Jan Bodakowski Jan Bodakowski
2268
BLOG

Capoeira - sztuka walki oparta na okultystycznych rytuałach

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Polityka Obserwuj notkę 1

 

Jan Bodakowski

Capoeira - sztuka walki oparta na okultystycznych rytuałach

 

W lipcowym numerze „Egzorcysty” redakcja wiele miejsca poświęciła zagrożeniom ze strony brazylijskiego okultyzmu. Jest to świadome nawiązanie do Światowych Dni Młodzieży jakie będą miały miejsce w brazylijskim Rio do Janeiro od 23 do 28 lipca.

 

Najgroźniejszym dla polskich katolików zagrożeniem ze strony brazylijskiego okultyzmu jest capoeira, brazylijska sztuka walki w ramach której adepci, czasami nieświadomie jak Polacy praktykujący capoeire, praktykują okultyzm i oddają część demonom. Praktyki takie doprowadzają do zniewoleń demonicznych i opętań, depresji i agresji, z których wyzwolić może tylko egzorcyzm. Capoeira wywodzi się z religii afrykańskich niewolników. Polega na rytualnym tańcu pozwalającym na zdobycie umiejętności niezbędnych do walki. Capoeira jest wprowadzeniem do religii candomblé. Podczas zamkniętych rytuałów capoeiry maja miejsce demoniczne manifestacje.

 

Capoeire polskim czytelnikom przybliżył wyzwolony z okowów zniewolenia wywołanego sztuką walki Dominik Pałka, i niosący pomoc zniewolonym ksiądz Rafał Kołodziejski. Candomblé opisał w swoim artykule ksiądz Andrzej Zwoliński, a synkretyzm afroamerykański ksiądz Aleksander Posacki.

 

Candomblé, obok makumby, jedna z kilku demonicznych synkretycznych religii z Brazylii wyrosłych z wierzeń czarnych niewolników z ludów Bantu i Joruba. Candomblé zawiera w sobie elementy z wierzeń Indian.

 

Synkretyczne wierzenia brazylijskie łączą w sobie wierzenia murzynów, europejski oraz brazylijski spirytyzm i okultyzm, elementy katolicyzmu. Pozornie monoteistyczne, w rzeczywistości są religiami politeistycznymi. Pogańscy bogowie czczeni są w nich pod imionami katolickich świętych – jest to wynikiem tego że niewolnicy ukrywali prawdziwy charakter swoich wierzeń przez właścicielami niewolników. Religie brazylijskie wykorzystują symbole katolickie sprzecznie z ich treścią. Nie ma w nich świętej księgi, wiara przekazywana jest ustnie. Religie te uznaje że siłą sprawczą są duchy, z którymi można się kontaktować za pomocą mediów, i od których można otrzymywać wiedzę o dniu dzisiejszym i przyszłości. Na czele autonomicznych zgromadzeń stoją kapłanki i wspierające je rady. Kult finansowany jest z ofiar. Rytuały maja miejsce zazwyczaj raz w tygodniu, a czasami nawet częściej. Bożkom składane są ofiary z żywności. Językiem kultu jest narzecze afrykańskie. Bardzo ważne są w kulcie rytualne pieśni i tańce, rytuały magiczne. Oficjalnie w Brazylii jest 2 miliony wyznawców synkretyzmu afroamerykańskiego, nieoficjalnie 40 – ogólnie przyjęte jest praktykowanie religii synkretycznej i przynależność do innej wspólnoty religijnej. Religie brazylijskie rozprzestrzeniły się na Argentynę, Urugwaj, Włochy i USA.

 

Trudne warunki życia na brazylijskiej prowincji będące jedną z przyczyn popularności wyznań okultystycznych przybliżył czytelnikom „Egzorcysty” ksiądz Grzegorz Karolak misjonarz w Brazylii. Brazylijczycy mają odmienne poczucie czasu – nie widzą nic dziwnego w wielogodzinnym spóźnianiu się. Religie przeżywają emocjonalnie a nie intelektualnie – co jest powodem popularności sekt. Na prowincji analfabetyzm, bieda, porzucanie przez biedne rodziny dzieci, aborcje, brak dostępu do posługi religijnej, okultyzm i wynikające z niego opętania, są powszechnymi problemami. W miastach problemami są narkotyki i hazard. Pozytywem jest wygaśnięcie teologi wyzwolenia, istnienie dwu katolickich telewizji satelitarnych (jednej episkopatu, drugiej charyzmatyków), prasa katolicka i prężne ruchy katolickie w miastach.

 

W innych artykułach na łamach „Egzorcysty” Grzegorz Fels opisał historie śląskiej wizjonerki siostry Dulcissimy Hoffmann i świadectwa pomocy ze strony aniołów stróżów. Wincenty Łaszewski cuda poprzedzające zniesienie niewolnictwa w Brazylii. Luciano Nicastro destruktywny wpływ laicyzacji na życie społeczne. Ksiądz Piotr Pierz charyzmatyczną brazylijską Wspólnotę Przymierza Miłosierdzia. Redakcja przybliżyła czytelnikom ciekawe doniesienia ze świata. Roman Zając historię powstania demonów z szczególnym uwzględnieniem roli Lucyfera. Juliusz Gałkowski tematykę biblijną w malarstwie. Ksiądz Marek Chmielewski duchowość misyjną. Ojciec Wit Chlondowski propagandę okultyzmu wśród dzieci.

 

Jan Bodakowski

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka