Blog
Jan.Bodakowski
Jan Bodakowski
Jan Bodakowski Katolik. Polak. Publikuje arty
34 obserwujących 1939 notek 1024942 odsłony
Jan Bodakowski, 24 września 2017 r.

Dunkierka – doskonałe kino historyczne w klimacie filmów o zagładzie Ziemi przez

158 3 0 A A A

Jan Bodakowski

Dunkierka – doskonałe kino historyczne w klimacie filmów o zagładzie Ziemi przez obcych


Od lat Polska jest ofiara antypolskiej kampanii nienawiści na zachodzie. Polacy są bezpodstawnie oskarżani o współudział w Holocauście. Niewątpliwie by ukazać mieszkańcom zachodu prawdę o Polsce należy zrobić wiele filmów historycznych w atrakcyjny sposób ukazujących martyrologie Polski i Polaków. Standardem do którego polska kinematografia historyczna powinna dążyć jest film „Dunkierka”.


„Dunkierka” to niezwykle poruszający film Christophera Nolana (twórcy twórca obrazów takich jak „Interstellar”, „Incepcja" oraz trylogii „Mroczny Rycerz”) z udziałem takich aktorów jak: Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles, Aneurin Barnard, James D’Arcy, Barry Keoghan, Kenneth Branagh, Cillian Murphy, Mark Rylance, Tom Hardy.


Akcja „Dunkierki” to zapis panicznej ucieczki brytyjskich żołnierzy z francuskiego wybrzeża przed Niemcami. Jak informuje dystrybutor filmu „akcja filmu rozgrywa się na lądzie, na morzu i w powietrzu. Myśliwce RAF-u toczą podniebny bój z wrogiem ponad kanałem La Manche, starając się ochronić bezbronnych ludzi na ziemi. W tym czasie setki niewielkich łodzi z załogą złożoną zarówno z wojskowych, jak i cywilów wyruszają w desperacką misję ratunkową, ryzykując życiem i ścigając się z czasem, aby ocalić choć garstkę żołnierzy”. Film jest wyświetlany w kinach w całej Polsce w tym i w warszawskim kinie Kinoteka, w Pałacu Kultury.


„Dunkierka” to piękne zdjęcia, przejmująca muzyka, dynamiczna akcja. W filmie wszechpotężny wróg, choć stale obecny, właściwie jest nie ukazany, zagrożenie ukazane jest z perspektywy bohaterów, skazanych na zagładę niczym Ziemia w czasie apokaliptycznego ataku obcych.


Przerażeni brytyjscy żołnierze, czekają na francuskie plaży na transport do Wielki Brytanii. Nieustanne ataki niemieckiego lotnictwa zbierając krwawe żniwo wśród znajdujących się w pułapce aliantów. Żołnierze giną na plażach i w zatapianych statkach.


Z wrogimi maszynami starają się walczyć dzielni lotnicy, na ratunek eksterminowanym żołnierzom ruszają cywile swoimi jachtami i kutrami (udaje im się ewakuować 300.000 żołnierzy).


Film doskonale ukazuje apokaliptyczny wymiar piekła wojny, cierpień sprawiedliwych w starciu z silniejszym i pozbawionym człowieczeństwa wrogiem. Realia walk są doskonale oddane, efekty specjalne zapierają dech w piersiach. Film absolutnie nie ma przesłania pacyfistycznego, choć wojna to piekło, to nie ma alternatywy dla walki z demonicznym wrogiem.


Jan Bodakowski

image

image

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Adam  J. nie napisałem że ziemie te należały do Polski, napisałem o ich polskiej historii
  • @Friant Pan polemizuje, a ja się z Panem zgadzam
  • @kierdel wojnę jednak przegrali

Tematy w dziale Kultura