11 obserwujących
177 notek
144k odsłony
  948   0

Atrakcje turystyczne Korei Północnej (część 1)

Dziś przedstawiamy pierwszą część tekstu Mariana Tomczyka o atrakcjach turystycznych w Korei Północnej.  Dziś Część 1 - W Pjongjangu i okolicach.

 

 Archiwum własne


Koreę bez wątpienia można nazwać jednym z najpiękniejszych krajów Azji. Dotyczy to także północnej części tego kraju, znanej jako Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Walory turystyczne czynią ten kraj potencjalnie niezwykle atrakcyjnym dla gości z zagranicy. Jednakże branża turystyczna w KRL-D jest całkowicie kontrolowana przez państwo, a cudzoziemcy odwiedzający Koreę Północną muszą korzystać z "opieki" specjalnych przewodników. Ich zadaniem jest informowanie i pokazywanie turystom tego, co trzeba i niczego więcej.

Oczywiście najczęściej odwiedzanym punktem w KRL-D jest stołeczny Pjongjang, będący zarazem "bramą wjazdową" dla zagranicznych przybyszy. Z jednej strony jest to miasto imponujących budowli i monumentów zbudowanych w okresie komunizmu, z drugiej zaś - wielu autentycznie ciekawych zabytków z dawnych epok. Pyongyang posiada też wiele parków i terenów sportowo-rekreacyjnych.

Historia miasta sięga ponad 2 tysięcy lat wstecz. Archeologia poświadcza o dawnym osadnictwie na tym obszarze. Już w 247 r. n.e. pobudowano tu twierdzę na miejscu jeszcze starszych umocnień, a w latach 427-668 Pyongyang pełnił funkcję stolicy Królestwa Koguryo. Wówczas to, w V wieku, powstały mury o długości około 16 km (wraz z murami wewnętrznymi 23 km), okalające obszar 12 km kwadratowych. Umocnienia te liczyły 16 bram, z których 5 istnieje do naszych czasów. Mimo, że później Pjongjang utracił kluczowe znaczenie na rzecz Kaesongu (Królestwo Koryo), a potem Seulu (za czasów dynastii Li), to jednak nadal pozostawał jednym z kluczowych koreańskich miast, ważnym ośrodkiem handlu, usług i rzemiosła. Mieściło się w nim też wiele państwowych urzędów.

Historyczne śródmieście Pjongjangu ma kształt zwężającego się ku północy półwyspu, ograniczonego od wschodu prawym brzegiem rzeki Taedong, a od zachodu - rzeką Pothong.

Przyjrzyjmy się głównym atrakcjom turystycznym Pjongjangu. Jedną z nich jest Taedongmun, czyli Wielka Brama Wschodnia, wybudowana w 982 r., a potem szereg razy przebudowywana i odnawiana. Posiada ona zwieńczenie w postaci dwukondygnacyjnego pawilony i mieści zabytkowy dzwon wysokości 3,1 m, o wadze 13,5 tony. Sąsiadujący z Bramą Taedongmun Pawilon Ryongwang to pełna lekkości budowla wybudowana w 1111 r.

Centralne założenie urbanistyczne Pjongjangu to Plac Kim Ir Sena, otwarty na wschód ku nabrzeżu rzeki Taedong. Naprzeciw placu, po drugiej stronie rzeki wznosi się strzelisty obelisk - Pomnik Idei Dżucze.

Przy samym Placu Kim Ir Sena dominującą budowlą jest Ludowy Pałac Nauki, wzniesiony w 1982 r. Zaskakuje nie tylko jego monumentalna i eklektyczna architektura, ale też bogaty wystrój wnętrza. Pałac podobno może pomieścić 30 mln tomów książek i obsłużyć ponad 12 tysięcy czytelników dziennie.

Blisko nabrzeża znajduje się Centralne Muzeum Historyczne Korei, powstałe w 1945 r. Prezentuje ono eksponaty z całej historii Korei, zarówno wykopaliska z czasów prehistorycznych, jak i dzieła sztuki z epoki Koguryo czy wspaniałe okazy ceramiki z epoki Koryo. Muzeum mieści też m.in. makiety dawnych budowli oraz złotą koronę z epoki Shilla.

Istniejąca od 1954 r. Galeria Sztuki Korei gromadzi dzieła sztuki z dawnych epok oraz prace artystów współczesnych. Znajdujemy tu m.in. freski z grobowców epoki Koguryo, buddyjskie sutry zdobione złotym proszkiem z XIV w., wspaniałe dzieła koreańskiego malarstwa z XV - XIX w. czy też bezcenne egzemplarze ceramiki. Współczesna twórczość koncentruje się tematycznie na walce partyzantów Kim Ir Sena z japońską okupacją oraz walk w czasie bratobójczej wojny z lat 1950-53.

Wizyta w Muzeum Etnograficznym stanowi uzupełnienie wiedzy o Korei dzięki ekspozycji prezentującej dorobek kultury materialnej, tradycje i styl życia koreańskiej wsi. Znajdują się tu stare warsztaty tkackie, sprzęty domowe, model pieca garncarskiego, stroje ludowe, szkatułki zdobione macicą perłową, słynną ongiś błękitną ceramikę z epoki Koryo oraz białą ceramikę z epoki Li.

Inne zwiedzane przez gości obiekty stolicy Korei Pn. to m.in.:

Pałac Pionierów (wybudowany w 1963), mieszczący teatr na 1100 miejsc, bibliotekę, obserwatorium astronomiczne oraz ponad 5 tysięcy sal i pokojów do różnych zajęć i spotkań.

Teatr Artystyczny Mansudae (oddany do użytku w 1976), zawierający wiele pomieszczeń. Jego główna scena może pomieścić - bagatela - kilka tysięcy występujących.

Pałac Zjazdów Mansudae, wzniesiony w 1984 na miejscu poprzedniego, trzykrotnie mniejszego pałacu. Oprócz wielkiej sali posiedzeń mieści wiele mniejszych sal dla różnych konferencji, przyjęć i dla wypoczynku.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości