych notkach Stalin odrzucał wszelkie ostrzeżenia;  był tak pochłonięty  finalizacją przygotowań do ofensywy na Zachód planowanej od lat, że nie był w stanie uznać ,że coś może  mu w tym przeszkodzić.

- koncentrację sił niemieckich mógł uznawać  np. za ich przygotowania  do obrony; dlatego  w 2 połowie czerwca zabronił  zarówno obsadzania granicy ZSRR siłami polowymi jak i rozpoznania  lotniczego  aby... nie zdradzić własnych przygotowań; atak na Zachód miał być zaskoczeniem dla Niemców.

Piszę: atak na Zachód - ponieważ miał to być "Marsz Wyzwoleńczy" - podporządkowanie wielu państw  władzy stalinowskiej.Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale