Plakat Pow Wow w Poznaniu. Fot. Krzysztof Mączkowski
Plakat Pow Wow w Poznaniu. Fot. Krzysztof Mączkowski
Krzysztof Mączkowski Krzysztof Mączkowski
279
BLOG

Indiański świat Pow Wow w Poznaniu!

Krzysztof Mączkowski Krzysztof Mączkowski Taniec Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Świat Indian dla wielu Polaków jest światem egzotycznym, dalekim i wspomnieniem młodości, kiedy to zaczytywali się młodzieżowymi opowieściami o Indianach autorstwa Arkadego Fiedlera, Szklarskich, Karola Maya o Indianach. 

Tymczasem świat Indian to nie tylko młodzieżowe wspomnienia, ale życiowa pasja dla wielu współczesnych Polaków, którzy skupieni w Polskim Ruchu Przyjaciół Indian, propagują kultury wielu indiańskich plemion. Jednym z wyrazów tej aktywności jest Festiwal Pow Wow.

Pow Wow to festiwal wzorowany na spotkaniach indiańskich z przełomu XIX i XX w.  Były to zazwyczaj letnie zgromadzenia wędrownych plemion lub międzyplemienne spotkania. Podczas współczesnych Pow Wow w USA i Kanadzie kultywuje się stare tradycje, obyczaje, popularyzuje się kultury swoich plemion i narodów, odtwarza muzykę, tańce i pieśni.

Podczas Pow Wow, zarówno w Ameryce Północnej, Europie i w Polsce odbywają się konkursy taneczne dla uczestników Festiwalu, ale również wspólne tańce społeczne tzw. intertribal czy round dance, towarzyskie zabawy muzyczne i taneczne, do których zaprasza się uczestników spoza kręgu tancerzy Pow Wow, obecną na Festiwalu publiczność i zaproszonych Gości.

W Polsce są organizowane dwa festiwale Pow Wow - wiosną w Uniejowie, jesienią od dwóch lat w Poznaniu. Tegoroczne jesienne Pow Wow odbędzie się w sobotę 20 października 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 na poznańskich Krzesinach (ul.Tarnowska 27). Rozpoczyna się o godz. 14.30 uroczystych wejściem, tzw. Grand Entry.

Obok konkursów i pokazów tańca, podczas Festiwalu będzie można kupić indiańskie rękodzieło. a także odwiedzić wystawę pocztówek indiańskich z początku XX wieku. A grupa Moongahela 1755 opowie o zwyczajach Indian leśnych.

Międzynarodowe festiwale Pow Wow w Polsce są częścią europejskiej sieci festiwali propagujących kultury indiańskie z wielu regionów Ameryki Północnej. Uczestnikami Pow Wow w Polsce są nie tylko Polacy, ale i goście z Niemiec, Rosji, Danii, Szwecji, Anglii, Czech, Słowacji, Litwy i Finlandii.

Organizatorem Pow Wow w Poznaniu jest poznañskie środowisko indianistyczne i Bieg Na Rzecz Ziemi organizujące różne kulturalne przedsięwzięcia propagujące kultury Indian w Polsce, m.in. Bieg Na Rzecz Ziemi, inspirowany na indiańskich Świętych Biegach organizowanych na całym świecie, Festiwal Kultur Indiańskich Made in Native America w Poznaniu, wizyty indiańskich gości w Polsce, m.in. GoodShielda Aquilara (Lakota/Yaqui), koordynatora Buffalo Field Campaign oraz Roberta Soto, wiceprzewodniczącego Rady Plemiennej Apaczów Lipan.

Wszelkie szczegóły organizacyjne będą publikowane na facebookowej witrynie pod adresem:
https://www.facebook.com/search/top/?q=xvii%20jesienne%20pow%20wow%20%3%2017th%20autumn%20polish%20pow%20wow%20%3A%20pozna%C5%84%202018.

Organizacja Festiwalu Pow Wow w Poznaniu była możliwe dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Poznania.Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura