Zamek Królewski w Warszawie - Fot. Konrad Lata
Zamek Królewski w Warszawie - Fot. Konrad Lata
Konrad Lata Konrad Lata
138
BLOG

Joe Biden przemówił w Warszawie. Nie zawiódł... uczestników ankiety.

Konrad Lata Konrad Lata USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Joe Biden nie zawiódł uczestników sondażu United Surveys dla RMF FM, w którym wyrazili oni głównie oczekiwania słów wsparcia oraz deklaracji dalszej pomocy Amerykanów dla Ukrainy. Przemówienie z takimi właśnie tezami wygłosił prezydent USA przed Zamkiem Królewskim w Warszawie. Minimalizowanie oczekiwań związanych z przyjazdem Joe Bidena do Polski okazało się, niestety, słuszne.

Zawiedzeni z pewnością będą Ci, którzy oprócz podziękowań oczekiwali konkretnych obietnic wsparcia dla Polski, w postaci deklaracji przekazania Warszawie nowoczesnego sprzętu, uzupełniającego braki po broni podarowanej Ukrainie czy budowy stałej bazy wojskowej na wschodniej flance NATO w okolicach Rzeszowa. Nic takiego z ust prezydenta Bidena nie usłyszeliśmy. Być może jakieś konkretniejsze ustalenia padły podczas rozmów i konsultacji w Pałacu Prezydenckim, jednak należy przypuszczać, że Biden nie omieszkałby ogłosić stworzenia amerykańskiej bazy w Jasionce, gdyby takie plany były.

Zastanawia również fakt doboru dekoracji, na tle których przemawiał amerykański przywódca. Centrum sceny za prezydentem USA podświetlone było w ukraińskich barwach, flagi Ukrainy były także eksponowane na fasadzie Zamku Królewskiego i wokół placu. W Warszawie nie pojawił się jednak dziś prezydent Zełeński, którego obecność i wystąpienie mogłaby uzasadnić obecność barw naszego sąsiada dzisiejszego dnia. Polskich flag nie eksponowano przecież w Kijowie podczas wczorajszych migawek ze spotkania Biden - Zełenski.

Dużym zgrzytem okazało się także tłumaczenie przemówienia prezydenta Bidena na żywo w TVP/TVN24. Jeden z lektorów miał wyraźne problemy z artykulacją słów, podczas przekazu występowały liczne luki i przejęzyczenia.

Konrad Lata
O mnie Konrad Lata

Bardzo się cieszę, że zechcieli Państwo tutaj zajrzeć! To zaledwie początki tego bloga oraz jednocześnie mój powrót do pisania po wielu latach przerwy. Mam nadzieję, że znajdą tu Państwo kawałek Ameryki, Polski oraz tego, co jest pomiędzy. Zapraszam także do obserwowania moich profili na instagramie oraz twitterze.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka