Jan Bodakowski
Baśnie polskie
Autorką, wydanego przez wydawnictwo Jedność, zbioru „Baśnie polskie” jest Dorota Skwark. Spisała ona tradycyjne polskie legendy językiem zrozumiałym dla współczesnych dzieci, których estetykę ukształtowała dominująca popkultura. W podobnej manierze są rysunki autorstwa Moniki Giełżeckiej ilustrujące pozycje. Dzięki staraniom autorek udało się w pewnym stopniu uwolnić tradycyjne legendy od balastu historycznego i kulturowego.
Czytelnicy „Baśni polskich” znajdą w nich historie Lecha, Czecha i Rusa. Warsa i Sawy. Złotej kaczki. Kamiennego niedźwiedzia koło kościoła jezuitów na Warszawskiej starówce. Syrenki Warszawskiej. Bazyliszka. Karkonoskiego Liczyrzepy. Powstania Kielc. Destrukcyjnego dla poddanych romansu Henryka Sandomierskiego z żydowską czarownicą. Zbója Madeja. Giewontu. Waligóry i Wyrwidęba. Wrocławskiej kluskowej bramy. Śląskiego skarbnika. Smoka Wawelskiego. Lajkonika. Wandy. Królowej Jadwigi. Pana Twardowskiego. Toruńskich pierników. Poznańskich koziołków. Zasolenia Bałtyku. Herbu Gdańska. Bałtyckiej Flądry.
Dzieci z lektury „Baśni polskich” wyniosą wiele pozytywnych nauk moralnych. Pochwałę pracowitości. Potępienie egoizmu i chciwości. Dorosłych zainteresują zapewne odwołania się do konkretnych miejsc i wydarzeń z historii Polski.
Do wydawców można apelować o wydanie albumu z baśniami, który ilustrowały by zdjęcia opisywanych w legendach miejsc i ilustracje adekwatne do kontekstu historycznego. Albumu w którym równoległe przypisy ukazywały by tło historyczne, życiorysy postaci historycznych opisywanych na kartach publikacji. Publikacji, która równolegle zapewniała by rozrywkę i edukacje.
Jan Bodakowski

Inne tematy w dziale Kultura