52 obserwujących
230 notek
316k odsłon
242 odsłony

Tomasik: Lepiej być gejem niż kaczką

Wykop Skomentuj44

Tygodnik “Wprost” ma pewną cechę typową dla wszystkich tabloidów. Bierze jedno wydarzenie, do niego w luźny sposób dobiera kolejne i ogłasza w sensacyjnej otoczce: mamy do czynienia z nowym trendem!

Jak to wyglądało w praktyce? Np. tak: skoro najwyższe stanowisko w Niemczech zajmuje Angela Merkel, wystarczyło prognozować, że we Francji wygra Ségolène Royal, a w Stanach Zjednoczonych – Hilary Clinton, do tego dodać Zytę Gilowską jako polskiego wicepremiera oraz ministra finansów i już można obwieścić, że kobiety rządzą światem! W ten sam sposób dowodzi się przejmowania Europy przez prawicę albo pasuje Jarosława Kaczyńskiego na genialnego stratega. Działa to zarówno w przypadku tekstów, które trafiają na okładkę, jak i bardzo krótkich notek.

Jak było tym razem? Zaczęło się od tego, że inny tabloid ogłosił: Tomasz Raczek jest gejem. Co można zrobić z tą informacją? Choćby napisać, czym są coming outy, dlaczego jest to zjawisko bardzo ważne w procesie emancypacji mniejszości, a może nawet zająć się tak kontrowersyjnym przypadkiem jak outing – kiedy ujawnia się czyjąś orientację bez jego zgody. “Wprost” poszło oczywiście innym tropem, w numerze nr 44/2007 tygodnik ogłosił, że właśnie mamy do czynienia z całą “falą” coming outów. Ta fala to raptem 9 osób, bo tyle wymieniono w notce “Geje wychodzą z szafy”, bez względu na to, czy ktoś powiedział o sobie niedawno, czy wieki temu. Gejem stała się też Anna Laszuk. Znalazło się nawet miejsce na kącik literacki: “Swojej orientacji nie ukrywają też młodzi pisarze: Jacek Dehnel (prywatnie przyjaciel córki prezydenta, Marty Kaczyńskiej) i Michał Witkowski”.

Szybko okazało się jednak, że najciekawsza informacja tego tekstu jest nieprawdziwa. W najnowszym wydaniu “Wprost” ukazała się kolejna notka: “Pisarz Jacek Dehnel obraził się na 'Wprost'. Za to, że nazwaliśmy go 'przyjacielem córki prezydenta, Marty Kaczyńskiej'. – Nie jestem jej przyjacielem, lecz tylko kolegą ze szkoły! Nie łączą mnie żadne ciepłe relacje z rodziną prezydenta! – wykrzyczał Jacek Dehnel.”

Dożyliśmy więc czasów, kiedy nie dementuje się już informacji o własnym homoseksualizmie, ale zaprzecza plotkom na temat “ciepłych relacji z rodziną prezydenta”. To budujące. Z drugiej strony, może to oznaczać, że Kaczyńscy wraz z otoczeniem stali się w dzisiejszej Polsce dyskryminowaną mniejszością. Jesteśmy przeciwni wszelkiej dyskryminacji i dlatego nie podoba nam się wendeta rozpoczęta przez PO – drażnienie Niesiołowskim, przeczołganie Romaszewskiego. Ale też niczego innego nie spodziewaliśmy się po nich.

Krzysztof Tomasik

 

Wykop Skomentuj44
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale