Jan Bodakowski
Ciekawe eseje o fantastyce i mitologii
Dziesięć lat temu nakładem wydawnictwa Supernowa ukazał się ciekawy zbiór esejów o fantastyce i mitologii Dominiki Materskiej pod dość nieczytelnym tytułem „Stacja kontroli chaosu”.
W pierwszym eseju na kartach swojej pracy Dominika Materska przybliża czytelnikom historie horroru, w tym twórczość Mary Shelley, Edgara Allana Poe, Howarda Phillipsa Lovecrafta, i innych autorów, oraz historie horroru w filmie. W drugim i piątym eseju autorka opisuje brytyjską nową fale fantastyki z szczególnym uwzględnieniem powieści i opowiadań post apokaliptycznych. Trzeci esej poświęcony jest nurtowi feministycznemu literatury fantastycznej.
Z czwartego eseju czytelnicy dowiedzą się o tym jak miasto staje się dekoracją dla fantastyki. Z piątego o cyberpanku. Z szóstego o motywie sztucznie wykreowanych przez ludzi istot w literaturze i filmie.
Kolejne eseje poświęcone są mitologii i antropologii kulturowej, alchemii, druidom (druidzi składali krwawe ofiary z ludzi - co trzecie dziecko urodzone wiosną, hekatomby czyli palenie żywcem dużej ilości osób zamkniętych w drewnianym budynku – niczym w Jedwabnym, oraz podczas święta, z którego wyewoluowało Helloween), średniowiecznym romansom, potworom, wiedźmom.
Trzecia część „Stacji kontroli chaosu” zawiera wywiady z pisarzami: Edmundem Wnukiem-Lipińskim, Andrzejem Sapkowskim, Jackiem Dukajem, i innymi. Publikacje kończy leksykon terminów.
Jan Bodakowski

Inne tematy w dziale Kultura