seba281 seba281
138
BLOG

Dwa ciała królowej - cz I

seba281 seba281 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Urodziła się 07.IX.1533 r. w Greenwich jako córka króla Anglii Henryka VIII i królowej Anny Boleyn, jego drugiej żony. Monarcha był bardzo rozczarowany pojawieniem się na świecie kolejnej córki, ponieważ pragnął męskiego potomka. Liczył na to, że da mu go właśnie Anna, dla której rozwiódł się z pierwszą żoną, Katarzyną Aragońską . Od tej pory pozycja królowej Anny uległa znacznemu pogorszeniu w oczach męża . Jej zadaniem było jak najszybciej ponownie zajść w ciążę i urodzić syna.

W I.1536 r. zmarła Katarzyna Aragońska. Niedługo potem Anna Boleyn została oskarżona fałszywie o cudzołóstwo i ścięta 19.V.1536 r. Pozycją następczyni tronu mała Elżbieta cieszyła się niedługo. Na mocy aktu sukcesyjnego z VII.1536 r. została uznana za bastarda. W X.1537 r. Joanna Seymour, trzecia żona Henryka VIII, urodziła mu tak oczekiwanego następcę tronu - przyszłego Edwarda VI. Powszechna radość z powodu tego wydarzenia być może uświadomiła małej Elżbiecie, jak ważna jest płeć przyszłego monarchy w społeczeństwie.

Księżniczka odebrała całkiem inne wykształcenie niż jej starsza siostra Maria, córka Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej. Najważniejszym celem Rogera Aschama, głównego nauczyciela Elżbiety, było nauczenie jej samodzielnego myślenia. Kładł też nacisk na retorykę i odniósł pod tym względem olbrzymi sukces – Elżbieta stała się znakomitą mówczynią. William Grindal nauczył ją łaciny i greki. Pod kierunkiem Jeana Belmanina i Battisty Castiglione doskonale opanowała języki obce. Na wykształcenie i ukształtowanie osobowości jej starszej siostry największy wpływ wywarł hiszpański humanista, Juan Luis Vives z Walencji. Był on autorem traktatu „De institutione christianae feminae” (O wykształceniu chrześcijanki). Kobieta nadawała się według niego do nauki, ale miała przede wszystkim milczeć i podlegać mężczyźnie z tego względu, że jest kobietą. Maria miała być raczej, nawet jako formalnie panująca we własnym imieniu, pomocnicą swego męża-króla niż samodzielnie panującą władczynią.

Całość: www.facebook.com/profile.php (cz.I) i www.facebook.com/note.php (cz. II).

seba281
O mnie seba281

Skomplikowany

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura