from : mf.gov.pl
from : mf.gov.pl
John Locke John Locke
401
BLOG

Info z KPRM dot. wprowadzenia EURO

John Locke John Locke Polityka Obserwuj notkę 0

Informacja uzyskana z KPRM w sprawie Ram Strategicznych Planu Wprowadzania Euro . Należy zadać sobie jedno zasadnicze pytanie . Dlaczego ten Rząd upiera się przy wprowadzeniu EURO w Polsce w sytaucji, gdy może wpłynąć to negatywnie na Polską gospodarkę ?. Co do słuszności tej tezy proszę o odwołanie się do doświadczeń np. Grecji.

Forsowanie ideologii w praktyce ekonomicznej zawsze było kosztowne i źle się kończyło . ostatni przykład to MFW i jego polityka cięć wobec państw takich jak Grecja, Portugalia i Hiszpania i stosowanie wobec nich mnożnika fiskalnego z lat 30 -tych ubiegłwego wieku, Co spowodowało, iż cięcie wydatków o 1 % powoduje zbicie pKB o 1, 5 % . Co wyklucza wyjście tą drogą z zadłuzenia. Przyznali to ekonomiści MFW Olivier Blanchard oraz Daniel Leigh w raporcie opublikowanym 3 stycznia 2013 roku. 

Wprowadzenie EURO w Polsce przy braku transparentności władzy w Polsce i braku jakiejkolwiek realnej kontroli nad władzą wykonawczą , ustawodawczą i sądowniczą    skończyć się może tylko jednym - bankructwem.

Udzielanie więc odpowiedzi w treści jak poniżej cytowana nic nie wyjaśnia - mówiąc po ludzku wciąż nie wiem dlaczego ma mi się to opłacać. Jakie są koszta i zagrożenia ? 

Będziemy pytać dalej. W końcu to my tym ludziom płacimy wynagrodzenie. A za bankructwo zapłacimy tylko my. 

/cit/  Szanowny Panie Redaktorze,

 

W 2010 r. Rada Ministrów przyjęła Ramy Strategicznych Narodowego Planu Wprowadzenia Euro. W 2011 r. w ramach ww. struktury opracowano następnie Narodowy Plan Wprowadzenia Euro (NPWE), który został zatwierdzony przez Komitet ds. Europejskich Rady Ministrów. Oba ww. dokumenty nie zawierają daty wprowadzenia euro, lecz wskazują sekwencję działań, których podjęcie jest konieczne na określoną liczbę miesięcy przed planowaną datą zamiany waluty, która zostanie ogłoszona w przyszłości. Biorąc pod uwagę skalę zmian w strefie euro za celowe uznano wstrzymanie dalszego procedowania przez organy Rady Ministrów nad NPWE w wersji z 2011 r. W efekcie reform instytucjonalnych w Unii Europejskiej dokument ten wymaga bowiem pewnych uzupełnień. Do końca 2012 r. trwały prace Zespołów Roboczych i Grup Zadaniowych nad odpowiednimi raportami opisującymi harmonogram działań, które muszą zostać zrealizowane po wyznaczeniu daty przyjęcia przez Polskę euro. Zakłada się, że umożliwi to aktualizację Narodowego Planu Wprowadzenia Euro niezbędną do płynnego rozpoczęcia kolejnego etapu procesu integracji.

 

Zmiana sytuacji gospodarczej na świecie, w szczególności w strefie euro, i – w konsekwencji – w Polsce oddaliła jednak perspektywę przyjęcia wspólnej waluty. W obliczu tych uwarunkowań, dotychczasowa strategia integracji Polski ze strefą euro, została uzupełniona o dodatkowy, czwarty filar.

Filar pierwszy stanowi ukierunkowanie polityki gospodarczej Polski na trwałe wypełnienie kryteriów konwergencji, w szczególności kryterium dotyczącego dyscypliny fiskalnej. Filar drugi: podjęcie innych działań wzmacniających potencjał i elastyczność polskiej gospodarki. Filar trzeci: gruntowne przygotowanie techniczno-organizacyjnej strony procesu, w tym wczesne opracowanie Narodowego Planu Wprowadzenia Euro i jego odpowiednie aktualizowanie. Filar czwarty: ustabilizowanie sytuacji w strefie euro, a w szczególności jej wzmocnienie instytucjonalne.

 

Ze względu na dużą niepewność co do terminu wypełnienia warunków przyjęcia wspólnej waluty oraz sytuację w strefie euro, obecnie Rząd nie określa przewidywanej daty przyjęcia euro. Niemniej, Rząd niezmiennie postrzega przyjęcie wspólnej waluty jako korzystne uznając, że główną przyczyną obecnego kryzysu w strefie euro był sposób prowadzenia polityki gospodarczej przez wybrane państwa członkowskie, nie zaś wprowadzenie euro.

W związku z tym kontynuowane są działania przygotowawcze w ramach pozostałych trzech filarów strategii integracji.

 

Więcej informacji, jak i wszystkie dokumenty i strategie znajdują się w serwisie internetowym Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską: www.euro.mf.gov.pl

 

Z poważaniem,


KPRM /cit/

John Locke
O mnie John Locke

http://johnlocke.org/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka