Blog
Jan.Bodakowski
Jan Bodakowski
Jan Bodakowski Katolik. Polak. Publikuje arty
35 obserwujących 1954 notki 1037826 odsłon
Jan Bodakowski, 30 listopada 2017 r.

W kinach „Kryptonim HhhH” biografia nazistowskiego zbrodniarza Reinharda Heydricha

156 8 0 A A A

Jan Bodakowski

W kinach „Kryptonim HhhH” biografia nazistowskiego zbrodniarza Reinharda Heydricha


„Kryptonim HhhH” w reżyserii Cédrica Jimeneza to zrobiony przez Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów film wojenny w stylu polskiego „Czasu honoru”. Rzetelna, unikająca egzaltacji, rekonstrukcja historia życia i śmierci jednego z największych nazistowskich oprawców Reinharda Heydricha.


W filmie ukazana jest historia Reinharda Heydricha oficera niemieckiej marynarki wojennej, który na początku lat 30 zostaje wyrzucony z wojska za romans z córką jednego z dowódców. Nowa kochanka, późniejsza żona, kobieta z bogatej rodziny zafascynowana narodowym socjalizmem i Adolfem Hitlerem, zmusza wściekłego Heydricha by poskromił emocje i rozpoczęła prace dla partii nazistowskiej jako szef wywiadu SS (kierowanej przez Heinricah Himmlera). Film niewątpliwie podkreśla role kobiet w nazizmie.


W ramach swoich obowiązków służbowych Heydrich skutecznie zwalcza ruch komunistyczny i likwiduje w NSDAP lewicowych ekstremistów z SA. Po ataku na Polskę bierze udział w zbrodniach na Polakach (film uczciwie i naturalistycznie przedstawia, że ofiarami nazistów byli Polacy, brutalnie i masowo mordowani przez Niemców – w tym w masowych egzekucjach i poprzez podpalanie stodół pełnych polskich cywili).


Za zasługi dla Rzeszy Heydrich zostaje protektorem Czech i Moraw. W filmie ukazany jest jako miłośnik muzyki i troskliwy ojciec, ale także jako zbrodniarz i fanatyczny nazista. Podkreślony jest jego wkład w plan eksterminacji Żydów.


Drugimi bohaterami filmu „Kryptonim HhhH” są czescy cichociemni przerzuceni przez Brytyjczyków z Wielkiej Brytanii do okupowanych Czech. Poświęcają oni swoje życie, życie swoich bliskich, swoje szczęście, by dokonać zamachu na Heydrich (który, co niestety nie jest ukazane w filmie, ginie nie od zamachu ale dla tego, że otumaniony rasizmem, bał się skorzystać z pomocy medycznej czeskich lekarzy). Twórcy filmu nie bali się ukazać silnego katolicyzmu jednego z czeskich bohaterów.


„Kryptonim HhhH” film, który można obejrzeć w całej Polsce w tym i w warszawskim kinie Kinoteka, doskonale rekonstruuje nie tylko życie nazistowskiego oprawcy ale i akcje zamachu na niego przeprowadzoną przez czeskie podziemie, oraz krwawą zemstę Niemców na zamachowcach i niewinnych czeskich cywilach. Obraz jest godny polecenia dla wszystkich miłośników historii II wojny światowej.

Jan Bodakowski


image

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Adam  J. nie napisałem że ziemie te należały do Polski, napisałem o ich polskiej historii
  • @Friant Pan polemizuje, a ja się z Panem zgadzam
  • @kierdel wojnę jednak przegrali

Tematy w dziale Kultura