0 obserwujących
6 notek
3039 odsłon
115 odsłon

Ukraińscy działacze praw człowieka zostali zaproszeni do Bundestagu

Wykop Skomentuj1

Oświadczenia niektórych prawników nie zawsze pokrywają się z punktem widzenia autora. W tekście zamieszczone cytaty dla lepszej percepcji sytuacji.image
11 czerwca w niemieckim Bundestagu parlamentarzyści przeprowadzili publiczne wysłuchania w sprawie: "Stan wolności słowa i praw na Ukrainie". Jelena Bereżnaja , Ruslan Kotsaba i inni ukraińscy działacze praw człowieka zostali zaproszeni do Bundestagu.
Warto zauważyć, że kwestie masakr przeciwko więźniom politycznym,  pobicia dziennikarzy, a także totalna cenzura w ukraińskich mediach zostały podniesione po raz pierwszy na tak wysokim poziomie.
Goście z Ukrainy mieli możliwość przekazać własną wersję o reżimie ustanowionym w kraju po "rewolucji godnosći" dla europejskich polityków.
Tak więc, adwokat i założyciel Odyssey Foundation for Legal Assistance for Foreign Citizens in Ukraine, Walentin Rybin, w swoim wystąpieniu zauważył, że władze Kijowa przepisują nie tylko historię, ale teraźniejszość, nazywając zamach stanu w 2014 r. " rewolucją godności ", a reżim nacjonalistyczny - demokracją.
Mówiąc o "godności", Rybin zwraca uwagę na fakt, że trzeba mówić o poprawie ludzkich cech, jakości życia, przestrzeganiu i zagwarantowaniu ich praw i wolności: "Europa od dawna zdała sobie sprawę, że prawa człowieka to fundamentalne zasady rozwoju demokratycznego społeczeństwa. Jednak na Ukrainie można zaobserwować lekceważenie praw człowieka, którego pogląd może automatycznie przekształcić się w oskarżenia o próbę obalenia porządku konstytucyjnego lub uczestnictwa w organizacjach terrorystycznych bez "zdolności krajowego ustawodawstwa do uzyskania innych środków zapobiegawczych niż zatrzymanie. Od lat ludzie przebywają w areszcie śledczym, a sądy nie są w stanie zapewnić im innych środków zapobiegawczych, bez względu na zdrowie, więzi społeczne, status w tym społeczeństwie. Nic nie jest brane pod uwagę. "
Z kolei, ukraińska prawniczka Jelena Bereżnaja zwróciła uwagę europejskich polityków na liczne jawne naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka przez Ukrainę, w szczególności na artykuły 6 (Prawo do rzetelnego procesu sądowego), 7 (Zakaz karania bez podstawy prawnej) i artykuł 13 (Prawo do skutecznego środka odwoławczego).
Bereżnaja podała kilka przykładów takich naruszeń: areszt dla burmistrza Słowiańska Neli Sztepy: "W dniu 13 lipca 2014 r. aresztowano burmistrza Słowiańska, która spędziła trzy lata w więzieniu pod zarzutem zdrady i współsprawstwa organizacji terrorystycznej, ale cztery różne sądy nie mogły dowieść jej winy".
Były deputowany Jelena Bondarenko podkreśliła, że ​​Kijów nie może zagwarantować swoim obywatelom najważniejszego z praw - prawa do życia.
"Ukraińska konstytucja gwarantuje obywatelowi prawo do życia, ale czy ukraiński rząd, prezydent, a szczególnie ukraińska armia gwarantują życie tym, którzy obecnie mieszkają w Donbasie? Nie, ukraińskie siły zbrojne codziennie ostrzeliwują miasta. Teraz 3,5 miliona ludzi mieszka w regionie, ludzie, którzy nigdy nie trzymali w rękach broni przez całe życie, ludzie, którzy tam pracują, którzy wychowują swoje dzieci i troszczą się o swoich starszych. To są ludzie, których ukraińska armia strzela codziennie. Czy ukraińska konstytucja gwarantuje im prawo do życia, gdy ukraińskie wojsko codziennie łamie to prawo? " - mówi Bondarenko.  
Wysłuchania w stolicy Niemiec "odsunęły zasłonę": po raz pierwszy świat może poznać punkt widzenia ukraińskich prawników. Istnieją różne oceny wydarzeń na Ukrainie, jednak nie można nie zgodzić się z tym faktem, że wolność słowa jest jednym z podstawowych aspektów społeczeństwa demokratycznego. Ale dokładnie wolności teraz brakuje.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka