Igor Janke Igor Janke
250
BLOG

1 procent - Polecam Robinsona

Igor Janke Igor Janke Kultura Obserwuj notkę 24

Polecam  Waszej uwadze Fundacje założoną przez naszych Przyjaciół. Moge zapewnić, że to barzo porządni i uczciwi ludzie, prowadzący tę Fundację, poświęcający jej masę czau i energii wyłącznie z potrzeby serca i miłosci do dzieci. To, co robią wydaje mi się bardzo sensowne. Tyle ode mnie.

 

Poniżej to, co sami piszą o sobie, ja im tylko użyczam miejsca na blogu:

 

Od 2002r. Fundacja Robinson Crusoe pomaga dzieciom z domów dzieckaw całej Polsce dzięki darowiznom ludzi dobrego serca. Celem Fundacjijest nauczenie młodzieży samodzielności, przedsiębiorczości i kreatywnościoraz praktycznych umiejętności przydatnych przy poszukiwaniu pracy.Pomagamy również młodzieży w odbywaniu staży w przyjaznych firmach.Wierzymy, że możemy nauczyć wszystkich Robinsonów jak odnaleźćsię w naszej trudnej rzeczywistości, kiedy opuszczą miejsca, w którychpaństwo dawało im opiekę i ochronę. Wasza wpłata, nawet niewielka, jest dla nas naprawdę ważna.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.fundacjarobinson.org.pl   

Kim jesteśmy?

Fundacja Robinson Crusoe ma status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie. Jest  młodą, ale prężną organizacją pozarządową.

 

Co robimy?

 

Naszą misją jest wspieranie procesu usamodzielniania  się  młodych ludzi z różnych instytucji opieki zastępczej (domy dziecka, rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka). „Robinsonowie”, bo tak nazywamy młodzież, z którą pracujemy, po ukończeniu 18 roku życia staje przed bardzo trudnymi wyborami – pomagamy im w tym najtrudniejszym okresie życia. Pracujemy z młodzieżą w  wieku od 16 do 24 roku życia.

 

Dlaczego to robimy?

 

Uważamy, że Robinsonowie to grupa szczególnie  zagrożona wykluczeniem społecznym. Nasze badania potrzeb usamodzielnienia wykonane na Śląsku dzięki Fundacji Ernst &Young potwierdziły w badanej grupie słabsze umiejętności społeczne, brak wiedzy o własnych prawach, niską motywację do rozwoju i samodzielności. Dodatkowymi czynnikami są wykształcone mechanizmy i nawyki utrudniające usamodzielnienie takie jak wyuczona bezradność, zamykanie się w grupie o podobnej tożsamości, brak wytrwałości i osłabione poczucie własności. Część młodzieży po pobycie w instytucji opieki zastępczej wraca do  patologicznych środowisk lub zagrożona jest kryminalizacją. Brakuje w Polsce programów i narzędzi  wspierających usamodzielnienie. Staramy się wspierać ten obszar  i budować trwałe systemowe rozwiązania.

Jak to robimy

 

Zakładamy w miastach, gdzie jest dużo instytucji zastępczych centra usamodzielnienia dla Robinsonów. Realizujemy z nimi roczny program  Wehikuł Usamodzielnienia.  Robinsonowie spotykają się regularnie  co 2-3 tygodnie w tym samym  neutralnym miejscu (np.dom kultury, biblioteka).Spotkania i warsztaty prowadzi lokalna kadra rekrutowana  przez Fundację na podstawie opracowanych scenariuszy. Uczestnictwo w programie jest dobrowolne – ale wymaga regularności (praca przez cały rok szkolny).

Co tam robimy?

Na spotkaniach  realizujemy cykl programów. Program TRATWA – warsztaty konstruktywnej komunikacji (jak rozmawiać z dorosłymi, policjantem, pracodawcą). Program AGENT – to samodzielne zadania w różnych instytucjach ( sprawdzenie jak się zakłada  działalność gospodarczą, jak spotkać się z burmistrzem, gdzie można  dostać pomoc i radę). Program MUŻ – nauka umiejętności życiowych (jak zrobić remont mieszkania, założyć konto w banku, przygotować uroczysty obiad). Program PRAKTIKA – staże w firmach (zapraszamy Robinsonów  na tygodniowe staże w zaprzyjaźnionych firmach. Ostatnio Robinsonowie stażowali w IKEA, Colgate Palmolive, Schenker). Program VIRTUA – nauka  kluczowych umiejętności komputerowych (jak założyć pocztę, napisać podanie, zrobić prezentację).

Jak i gdzie działamy?

Program Wehikuł Usamodzielnienia  realizujemy w ośmiu lokalizacjach w Polsce. Do współpracy angażujemy lokalną społeczność ( wolontariusze, sponsorzy, przedsiębiorcy, lokalne władze). Rocznie program kończy około stu Robinsonów. Zimą i latem prowadzimy dla Robinsonów obozy – ale tylko dla tych, którzy zrealizowali program. Dwa razy w roku organizujemy w Warszawie spotkania dla Robinsonów z całej Polski. Jedno z nich to  Olimpiada Komputerowa na wiosnę. 

Podsumowanie

Naszą wizytówką jest idea kontraktu. Brzmi ona – pomożemy Tobie jak Ty pomożesz innym. Oznacza to że Robinson może aplikować o  dofinansowanie  np. kursu na prawo jazdy, ale sam musi komuś pomóc – np.  przez 3 miesiące robić zakupy starszej osobie. Podpisujemy kontrakt i nawzajem sobie pomagamy. Tak myślimy o samodzielności  i tak to robimy. Chcemy zakładać centra usamodzielnienia w kolejnych lokalizacjach w Polsce. Napisaliśmy  Przewodnik Usamodzielnienia wydrukowany w 4000 tysiącach egzemplarzy jako pomoc w usamodzielnieniu. Wierzymy, że przy pomocy lokalnych i internetowych społeczności możemy przeciwdziałać wykluczeniu młodych ludzi,  którzy są gotowi podjąć trud i wysiłek zawalczenia o siebie.   

Fundacja Robinson Crusoe

ul. Nowogrodzka 15/4

00-511 Warszawa

BPH S.A. Warszawa,

21 1060 0076 0000 3200 0079 4175

Igor Janke
O mnie Igor Janke

Autor podcastu Układ Otwarty. Prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (24)

Inne tematy w dziale Kultura