Józef Brynkus Józef Brynkus
297
BLOG

Polska wykorzysta szansę w związku z zamknięciem ostatniej kopalni w RFN?

Józef Brynkus Józef Brynkus Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Posłowie Kukiz15: Jarosław Sachajko, Paweł Grabowski, Paweł Szramka i Józef Brynkus złożyli do Ministra Energii Interpelację nr 15975 w sprawie zwiększenia eksportu węgla w związku z wygaszaniem kopalni w Niemczech.

Treść interpelacji:

Szanowny Panie Ministrze!
Zgodnie z przyjętym przez Niemcy planem transformującym zaopatrywanie kraju w energię, w 2018 roku ma zostać zamknięta ostatnia kopalnia węgla kamiennego na terenie byłej RFN. Jednak jak mówią szacunki, jedynie 31% energii elektrycznej w Niemczech pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Plan transformacji systemu energetycznego naszych zachodnich sąsiadów zakłada również, że w 2022 roku dojdzie do wyłączenia ostatniej elektrowni atomowej.

W praktyce oznacza to, że przez okres wdrażania nowego modelu energetycznego państwa Niemcy będą musiały korzystać z węgla importowanego, aby zasilić elektrownie spalające ten surowiec.

W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Ile aktualnie węgla ton węgla Polska eksportuje do Niemiec? Proszę również o dane uwzględniające poszczególne lata w okresie ostatnich 10 lat?
  2. Czy wdrażanie w Niemczech nowego modelu energetycznego oznacza dla Polski wzrost eksportu tego surowca do Niemiec?
  3. Po jakich cenach Polska aktualnie eksportuje węgiel do Niemiec?
  4. Jak szacowane są ceny tego surowca w kolejnych latach i jakich zysków można oczekiwać?
  5. Jaki jest aktualny stan wydobycia węgla w Polsce? Proszę również o dane uwzględniające poszczególne lata w okresie ostatnich 10 lat?
  6. W jaki sposób polskie kopalnie węglowe przygotowane są pod względem technicznym do zwiększenia wydobycia? Czy istnieje potrzeba ich modernizacji, biorąc pod uwagę, że potrzeba importowania węgla przez Niemcy z założenia będzie się zmniejszała? Czy koszty tej modernizacji są opłacalne wobec ogólnej w Europie tendencji odchodzenia od górnictwa węglowego na rzecz odnawialnych źródeł energii?
  7. Jak wydobycie węgla wpływa na zanieczyszczenie powietrza – czy istnieje niebezpieczeństwo przekroczenia w związku ze zwiększeniem wydobyciem węgla w celach eksportowych dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza?
  8. Jakie kary grożą za przekroczenie dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza?

Minister Krzysztof Tchórzewski Tchórzewski odpowiedział:

Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na interpelację Posłów Jarosława Sachajko, Józefa Brynkusa oraz Pawła Szramki z dnia 5 października 2017 r., nr K8INT15975, w sprawie zwiększenia eksportu węgla w związku z wygaszaniem kopalni w Niemczech, uprzejmie informuję, co następuje.

W ostatnich kilkunastu miesiącach polskie górnictwo węgla kamiennego przeszło proces głębokiej naprawy. Prowadzona od pewnego czasu zmiana podejścia do górnictwa węglowego dotyczyła zmian organizacyjnych jak i prawnych. Wprowadzono system osłon socjalnych dla górników. Nikt nie stracił pracy. Wszystkie te działania, chociaż bardzo trudne spowodowały, że górnictwo węgla kamiennego osiągnęło sukces, bo tak należy aktualną sytuację tego sektora nazwać. Już można powiedzieć, że uratowaliśmy polskie górnictwo węgla kamiennego przed upadłością.

Stopniowa stabilizacja sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce pozwala też na odbudowę frontów wydobywczych. Przykładowo w PGG Sp. z o.o. wydobycie prowadzone jest obecnie z wykorzystaniem 44 ścian, przy czym do końca roku będzie to 45 ścian. Węgiel w Polskich kopalniach wydobywany jest przede wszystkim z myślą o rodzimym odbiorcy. Ewentualne nadwyżki mogą być eksportowane, w tym również do Niemiec. Analizując ostatnie 10 lat, nie zakłada się zmiany struktury eksportu węgla.

Prognozujemy, że zmiana modelu energetycznego w Niemczech nie wpłynie na wielkość dostaw węgla z Polski.

Ceny węgla w imporcie są objęte tajemnicą handlową i średnio są wyższe od obowiązujących na rynku polskim o ok. 30 proc. Pragnę również podkreślić, że wydobycie węgla ma znikomy wpływ na zanieczyszczenie powietrza które, związane jest przede wszystkim z jego spalaniem.

Fot. KW SA


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa

dr hab. prof. UP Kraków Józef Brynkus - wykładowca akademicki, poseł VIII kadencji Sejmu RP Ruch Kukiz'15, wybrany z okręgu nr 12 (Małopolska zachodnia). Mój fanpage na FB: https://www.facebook.com/brynkusjozef/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka