Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
9 obserwujących
80 notek
20k odsłon
138 odsłon

Fabryka Wyrobów Szamotowych i Fajansowych w Skawinie SA

Wykop Skomentuj2

    W 1909 r. powstała w Skawinie fabryka kafli piecowych i kamionki. Do zbudowania pieców ceramicznych zatrudniono Tadeusza Sławińskiego, urodzonego we Lwowie cenionego ceramika i technologa. Przedmiotem działania przedsiębiorstwa była produkcja wyrobów ogniotrwałych, szamotowych, materiałów kwasoodpornych, materiałów izolacyjnych, kafli piecowych białych i kolorowych. Produkowano fajanse użytkowe, a po zamknięciu fabryki w Dębnikach – również artystyczne. Sporo swoich prac realizował w Skawinie Konstanty Laszczka.

    W 1924 r. przedsiębiorstwo przekształciło się w spółkę akcyjną. W latach 30. XX w. Zarząd tworzyli: dr Ludwik Merz, dr Arnold Ehrenpreis oraz Eliza Fraenkel. Kapitał zakładowy Spółki wynosił 2 125 000 zł i był podzielony na 21 250 akcji na okaziciela o wartości nominalnej 100 zł. Spółka wypłacała regularnie na ogół 7-proc. lub większą dywidendę.

image

50 akcji na okaziciela Fabryki Wyrobów Szamotowych i Fajansowych w Skawinie SA o wartości nominalnej 100 zł każda.

Źródła:

Rocznik polskiego przemysłu i handlu 1938. Polska Spółka Wydawnictw Informacyjnych, Warszawa 1938.

Wilczek M.T.: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór, UE Katowice 2016.

www.artinfo.pl

Zapraszam na kolejne notki w każdy poniedziałek i czwartek o 20.00

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka