0 obserwujących
167 notek
261k odsłon
  371   0

"Stop bankowemu bezprawiu" - powstało ogólnopolskie stowarzyszenie

Czas zjednoczyć oszukanych przez banki, skoordynować i nasilić naszą walkę. Praca nad powołaniem ogólnopolskiego stowarzyszenie trwała kilka miesięcy, ale wreszcie się udało – powiedział  Maciej Pawlicki, prezes pierwszego stowarzyszenia na rzecz poszkodowanych przez banki, którego zasięg obejmuje cały kraj.

 

Do tej pory, oszukani na tzw. kredytach frankowych czy polisolokatach organizowali się w strukturach lokalnych w swoich miastach i regionach. W piątek 12 czerwca w warszawskim hotelu MDM powołane zostało ogólnopolskie stowarzyszenie o nazwie STOP BANKOWEMU BEZPRAWIU. Członkowie – założyciele, delegaci z całej Polski, przyjęli statut i wybrali pierwsze władze stowarzyszenia. Uznali także, że nie zamierzają powoływać partii politycznej, a cele realizować będą poprzez współpracę z partiami i ugrupowaniami już istniejącymi na scenie politycznej.

 

- Nie powołujemy politycznej partii „frankowiczów”, bo partia to konieczność bardzo spójnego programu, dotyczącego wielu dziedzin. Nas wiele różni, są wśród nas wyraziści ludzie i lewicy, i prawicy. Poważne formowanie programu partii bardziej by nas podzieliło, niż połączyło. Ale jedno nas łączy i prowadzi do wspólnej walki – chcemy żyć w państwie prawa, które nie kłania się korporacjom i zawsze staje po stronie swego pracodawcy, czyli narodu - dodał Pawlicki.

 

W piątek 12 czerwca stowarzyszenie SBB zorganizowało pod Sejmem wiec edukacyjny dla posłów i posłanek. Wśród kilkuset uczestników, na telebimie wyświetlane były prezentacje i trwały prelekcje (m.in. ekonomisty Stanisława Adamczyka) wyjaśniające na czym zasadza się w Polsce istota bankowego bezprawia. Wykładom przysłuchiwali się m.in. posłowie Wincenty Elsner z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Jerzy Żyżyński i Andrzej Jaworski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Ewa Sufin-Jacquemart z Zielonych. Wszyscy zadeklarowali wspólne działania przeciw bankowemu bezprawiu. Zgromadzeni mówili też o 35-letnim kredytobiorcy, który – zagrożony przez eksmisję ze strony Getin Banku – kilka dni temu popełnił samobójstwo.

 

W maju przedstawiciele ruchu SBB spotkali się z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą, który obiecał im, że – jeśli zostanie prezydentem – w pierwszych trzech miesiącach swego urzędowania złoży prezydencki projekt ustawy, która uzna tzw. kredyty indeksowane do franka za instrumenty spekulacyjne wysokiego ryzyka i tym samym zmusi banki do rozliczania ich po kursie złotego z dnia zawarcia umowy. Najprawdopodobniej, po tej obietnicy znaczna część oszukanych przez banki oddała swe głosy na Andrzeja Dudę.

 

W skład zarządu ogólnopolskiego stowarzyszenia STOP BANKOWEMU BEZPRAWIU weszli: Radosława Bibik, Katarzyna Matuszewska, Ewa Midura, Maciej Pawlicki, Artur Rudziński, Mariusz Zając, Michał Zenka.

Komisję Rewizyjną tworzą: Joanna Kozik, Agnieszka Lisek, Artur Dobrowolski, Arkadiusz Szczęśniak, Jacek Szymański.

 

W miniony piątek, szef innego stowarzyszenia poszkodowanych przez banki, krakowskiego Pro Futuris, ogłosił powołanie partii politycznej PRO (Porozumienie Ruchów Obywatelskich).

Powstało duże zamieszanie w relacjach medialnych z wczorajszych wydarzeń. Część mediów ogłosiła, że „frankowicze powołują partię”, a to zaledwie jeden z nurtów naszego środowiska, wcale nie główny. Życzymy Tomaszowi Sadlikowi sukcesu w tym nowym przedsięwzięciu, życzymy sukcesu wszystkim partiom, które rozumieją ogrom problemu bankowego bezprawia i chcą pomóc w jego rozwiązaniu- czytam w komunikacie stowarzyszenia STOP BANKOWEMU BEZPRAWIU.

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka