John Locke John Locke
224
BLOG

Cena za prawdę

John Locke John Locke Polityka Obserwuj notkę 0

  

Jesteśmy tylko tym co wiemy. Wiedzę o sobie nawzajem komunikuje nam słowo.   Czy dlatego człowiek poszukuje prawdy ? I dlatego płaci za nią najwyższą cenę, jak Św. Szczepan. Dzień,  którego obchodzimy dziś po Bożym Narodzeniu ? Szczepan był jednym z siedmiu mężów wybranych przez uczniów „Szczepana, męża pełnego wiary i Ducha Świętego, oraz Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja. Przedstawili ich Apostołom, którzy, modląc się, położyli na nich ręce” (Dz 6, 5-6)

Jego historia uczy, że nie można oddzielać zaangażowania w życie społeczne od źródła wartości w jakim jest wiara. Oznacza to, że wymagane jest głoszenie prawdy. Jak mówi się obrazowo, prawda to lustro przechadzające się po gościńcach. Ludzie często oglądając siebie w niej wpadają w przerażenie. Widząc siebie takimi jakimi by nie chcieli, widząc prawdę o sobie wpadają w gniew.  Odwracają się przeciw drugiemu Człowiekowi. Narzędziem tej agresji jest słowo.

Człowiek oczekujący od wspólnoty, iż ta będzie żyła według wartości które głosi jest ośmieszany i upokarzany. Jest to pierwszą prawdziwa lekcją dla człowieka jaką jest  upokorzenie właśnie. Szyderstwo i język zwany językiem nienawiści ma na celu wyrugowanie ze sfery publicznej systemu zasad opartych na wartościach.  Dlatego niezbędne jest głoszenie wiedzy o takim mechanizmie. Powiedzielibyśmy w mało wyszukany sposób o mechanizmie odwracania kota ogonem. Należy publicznie wskazywać takie mechanizmy i osoby, które go używają. Jest to niezbędna wiedza jakiej brak w przestrzeni publicznej. Wiedza ta, jak każda wiedza,  jest potrzebna człowiekowi do poprawy własnego bytu. Aby tak się stało człowiek musi żyć prawdą, w prawdzie i dla prawdy …. Inaczej jego bytowanie ograniczy się do biologicznej egzystencji.

Wiedzieć i doświadczać to prawdziwe wyzwanie dla Człowieka. Jaką cenę przychodzi mu za nie płacić ? Dziś jest tak, iż Człowiek oczekujący prawdy od swojego społecznego i politycznego otoczenia staje się przedmiotem szyderstwa. Dlaczego tak się dzieje ? Cóż, powód jest prosty. Z szyderstwem trudno jest walczyć argumentami merytorycznymi. Gdybyśmy chcieli użyć tego samo narzędzia wówczas popełnilibyśmy błąd zwany idem per idem. Lub z perspektywy choćby zbliżającego się karnawału – powiedzielibyśmy, że  chcemy zabić klina klinem. Poza tym szyderstwo służy do ukrycia pustki tak zakresie wartości jak i i pomysłu na społeczne otoczenie. Możemy więc być prawie pewni, że gdy ktoś kto ma wpływ na stan naszych spraw codziennych takich choćby jak dostępność pracy czy też podatki nie udziela odpowiedzi na pytanie i ucieka w prześmiewczą narrację ( choć trudno tak  ją nazywać) oznacza to jedno. Taki Człowiek chce ukryć przed pytającym prawdziwy stan rzeczy. Pytający jest zmuszony spierać się z owocami szyderstwa i nie uzyskuje odpowiedzi na postawione pytanie.

Tak postępuje człowiek, który w swych codziennych działaniach tak istotnych dla spraw społecznych nie kieruje się wartościami właśnie.

A te wartości zwłaszcza  w  otoczeniu w jakim żyje człowiek są kluczem dla jego istoty.  Definiują horyzont jest aktywności także społecznej.  Z tej przyczyny nie mogą mu być obojętnymi.  Z tejże samej przyczyny są one celem prześmiewczego ataku.

 

Dlatego dzisiejszy Człowiek nie może zagłuszać samego siebie pozwalając by świat wtłaczał go w formę, gdzie wartości są czymś egzotycznym jedynie i nie występują. To Człowiek ma obowiązek kształtować swoje społeczne otoczenie.  Dlatego ten Człowiek ma obowiązek domagać się funkcjonowania zasad na jakich działa społeczne i polityczne jego otoczenie w oparciu o deklarowany i przyjęty system wartości.

Wynika z tego faktu również obowiązek dla niego demaskowania języka gdzie tak nie znaczy tak, a nie zaś wcale nie  oznacza nie.

To jest cena za prawdę. Ta cena jest wysoka. Na swój sposób jest tu podobieństwo do ceny jaką zapłacił Św. Szczepan.

Dlatego w taki dzień warto postanowić już noworocznie by stawiać pytania w sferze publicznej i by domagać się odpowiedzi. Ci którym te pytania winny być stawiane mają obowiązek odpowiedzieć. Wszak ich praca opłacana jest z naszych podatków.

Stawiać pytania należy .. wszak nie stawianie ich to grzech zaniechania.

 

 

John Locke
O mnie John Locke

http://johnlocke.org/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka