Blog
Jan.Bodakowski
Jan Bodakowski
Jan Bodakowski Katolik. Polak. Publikuje arty
35 obserwujących 1954 notki 1038105 odsłon
Jan Bodakowski, 14 stycznia 2018 r.

Magiczna zima Muminków – animacja drastycznie odmienna od pełnej agresji pop kultury

325 3 0 A A A

Jan Bodakowski

Magiczna zima Muminków – animacja drastycznie odmienna od pełnej agresji pop kultury


Współcześnie pop kultura kierowana do dzieci zatruwa, okalecza i demoralizuje nieletnich. Nadawane w telewizji filmy dla dzieci to hiper dynamiczna akcja, atakowanie wszystkich zmysłów intensywnymi bodźcami zdecydowanie przekraczającymi możliwości percepcyjne dzieci, i wszechobecna bezsensowna przemoc (o wiele częstsza niż w filmach dla dorosłych). Dodatkowo ordynarny okultyzm, seksualizacja dzieci, i uczenie dzieci, że żarty o defekacji itp. są zabawne.


Na tle tak destruktywnej produkcji adresowanej do dzieci, pozytywnie szokuje wyświetlana w kinach, zrobiona przez animatorów oraz filmowców z Polski i Finlandii, „Magiczna zima Muminków”. Szokuje swoim spokojem, brakiem przeciążenia sensorycznego, sympatycznie uspakajającą narracją – szokującą odmienną od niezdrowo rozdygotanego świata pop kultury adresowanej do dzieci.


Reżyserami filmu jest Jakub Wroński i Ira Carpelan. Autorami scenariusza na podstawie książek Tove Jansson: Małgorzata Więckowicz-Żyła, Piotr Szczepanowicz, Ira Carpelan. Nie będę ukrywał, że Tove Jansson jest jedną z moich ulubionych autorek, choć pisze dla dzieci, to moim zdaniem świetnie, w skandynawski sposób, oddaje skomplikowane życie emocjonalne swoich bohaterów – nikt tak jak ona nie ukazał dramatów egzystencjalnych samotnej Filifionki.


Choć świat wykreowany w historii o Muminkach jest światem laickim, to jednak przedstawia bardzo konserwatywne wartości. Bohaterowie są biali, żyją w konserwatywnej rodzinie (Muminek, tata, i mama, której absolutnie obcy jest feminizm i której światem są dzieci, kuchnia i dom) i hołdują jak najbardziej drobnomieszczańskim wartościom. Dodatkowo zima jest biała co uznawane jest za bohaterów za piękne, a zagrażające jednemu z bohaterów filmu wilki wbrew politycznie poprawnym utopiom są złe i niebezpieczne.


Film opowiada o tym jak pewnego dnia Muminek budzi się w środku zimy, co dla Muminków jest nietypowe bo przesypiają one całą zimę. Po przebudzeniu odkrywa całkowicie nieznany dla siebie świat, przeżywa przygody, poznaje swoich przodków, obserwuje dramaty życiowe innych bohaterów.


W obsadzie polskiej wersji dubbingowej „Magicznej zimy Muminków” wystąpili: Piotr Fronczewski jako narrator, Maciej Musiał jako Muminek, Jacek Król jako Tatuś Muminka, Natalia Kukulska jako Mamusia Muminka, Maciej Stuhr jako Paszczak, Paweł Ciołkosz jako Włóczykij, Marta Dylewska jako Mała Mi, Brygida Turowska jako Too-Tiki, Monika Wierzbicka jako Filifionka, Grzegorz Drojewski jako Piesen Ynk, Beata Wyrąbkiewicz jako Wiewiórka, Jan Kulczycki jako Listonosz, Elżbieta Kopocińska jako Leśne stworzonko. Swoich głosów bohaterom filmu użyczyli, też: Anna Apostolakis-Gluzińska, Tomasz Borkowski, Marta Dobecka, Barbara Melzer i Szymon Roszak. Film można obejrzeć w kinach w całej Polsce, w tym i w warszawskim kinie Kinoteka.


Opisując „Magiczną zimę Muminków” trzeba zwrócić uwagę, że obraz ten ma wartość edukacyjną. Uczy bowiem młodego widza kontaktu z tradycyjnymi formami ekspresji artystycznej, takimi jak tradycyjna animacja, zdecydowanie odmienna od świata kreowanego komputerowo.


Jan Bodakowski

image

image

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Adam  J. nie napisałem że ziemie te należały do Polski, napisałem o ich polskiej historii
  • @Friant Pan polemizuje, a ja się z Panem zgadzam
  • @kierdel wojnę jednak przegrali

Tematy w dziale Kultura