Blog
Plusy i Minusy Jana Filipa Libickiego
Jan Filip Libicki
Jan Filip Libicki historyk lat 46 Senator RP
26 obserwujących 1617 notek 2083754 odsłony
Jan Filip Libicki, 25 sierpnia 2017 r.

Jaki interes mają kraje Grupy Wyszehradzkiej żeby trzymać z Polską?

846 23 0 A A A

Czy my jesteśmy dla nich na przykład atrakcyjnym partnerem gospodarczym? Chyba nie. Czy prowadzimy jakąś miękką politykę przyciągania tych krajów do siebie przez nasze inwestycje albo stypendia atrakcyjne dla Czechów i Słowaków? Też nie. No to jaki oni do diabła mają interes w tym żeby trzymać z nami a nie z Francją i Niemcami?

Oczywiście. Jeszcze nic nie ma na piśmie, ale wygląda na to, że kraje Grupy Wyszehradzkiej – z wyjątkiem Węgier – zdradziły Polskę w sprawie pracowników delegowanych. Jedna wizyta prezydenta Macrona i wygląda na to, że każdy ugrał w miarę to co chciał.

Po prostu pragmatycznie – za pracowników delegowanych – nasi wyszehradzcy partnerzy ugrali od Francji to, co uważali za ważne. A Francja też zyskała od tych krajów to, co w tej sprawie było ważne dla niej. Oczywiście. Jeszcze nie ma nic na piśmie, ale z przecieków tak to wygląda.

Ta sytuacja skłania mnie do zadania pytania, które chodzi mi po głowie od dłuższego czasu. Pytanie o to, jaki tak naprawdę mają interes kraje Grupy Wyszehradzkiej żeby organizować się pod polskim przywództwem?

Jasne. Logicznym jest wyłączenie z tego Węgier. Węgry mają bowiem na pieńku z Unią Europejską mniej więcej w tych samych kwestiach w których awanturuje się i rząd PiSu. W sprawie Trybunału Konstytucyjnego, sądownictwa, mediów itd. ale inni? Być może taką sprawą jest kwestia uchodźców, ale pytanie czy skoro w opisanej powyżej sprawie prezydent Francji wydaje się że tak łatwo ten osławiony przez rząd PiSu sojusz rozmontował to może i w sprawie uchodźców nie będzie to wcale dla zwolenników relokacji takie trudne?

W gruncie rzeczy pytanie jest dość proste, jaki Czesi i Słowacy mają w tym interes? Czy my jesteśmy dla nich na przykład atrakcyjnym partnerem gospodarczym? Chyba nie. Czy prowadzimy jakąś miękką politykę przyciągania tych krajów do siebie przez nasze inwestycje albo stypendia atrakcyjne dla Czechów i Słowaków? Też nie. No to jaki oni do diabła mają interes w tym żeby trzymać z nami a nie z Francją i Niemcami? Będę wdzięczny jeśli PiSowscy piewcy politycznej siły Grupy Wyszehradzkiej mi to wreszcie wyjaśnia

 

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna 

http://miastopoznaj.pl/

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

www.facebook.com/flibicki

.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @COŚ WYMYŚLĘ Tak.... :-)
  • @Sowiniec coś Pan pisał o alfonsie i znikło? czyżby brak odwagi... :-) cóż środowisko...
  • @autor Bardzo dziękuję za życzenia i serdecznie pozdrawiam! Również sukcesów życzę... :-)

Tematy w dziale Polityka