4 obserwujących
92 notki
47k odsłon
1051 odsłon

Charyzmatyczny przywódca czy... persona non grata?

E. Zagrodzka Plakat do filmu" Vice"
E. Zagrodzka Plakat do filmu" Vice"
Wykop Skomentuj3

Film mi się podobał.  Jest dobrze zagrany przez aktorów. Na uwagę zasługuje gra głównego bohatera i aktorki grającej jego żonę. Także aktor, który gra prezydenta Georga W Busha dobrze się spisał. Moim jednak zdaniem nie to jest najważniejsze w tym filmie. W filmie największe wrażenie robi narracja. Film jest zrobiony w ciekawej konwencji filmu dokumentalnego. Jest nawet ciekawe ujęcie, kiedy w połowie filmu pojawiają się napisy końcowe, ludzie chcą wychodzić z kina, a ... film trwa dalej. Napisy po prostu sugerowały,  że skończył się pewien etap życiorysu bohatera, wystylizowany na film dokumentalny. Konwencja dokumentalna filmu nie sprawia jednak, że film jest nudną kompilacją suchych faktów. Film jest ciekawy, bo łączy narrację z dokumentem i zamysł jest ciekawy. Mnie się film podobał, choć z zasady filmów politycznych nie lubię. Ten jednak w interesujący sposób podawał politykę. Nawet szkoda, że w kinie było tylko... dziewięć osób. Ale taki los filmów ambitnych! Moim zdaniem film " Vice" zasługuje na nagrodę Bafta.

Film " Vice" może być przyczynkiem na temat charyzmy u polityków. Dick Cheney był  niewątpliwie charyzmatycznym politykiem. Cynicznie wykorzystywał sytuację, niczym Maciavelli wykorzystywał luki w prawie do realizowania swoich celów politycznych. Czy taki powinien być dobry polityk?

W Polsce politykiem na miarę Dicka Cheneya jest Jarosław Kaczyński. On też związał swoje życie z polityką. Dla polityki zrezygnował ze swojego bardzo dobrego zawodu, radcy prawnego i poświęcił się dla polityki. Nie wiadomo, co by się stało, gdyby... przegrał. Ale na razie nie przegrywa. W swoim postępowaniu bardzo efektywnie wciela idee makiawelizmu: cel uświęca środki. Powoli dąży do celu, trochę się cofa, łamie demokrację, aby uzyskać skutek: jak on myśli: prawdziwą demokrację! Czy ludzie rozumieją jego postępowanie?

Jego zwolennicy z Prawa i Sprawiedliwości może nie bardzo, ale go popierają. Opozycja go nie rozumie i piętnuje jego niedemokratyczne albo z pozoru niedemokratyczne działania. Są strajki, protesty, walka na propagandę. Kto chce dobra Polski a kto tylko władzy i zwycięży? Większość ludzi nie rozumie Kaczyńskiego. Czy jednak wielcy ludzie są rozumiani? Czy Dicka Cheneya rozumieli zwykli Amerykanie/

Cokolwiek mówić o Jarosławie Kaczyńskim to jednego zaprzeczyć nie można. Facet ma charyzmę. Charyzma to bardzo ważna cecha polityka, to ona prowadzi go do zwycięstwa w wyborach. Kaczyński zwyciężył! Czy polityk z charyzmą to ideał polityka czy persona non grata? Jak mu się plany posypią i nadejdzie kryzys, to... wtedy będzie tylko personą non grata. Na szacunek ludzi trzeba zapracować, a łaska ludu na pstrym koniu jeżdzi.

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura