Blog
Jan.Bodakowski
Jan Bodakowski
Jan Bodakowski Katolik. Polak. Publikuje arty
35 obserwujących 1956 notek 1053207 odsłon
Jan Bodakowski, 10 sierpnia 2018 r.

Album - Ziemia św. Ojca Pio. Poznaj miejsca związane z kapłanem antykomunistą i przeciwnik

72 0 0 A A A

Jan Bodakowski
Album - Ziemia św. Ojca Pio. Poznaj miejsca związane z kapłanem antykomunistą i przeciwnikiem herezji posoborowych

Już w sprzedaży znalazł się, wydany przez wydawnictwo AA, album „Ziemia św. Ojca Pio”. Jak informuje wydawca książka została wydana w 100. rocznicę otrzymania stygmatów i 50-lecie śmierci św. O. Pio. Album prezentuje miejsca, po których stąpał święty stygmatyk i które dziś, opromienione sławą jego obecności, są odwiedzane przez rzesze ludzi.

Album to pielgrzymka po Pietrelcinie, w której się urodził, klasztorach, w których spędził pierwsze lata życia zakonnego, Benewencie, gdzie otrzymał świecenia kapłańskie czy wreszcie San Giovanni Rotondo, które stało się jego domem na przeszło pół wieku i z zagubionej na skalistym półwyspie Gargano miejscowości przerodziło się w cel milionów pielgrzymów.

W albumie nie zabrakło też miejsc, które odcisnęły piętno na życiu O. Pio, jak Neapol, w którym odbywał służbę wojskową, czy sąsiadujące z San Giovanni Rotondo sanktuarium św. Michała Archanioła na Monte Sant’Angelo, które odwiedził tylko raz, lecz jego posługa miała wiele wspólnego z Księciem Zastępów Niebieskich.

Liczne fotografie ukazują piękno pejzażu południowych Włoch, pełne prostoty pamiątki życia O. Pio, jak i powstałe ku jego czci świątynie w Pietrelcinie i San Giovanni Rotondo, a także polskie miejsca kultu świętego stygmatyka.

To nie pierwsza publikacja wydawnictwa AA o ojcu Pio. Wcześniej została wydana publikacja  „Święty Ojciec Pio. Nieznane historie cudów, uzdrowień i nawróceń” (co warto zaznaczyć wydane z dużą czcionką zdecydowanie ułatwiającą lekturę, i z fotografiami świętego). Tekst książki składa się z notatek prowadzonych zazwyczaj na bieżąco przez współpracownika świętego (autor znał ojca Pio od 1928 roku) i wzbogaconych dodatkowymi informacjami po śmierci zakonnika.

Giovanni Siena pracy „Święty Ojciec Pio. Nieznane historie cudów, uzdrowień i nawróceń” był pisarzem i publicystą. Podobnie jak święty deklarował swój antykomunizm. Jako młody człowiek, zmęczony laicyzacją, powrócił do wiary.

Wśród wielu świadectw nieustannych cudów dokonywanych za wstawiennictwem świętego jednym z najbardziej spektakularnych była lewitacja ojca Pio nad San Giovanni Rotondo w czasie nalotu aliantów chcących zbombardować miasteczko (unosząca się postać zakonnika na trasie przelotu alianckich bombowców skutecznie zniechęciła pilotów do wykonania zadania). Normą były nieustanne uzdrowienia cierpiących, nawrócenia zagubionych. Przejawem świętości zakonnika była mikroskopijna ilość jedzenia jaką się żywił, jasnowidzenie.

Życie ojca Pio było pasmem nieustannych cierpień psychicznych i fizycznych zadawanych zakonnikowi przez demony, i wynikających z jego współuczestnictwa w cierpieniu Jezusa. Święty udzielił spowiedzi tysiącom penitentów i przyciągnął swoją postawą miliony pielgrzymów. Wierni za przykładem zakonnika tworzyli grupy modlitewne.

Ojciec Pio niósł pomoc, nie tylko duchową ale i materialną, potrzebującym. Było inicjatorem budowy przytułku a potem szpitala. Zgromadził wokół siebie setki wolontariuszy i tysiące ofiarodawców. „Ojciec Pio nie przestał być Włochem i interesował się sprawami swojego kraju”. Sprzeciwiał się lewicowym reformom, odrzucał marksizm i deklarował swój antykomunizm (wielokrotnie krytykując komunistów w swych wypowiedziach). Z potępieniem świętego spotkała się też zbyt lewicowa jak dla zakonnika chadecja. W rozmowie z chadeckim przewodniczącym izby deputowanych Giovanni Leone odmówił pobłogosławienia parlamentarzystów i stwierdził że „tej izbie należy się tylko bomba atomowa”.

Bardzo bolesne dla zakonnika były nie tylko cierpienia ale kampania nienawiści i podejrzeń z jaką się spotkał, wroga polityka hierarchów. Dzieło zakonnika wspierał papież Pius XII. Autor wspomnień o zakonników wielokrotnie podkreślał jego religijność i oddanie Matce Boskiej.

Stosunek świętego do kościoła posoborowego oddawał najlepiej opis reakcji ojca Piona na wybór Jana XXIII na papieża, święty był przerażony nowym papieżem podczas gdy wszyscy wierni wykazywali entuzjazm.

Jan Bodakowski
image

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Adam  J. nie napisałem że ziemie te należały do Polski, napisałem o ich polskiej historii
  • @Friant Pan polemizuje, a ja się z Panem zgadzam
  • @kierdel wojnę jednak przegrali

Tematy w dziale Społeczeństwo