20 obserwujących
183 notki
125k odsłon
  120   0

W Australii ANZAC Day, rocznica Gallipoli.

Dziś 25 kwiecień, w Australii mamy święto państwowe, ANZAC Day. Dzień, w którym połączone siły australijsko-nowozealandzkie, początkowo w sile 6 kompanii wylądowały w zatoczce Ari Burnu (dziś Anzac Cove) na półwyspie Gallipoli w ramach kampanii o takim właśnie kryptonimie, 105 rocznica. Ostatni australijski weteran Wielkiej Wojny i wspomnianej kampanii, Alec Campbell zmarł w 2002 w wieku 103 lat.


W sumie na Gallipoli walczyło około 50 tysięcy Australijczyków. Na wszystkich frontach WWI służyło ich dokładnie 416 809. Był to ogromny wysiłek mobilizacyjny dla młodego, 14-letniego państwa liczącego wówczas nieco mniej niż 5 milionów mieszkańców. Z tej liczby 58.961 zginęło, 166,811 zostało rannych, 4098 zaginęło lub zostało wzietych do niewoli.


Nie było dziś tradycyjnych parad i porannych apeli oraz imprez towarzyszących. Wirus okazał się silniejszy od tureckich oponentów, partyzantów Vietcongu czy Talibanu. Podobnie było już w 1919, grypa. Ale zawsze podkreśla się fakt, że jest to w istocie dzień pamięci a nie ‘święto’, nie ‘celebration’ a ‘commemoration’. I w taki dzień nie rozpamiętuje się kto zawalił kampanię, czy ofiara krwi była potrzebna, czy niektórzy dowódcy tak brytyjscy jak i australijscy byli tylko ignorantami czy też może szaleńcami. I czy istotnie ‘Australian Identity’ została wykuta tam właśnie na wzgórzach Gallipoli. Owszem, różni piszą różniaście ale większość woli chyba pozostać przy strofie napisanej przez australijskiego poetę Andrew ‘Banjo’ Pattersona:


„The mettle that a race can show
Is proved with shot and steel,
And now we know what nations know
And feel what nations feel.”.


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura