Blog
Jan.Bodakowski
Jan Bodakowski
Jan Bodakowski Katolik. Polak. Publikuje arty
35 obserwujących 1954 notki 1037661 odsłon
Jan Bodakowski, 29 listopada 2017 r.

Szkoła nawigatorów – ciekawe czasopismo historyczne – numer o Rosji


Jan Bodakowski


Szkoła nawigatorów – ciekawe czasopismo historyczne – numer o Rosji
Staraniem wydawnictwa Klinika Języka (Gabriela Maciejewskiego Coryllusa) ukazuje się czasopismo „Szkoła nawigatorów”. Jak podejrzewam autorami artykułów w czasopiśmie są sympatycy blogera, który niewątpliwe zbudował wokół siebie prężne intelektualnie środowisko.
Cechą publicystyki Maciejewskiego i jego zwolenników, jest konserwatywny rewizjonizm historyczny, bardzo ciekawe podkreślenie roli interesów gospodarczych w dziejach. Temat ten podstawowy dla rozważań o historii (ludzie w swoich działaniach kierują się wieloma motywami, i przezorność czy chciwość są jednymi z takich ważnych motywów) jest w głównym nurcie traktowany po macoszemu.
Tematem przewodnim marcowego numeru „Szkoły nawigatorów” jest Rosja. Autorzy tekstów w czasopiśmie starali się Rosje opisać poprzez postać Nikity Michałkowa, cara Piotra I, cara Aleksandra II, Michała Bułhakowa, historie państwa moskiewskiego, kształtowanie się systemu władzy w Rosji, krwawe walki o władze i splatające się z nimi interesy gospodarcze w Rosji (w interesy Europy zachodniej), wojny Rosji z Polską, przemiany gospodarcze w Rosji na przełomie XIX i XX wieku, rywalizacje gospodarczą w zaborze rosyjskim, alkoholizm, niższość cywilizacyjna Rosji wobec Europy.
W jednym z archiwalnych tekstów o Rosji z 1917 czytelnicy będą mieli okazje przeczytać rozważania o duszy rosyjskiej, która „nie troszczy się o przyszłość”, ma wstręt „do metodycznego, wytrwałego wysiłku i w konsekwencji” upodobanie „dla rozwiązań łatwych i skrajnych”. Patologie duszy rosyjskiej prowadzą do prymitywnego reżimu politycznego, nieograniczonego despotyzmu, ignorancji i biedy mas. Dla tego Rosjanie chcą non stop poszerzać swoje imperium, a nie są zainteresowani tym by czynić rosyjską gospodarkę coraz bardziej efektywną.
Jan Bodakowski


image


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Adam  J. nie napisałem że ziemie te należały do Polski, napisałem o ich polskiej historii
  • @Friant Pan polemizuje, a ja się z Panem zgadzam
  • @kierdel wojnę jednak przegrali

Tematy w dziale