20 obserwujących
174 notki
119k odsłon
372 odsłony

Dlaczego nie ma filmów o polskich bohaterach z Narwiku, Monte Cassino i Tobruku?

Wykop Skomentuj62

Jest rzeczą powszechnie znaną, że Polska znajduje się od wielu już lat pod obstrzałem propagandowym z omalże wszystkich możliwych kierunków. Polska jest ‘be’ w gazetach, radiu, filmach i telewizji, bo akurat komuś (znamy ktosiów, nie?) na tym zależy z zupełnie niealtruistycznych powodów. Trudno, pech, ale zaczyna już drażnić bierność i pasywność strony polskiej która w walce propagandowej jest mięciutka jak pupcia noworodka. Nie chodzi tu zresztą o jakieś dawanie zbrojnego odporu w postaci dementi i wyrażanie oburzenia, za którym może ewentualnie następować wyrzucanie rąk w górę w geście potępienia. To nie działa na publikę światową i to od dawna a w zasadzie od zawsze.

I od zawsze wiadomo, że najbardziej elokwentnym środkiem przekazu jest obraz filmowy. Wiedziano o tym w czasie WWII w żydowsko-lewackim Hollywood produkującym ‘arcydzieła’ mające uczłowieczyć nowego sojusznika a przedtem sukinsyna i paskudnie wyretuszować różne zaszłości, z Polską nie pasującą do nowej sytuacji geo włącznie. No ale to już archeologia.

W okresie od umownego odzyskania niepodległości w 1989 do dziś, powstało sporo filmów dosyć ciężkawych i mrocznych z wajdowskim ‘Katyniem’ na czele w dużej mierze należących do nurtu rewizjonistycznego i odbrązowiającego, ale niestety skierowanych raczej na wsparcie zewnętrznych i wewnętrznych ataków na Polskę a nie na obronę jej wizerunku.

Pomimo być może słusznych twierdzeń autorów, że pokazują one ‘prawdę’ o nas i o tym ‘jak było’ zastanawia nadreprezentacja takich filmów w sytuacji, gdy tą wolnością można już było zacząć oddychać pełną gębą. Czyż nie dziwny jest zupełny brak sensownej rodzimej produkcji dotyczącej tematyki z ostatniej wojny? Gdzie jest przedstawiona walka polskich żołnierzy w Tobruku, Bitwa o Monte Cassino, Falaise, obrona Helu (symboliczna jak obrona Corregidoru), Bitwa o Atlantyk, Cyrk Skalskiego, Narwik i wiele innych? Toż to są tematy dosłownie czekające na ekranizacje. Niech to będą nawet wyidealizowane scenariusze, ale niech będą!
Że co? Brak pieniędzy, bo trzeba nakręcić sceny batalistyczne i sołdatów już za darmo na statystów się nie weźmie? ‘Platoon’ miał budżet 6 milionów w 1986, Ok, stary, niech będzie „Listy z Iwo Jimy’- 16mln, ‘Saving Private Ryan’ -70mln, ‘Dunkirk’- 100 baniek. Czy Państwa Polskiego nie stać na taką inwestycję? Ona da więcej niż wszystkie biuletyny IPN razem wzięte. Skoro chcemy płacić około 80 za jeden F-35? Propaganda jest również środkiem walki, często nawet skuteczniejszym niż Pancerfaust czy inny Hi-Tech wideł nie wyłączając.

I teraz kolej na pytanie końcowe, ale zasadnicze: czy Polakom na wizerunku Polski w ogóle zależy, w ich jednorodnej lub nawet i nie, masie? Czy to jest coś co Polakom zwisa i powiewa tak długo jak im ktoś bezpośrednio nie nasra za kołnierze? I jak długo można tak ciągnąć ograniczając się tylko do powtarzania ad nauseam lotnych konstatacji, że ‘żydy som wredne a my gupie’?
W wierszyku Brzechwy ‘Staś Pytalski’, ojciec wyszedł po rozum do głowy i nie wiadomo, kiedy wróci. A może w Polsce Szanowni Rodacy poszliby po niego w większej liczbie, zakładając, że ów rozum jest jeszcze ciągle na Ziemi Ojczystej? Muzyka do ‘Czerwonych Maków już wróciła, to tak na zachętę.


Wykop Skomentuj62
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura