Józef Brynkus Józef Brynkus
132
BLOG

Poseł Józef Brynkus Kukiz’15 uratował nazwę pociągu „Pilecki”

Józef Brynkus Józef Brynkus Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

8 września 2017 roku Poseł Józef Brynkus Kukiz’15 zgłosił do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka interpelację dotycząca nazw pociągów i potencjalnej możliwości usunięcia nazwy pociągu „Pilecki”. Odpowiedzi na interpelację udzielił Podsekretarz Stanu Andrzej Bittel, który stwierdził, że w wyniku interwencji zachowano nazwę pociągu „Pilecki”, choć będzie on dotyczył innego pociągu i innej relacji.

Pełna treść interpelacji poselskiej poniżej.

Andrzej Adamczyk
Minister Infrastruktury

Na portalach i forach społecznościowych środowisk pracowników Polskich Kolei Państwowych S. A. pojawiły się liczne informacje, że w ramach kampanii nadawania poprzez konkursy regionalnych nazw pociągom PKP Intercity i TLK, niektóre z tych nazw mają ulec zmianom. Jedną z najbardziej bulwersujących pogłosek jest ta, mówiąca o likwidacji nazwy „Pilecki” nadanej zaledwie przed rokiem pociągowi kursującemu na trasie Lublin-Bielsko-Biała. Nazwa ta miałaby zostać zastąpiona inną, nawiązującą do regionalnych produktów czy przysmaków.

W moim odczuciu – a jestem przekonany, że także w odczuciu wielu tysięcy moich rodaków – postać Rotmistrza Witolda Pileckiego jest jednym z najgodniejszych oraz najwspanialszych wyróżników i spełnia wszelkie wymogi nie tylko dobrej reklamy, ale także pozytywnej kampanii edukacyjnej w Polsce. Niewiele jest postaci równie godnych patronów. Proszę zatem o odpowiedź, czy rzeczywiście projektowana jest taka zmiana nazwy pociągu?

Jeżeli tak, jaka jest przyczyna tej zmiany? Czy jakikolwiek „produkt regionalny” może być lepszym znakiem wyróżniającym, niż postać największego polskiego bohatera II wojny światowej, identyfikowalna także szeroko poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej?

Czy PKP są spółką polską i czy nie powinny realizować idei kreowania pozytywnego oraz prawdziwego wizerunku Polski i Polaków? Jeżeli tak, dlaczego i kto doprowadził do takiej sytuacji, w której zmieniany jest wyróżnik wyjątkowo dobry wizerunkowo i edukacyjnie, na inny, najprawdopodobniej o znacznie słabszej wymowie i rezonansie społecznym? I czyją politykę realizują w ten sposób PKP S.A.?

Jeżeli informacje o przygotowywanej zmianie są prawdziwe, proszę o odpowiedź kto     i z jakiej przyczyny podjął decyzję o rugowaniu postaci jednego z najwybitniejszych Polaków z kampanii reklamowej PKP S.A.? Proszę również o podjęcie działań zmierzających do zablokowania tego antypolskiego pomysłu. Jeżeli informacja jest nieprawdziwa, pragnę zwrócić uwagę Pana Ministra, że upowszechnianie takich informacji może kreować nie tylko zły wizerunek PKP S.A., ale także niekorzystną i antypolską narrację w wielu środowiskach.

dr hab. Józef Brynkus
Poseł na Sejm RP

Odpowiedzi w imieniu Ministra Infrastruktury udzielił Andrzej Bittel Podsekretarz Stanu

Pan
Marek Kuchciński
Marszałek Sejmu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,
w nawiązaniu do interpelacji nr 15372 Pana Posła Józefa Brynkusa z 14 września 2017 r. w sprawie nazw pociągów i możliwości usunięcia nazwy pociągu „Pilecki”, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zwracało się z prośbą do Spółki „PKP Intercity” S.A. (zwanej dalej w skrócie: „PKP IC”) o przedstawienie stanowiska do zagadnień poruszonych w niniejszej interpelacji.

Spółka PKP IC poinformowała, że nazwa pociągu InterCity „Pilecki” relacji Lublin – Bielsko–Biała Główna – Lublin oraz Warszawa Wschodnia – Bielsko–Biała Główna – Warszawa Wschodnia została wybrana w czasie drugiej edycji internetowego plebiscytu na nazwy pociągów kursujących w rozkładzie jazdy edycji 2016/2017, podczas którego oddano blisko 28 tysięcy głosów. Partnerami wydarzenia było Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Instytucje te zaproponowały nazwy związane z polską kulturą i historią. Jednym z głównych założeń plebiscytu jest to, że wybrane przez internautów nazwy funkcjonują w wybranym rozkładzie jazdy.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę wystąpienia strony społecznej oraz oczekiwania Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, w rocznym rozkładzie jazdy pociągów edycji 2017/2018 nazwę „Pilecki” będzie nosił inny pociąg. Z uwagi na fakt, że prace nad ostatecznym kształtem rozkładu jazdy pociągów edycji 2017/2018 nie zostały jeszcze zakończone, przedstawione informacje dotyczące tego rozkładu jazdy mogą ulec zmianie.

Ponadto informuję, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz.U. 2003 Nr 86 poz. 789 z późn. zm.) rozkład jazdy na okres 2017/2018, musi zostać podany do publicznej wiadomości nie później niż w terminie 21 dni przed dniem jego wejścia w życie.

Uprzejmie proszę o przyjęcie powyższych informacji, dziękując jednocześnie za zaangażowanie w sferze kolejowych przewozów pasażerskich. Liczę, że powyższe informacje okażą się wystarczające i w pełni wyjaśnią wszelkie wątpliwości.

Łączę wyrazy szacunku,
Andrzej Bittel
Podsekretarz Stanu


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa

dr hab. prof. UP Kraków Józef Brynkus - wykładowca akademicki, poseł VIII kadencji Sejmu RP Ruch Kukiz'15, wybrany z okręgu nr 12 (Małopolska zachodnia). Mój fanpage na FB: https://www.facebook.com/brynkusjozef/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka