50 obserwujących
1967 notek
2667k odsłon
  1219   2

O Zaleszczykach rządu PiS w polityce unijnej na kanwie Turowa

fot. Piotr Łysakowski
fot. Piotr Łysakowski

Dziś krótko. Od wczoraj Polska – w związku ze sporem z Czechami w sprawie Turowa – musi codziennie płacić karę 500 000 €. Tak orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W związku z tym mam trzy krótkie refleksje. 

Pierwsza jest taka, że oto - za winy rządu PiS - musi teraz płacić polski podatnik. I nie wiemy jak długo będzie musiał płacić. I czy te kary nie wzrosną. 

Po drugie. Premier Morawiecki nie tylko opowiadał jakiś czas temu, że rząd już jest dogadany z rządem czeskim w sprawie rozwiązania tego sporu. Rząd cały czas opowiada, że Grupa Wyszehradzka jest w sprawach polityki unijnej jak jedna pięść. Ładna mi jedna pięść, gdzie poszczególne palce tej pięści są ze soba w tak głębokim sporze. Jak można prowadzić wspólną politykę europejską, jeśli pomiędzy poszczególnymi państwami są tak głębokie konflikty, że nawzajem skarżą się do Europejskiego Trybunału? To są bajki. Dokładnie takie same bajki – a może należałoby powiedzieć kłamstwa – jak to, że Polski Ład ma być dla nas skokiem rozwojowym, a nie funduszem wyborczym PiSu i złupieniem przedsiębiorców. 

Wreszcie po trzecie. Jak się latami oskarża instytucje unijne o najgorsze zbrodnie, porównuje naszą obecność w Unii Europejskiej do okupacji hitlerowskiej i sowieckiej, to takie są skutki. Wytwarza się odpowiedni klimat. Instytucje tworzą ludzie - i nawet jeśli są najbardziej bezstronne - to taki klimat powoduje określone skutki. Narazie z punktu widzenia budżetu niewielkie, ale to dopiero początek. Początek gorzkich owoców polityki, w ramach której zamiast budować koalicje, stosuje się post sanacyjne nabzdyczenie. Że najpierw silni, zwarci, gotowi, a potem ucieczka przez Zaleszczyki. Ciekawe co będzie Zaleszczykami rządu PiS w polityce unijnej? Bo że te Zaleszczyki będą, to jest więcej niż pewne.


Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/ 

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl  

Lubię to! Skomentuj78 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka